Naga Markets

W ciągu ostatnich kilku dni, kurs Bitcoina (BTC) wzrósł o ponad 20%, co doprowadziło do jednego z największych tygodniowych umocnień ceny w ciągu ostatnich kilku lat. Wzrost ten związany jest z coraz większymi oczekiwaniami dotyczącymi przyszłych cięć stóp procentowych przez Fed oraz z trudnościami sektora bankowego, których konsekwencją jest wzrost zainteresowania kryptowalutami jako alternatywą dla walut fiat. Kurs BTC/USD zyskuje w piątek ponad 4% oscylując powyżej poziomu 26 000 USD.

Bitcoin coraz bardziej wiarygodnym zabezpieczeniem przeciwko tradycyjnym finansom

Tak ogromny, tygodniowy wzrost wartości Bitcoin w przeszłości doświadczył zaledwie 10 razy. Trudności sektora bankowego w USA oraz wstrząsy w Credit Suisse Group AG wpływają na rosnące oczekiwania, że wkrótce dojdzie do końca procesu zacieśniania polityki monetarnej przez Fed, która w 2022 roku wywierała ogromną presję na rynki kryptowalut. Jednocześnie, dla największych zwolenników Bitcoina, ten cyfrowy token staje się coraz bardziej wiarygodnym i popularnym zabezpieczeniem przeciwko tradycyjnym finansom.Obecne zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym, potencjalnie prowadzące do bardziej gołębiego stanowiska Rezerwy Federalnej, wzmacniają podwójną rolę Bitcoina jako zabezpieczenia przed tradycyjnymi finansami i wiarygodnego aktywa ryzyka – napisał Kunal Goel, analityk ds. Messari.

Capital.com

Tak silny tygodniowy wzrost wartości BTC doświadczył tylko 10 razy w swojej historii
Tak silny tygodniowy wzrost wartości BTC doświadczył tylko 10 razy w swojej historii

Bitcoin zyskuje na wartości ponad 4% w piątek i w momencie pisania artykułu kosztuje około 26 000 USD. Inne kryptowaluty, takie jak Ether i Dogecoin, także odnotowują wyraźną aprecjację. Wzrosty te są związane z:

  • Oczekiwaniami na zmniejszenie presji na rynki kryptowalut, której przyczyną jest trudna sytuacja sektora bankowego;
  • Potencjalne cięcie stóp procentowych, które pomogą wzmocnić wzrost gospodarczy.

Obecnie rynek kryptowalut stara się poradzić sobie z regulacjami w USA oraz z kwestią tzw. stabilnych monet (stablecoin). Jednocześnie, Bitcoin notuje największy udział w rynku kryptowalut od czerwca 2022 roku, stanowiąc obecnie około 43% całkowitej wartości wirtualnych walut.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Mimo że kurs Bitcoina wciąż jest daleki od osiągnięcia swojego historycznego szczytu z listopada 2021 roku, to obecnie notuje on wzrost o około 57% w stosunku do początku roku.

Jeden z amerykańskich senatorów stwierdził, iż “kryptowaluty nie są nawet tak stabilne, jak przemysł marihuany”. W jego opinii otwartość na krypto aktywa, które doznają wysokich wahań cenowych, nie jest dobra dla banków.

AVA Trade

Podczas swojego przemówienia na przesłuchaniu w Senackiej Komisji Finansów, które odbyło się w czwartek (tj. 16 marca br.), poruszył on temat zamknięcia Signature Banku. Zaznaczył on, że instytucja ta zawiodła, a jedna piąta jej depozytów pochodziła z rynku wirtualnych walut.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu
Następny artykułAkcje Huuuge pikują o ponad 7% na otwarciu. Powodem zmiana terminu skupu akcji własnych?
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.