Naga MarketsBitcoinowi górnicy nie mają się zbyt dobrze. Co dalej z najstarszą kryptowalutą?Nowe dane od Diar, dostawcy analiz branży blockchain ujawniają, że ​​górnicy nie radzą sobie zbyt dobrze w ciągu ostatniego miesiąca, co prowadzi do pytań o skutki, jakie może to mieć dla przyszłości bitcoina.

Chociaż cena kryptowaluty jest o 40% wyższa niż rok temu, na rynku działa jeszcze więcej górników walczących o nagrodę w postaci boków, której wartość w walutach fiducjarnych nie nadąża za tym wzrostem. Górnicy bitcoinów mogli osiągnąć o wiele więcej w 2018 niż  w całym 2017 roku, ale wzrost ceny płaconej za prowadzenie działalności przewyższa wzrost przychodów.

“Propozycja inwestycyjna dla mniejszych górników utrzymywała się przez większą część tego roku, ale od tego czasu stała się wątpliwa ze względu na wzrost mocy obliczeniowej konkurującej o nagrodę bazową” – czytamy w raporcie Diar.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Dywergencja między hashrate a ceną bitcoina

Hashrate bitcoina wspinał się powoli, ale pewnie od czasu pierwszego prawdziwie gwałtownego wzrostu wartości w 2014 r. Od początku 2018 r. miała miejsce jeszcze gwałtowniejsza wspinaczka niż zwykle i nie pokrywa się ona z ruchem cen kryptowaluty.

Hash rate BTC od 2009 roku Hash rate BTC za okres ostatnich dwóch lat

Dwa powyższe wykresy pokazują, że obecny hash rate dla bitcoina zaczyna się zwężać. Według Diara niekoniecznie musi to oznaczać zmianę status quo, przynajmniej jeszcze nie teraz:
“Jest mało prawdopodobne […], że ostatnie zmniejszenie hash rate będzie trwać. Przy dużych operacjach wydobywczych oraz niskich kosztach energii elektrycznej, generujących w granicach od 50 do 60% zysku brutto z dochodów bitcoina, rynek ma dużo miejsca do wzrostu i zysków do wyciśnięcia.”

Spadek rentowności wydobycia?

O ile nic nie zmienia się dla osób handlujących bitcoinem i wykorzystujących go w codziennych płatnościach, to dla górników, szczególnie tych mniejszych, spadek hash rate może spowodować średnioterminowe implikacje. Jeśli notowania bitcoina utrzymają się na obecnych poziomach, jedynie duże ‘kopalnie’ mające dobre relacje z firmami elektroenergetycznymi będą w stanie przetrwać na rynku. Mniejsi górnicy nie będą bowiem w stanie z nimi konkurować.

Jeśli ta tendencja się utrzyma, cały ekosystem wydobywczy bitcoina prawdopodobnie skonsoliduje się wokół kilku operatorów dysponujących kapitałem niezbędnym do pokonania wszelkich przeciwności. Efekt ten może się jeszcze pogłębić, gdy w połowie 2020 r. nagroda w bloku zmniejszy się o połowę z 12,5 do 6,25 coina.

Jak na ironię, zasady, które dotychczas pozwalają na utrzymywanie zdecentralizowanego bitcoina, zaczną prowadzić do centralizacji sieci z uwagi na to, że prowadzenie węzła wymaga więcej pamięci i operacji wydobywczych, a do tego potrzeba więcej mocy obliczeniowej i tańszej energii elektrycznej, czego nie jest w stanie zgromadzić przeciętny górnik.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here