Naga MarketsMoneta Bitcoin i dolarBitcoinem nie można płacić w czasie zakupów w realnym świecie? Obalamy ten mit! Choć główna kryptowaluta nadal służy głównie do zawierania transakcji w sieci, liczba punktów akceptujących cyfrową walutę wynosi ok. 13 tys. w skali całego globu. Może nadal jest to mało, ale z pewnością ucieszy Was to, że w rankingu królują… państwa Europy Środkowej.


Temat zbadał Larry Cermak, główny analityk serwisu TheBlockCrypto.com. Za pomocą API CoinMap.org udało mu się uzyskać liczbę punktów, które akceptują bitcoina jako formę płatności. W chwili obecnej na całym świecie takich miejsce jest ok. 13 tys. Mało, ale liczba ta rośnie. 52% firm (także internetowych) zaczęła przyjmować kryptowaluty w zamian za usługi oraz towary w latach 2013–2015.

Hossa służy akceptacjom?

Jeszcze ciekawszy jest fakt pokazujący, że do największego skoku liczby akceptacji doszło w roku 2014, czyli w okresie po bańce spekulacyjnej z 2013 r. Trudno odnaleźć jednak w tym jakiś konkretny trend, ponieważ druga największa fala akceptacji miała miejsce w ubiegłym roku. Jej szczytowym momentem był grudzień, czyli okres ATH na wykresie kursu.

Cermak snuje więc wniosek, że wraz z dynamicznym wzrostem kursu Bitcoina, firmy zaczynają też w szybszym tempie akceptować kryptowalutę jako środek płatniczy. Dlaczego? Zapewne rosnący popyt na bitcoiny skutkuje zwiększonym prawdopodobieństwem tego, że ktoś faktycznie zapłaci nimi za dany produkt czy usługę.

Na razie jednak – w czasie bessy – sytuacja nie jest pocieszająca. Całkowita wartość płatności, do których użyto BTC, spadła z 427 milionów dolarów w grudniu 2017 r. do 96 milionów dolarów we wrześniu tego roku.

Za co i gdzie zapłacimy BTC?

Bitcoin najchętniej akceptowany jest w branży handlowej (jedna trzecia rynku przyjmującego kryptowalutę). Na drugim miejscu plasuje się gastronomia, zaś na trzecim – bankomaty. Z niemałym prawdopodobieństwem możemy liczyć na to, że bitmonetą zapłacimy też za nocleg czy wynajęcie nieruchomości.

Liderem pod kątem liczby punktów akceptujących btc pozostają Stany Zjednoczone. Na drugim miejscu plasuje się Brazylia, następnie: Włochy, Hiszpania i Niemcy. Polska tym razem nie jest na szarym końcu rankingu – znajdujemy się na 18. miejscu. USA jest na 1. miejscu licząc w liczbach bezwzględnych. W ujęciu proporcjonalnym wygrywa… Europa Środkowa. Gdy weźmiemy bowiem pod uwagę liczbę punktów akceptujących bitcoiny w przeliczeniu na milion mieszkańców, wygrywa Słowenia z wynikiem 41,6. Na drugim miejscu znalazły się Czechy (32,6).

Potem znajdziemy Estonię, Czarnogórę i Austrię. Na siódmym, dziewiątym i dziesiątym miejscu plasują się kolejno: Łotwa, Litwa i Słowacja. Polska znalazła się dopiero na 36. pozycji.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here