Naga Markets
BitConnect: Promotor piramidy finansowej zbanowany na 7 lat
Siedziba ASIC, australijskiej komisji nadzoru finansowego

Australijska komisja nadzoru finansowego, ASIC, nałożyła na Johna Bigattona, byłego reprezentanta piramidy finansowej BitConnect w Kraju Kangurów, siedmioletni zakaz świadczenia usług finansowych. Projekt w 2016 roku poprzez ICO wszedł na rynek i w przeciągu kilku miesięcy stał się jedną z najlepiej radzących sobie kryptowalut. Jego wartość ostatecznie spadła z poziomu 500 dolarów do zaledwie jednego, a twórcy platformy nigdy nie wypłacili inwestorom obiecanego wrotu z inwestycji.

  • Jak twierdzi ASIC, Bigatton świadczył nielicencjonowane usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego oraz zaangażował się we wprowadzający w błąd oraz oszukańczy projekt BitConnect w okresie od sierpnia 2017 do stycznia 2018 roku
  • BitConnect zgromadził około 2,6 miliarda dolarów od inwestorów przed zamknięciem swojej platformy pożyczkowej i dokonaniem największego „oszustwa wyjścia” (exit scam) w historii rynku kryptowalut.

ASIC: Promotor BitConnect nie posiada odpowiednich kompetencji do świadczenia usług finansowych

Bigatton nie jest odpowiednią osobą do świadczenia usług finansowych: nie jest odpowiednio przeszkolony lub nie jest kompetentny do świadczenia usług finansowych i może naruszać prawo o usługach finansowychnapisano na stronie ASIC. Promotor projektu BitConnect ma prawo odwołać się od decyzji.BitConnect wyemitował pod koniec 2016 roku własną monetę, która była walutą kryptowalutowej platformy pożyczkowej. Firmie udało się zebrać 2,6 miliarda od inwestorów, obiecane zyski nigdy nie zostały jednak wypłacone, a pomysłodawcy projektu dokonali tak zwanego exit scamu.

Australijskie władze zaczęły przyglądać się Bigattonowi zaraz po upadku platformy, zamrażając jego aktywa w grudniu 2018 roku, następnie nakładając na niego zakaz opuszczania kraju. Promotor miał zarobić co najmniej 100 tysięcy dolarów na popularyzacji piramidy finansowej w Australii.

Jeszcze do ubiegłego roku BitConnect uważano za największą piramidę w historii rynku kryptowalut. W tym niechlubnym rankingu platforma została wyprzedzona jednak przez OneCoin, który miał wyłudzić od inwestorów nawet 4 miliardy dolarów.

Autor poleca również:

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułCena złota w dół na skutek umocnienia USD
Następny artykułCena złota (XAU/USD) i srebra pod kreską, ropa naftowa także traci
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here