Naga MarketsKradzież 100 Bitcoinów (BTC) to nie przestępstwo, orzekł rosyjski sądRosyjski sąd odrzucił wniosek ofiary, której skradziono aż 100 BTC. Sędzia stwierdził, że bitcoiny nie mają statusu prawnego, a przez to nie są objęte prawem własności.

  • Rosyjski sąd uznał, że bitcoiny nie są objęte prawem własności.
  • Sprawa dot. kradzieży z 2018 r.

Skradzione bitcoiny a decyzja władz

Sprawa sięga 2018 roku, kiedy dwaj mężczyźni podszywający się pod agentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) porwali ofiarę i zmusili ją do przekazania im 5 milionów rubli lub 90 000 USD w gotówce i 99,7 BTC – o wartości około 900 000 USD w tym czasie. Porywacze zostali skazani na kolejno osiem i dziesięć lat więzienia.

W ramach postępowania karnego ofiara zwróciła się do sądu o pomoc. Prosiła władze o pomoc w odzyskaniu od złodziei i porywaczy w jednym pieniędzy i BTC, które ci ukradli. Sąd częściowo wydał orzeczenie na korzyść ofiary, twierdząc, że złodzieje muszą zwrócić 5 milionów rubli. Jednak jeśli chodzi o kryptowalutę, sędzia orzekł, że nie jest w stanie zaspokoić roszczenia poszkodowanej osoby, ponieważ waluty wirtualne nie są uznawane przez rosyjskie prawo za prawny środek płatniczy lub jego surogat.

Bitcoiny można kraść!

Ofiara nadal może spróbować szczęścia, ale już w sądzie cywilnym. Niezależnie od przyszłych postępowań sądowych ta decyzja sądu jest niezwykła – w istocie oświadczyła, że ​​kradzież bitcoina nie jest właściwie przestępstwem.

Parę miesięcy podobna sprawa miała też miejsce we Francji. Tam jednak prawnicy podeszli do tematu zgoła inaczej. Uznali, że BTC to czyjaś własność i środek płatniczy.

Powyższa kwestia jest niezwykle ważna pod kątem prawnym, bowiem bitcoiny nadal są często kradzione – czy to w wyniku ataków hakerskich, czy w efekcie włamań na giełdy kryptowalut. Jak widać, lepiej nie posiadać BTC, gdy jest się obywatelem Rosji…

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here