W ciągu ostatnich kilku dni, kurs Bitcoina (BTC) wzrósł o ponad 20%, co doprowadziło do jednego z największych tygodniowych umocnień ceny w ciągu ostatnich kilku lat. Wzrost ten związany jest z coraz większymi oczekiwaniami dotyczącymi przyszłych cięć stóp procentowych przez Fed oraz z trudnościami sektora bankowego, których konsekwencją jest wzrost zainteresowania kryptowalutami jako alternatywą dla walut fiat. Kurs BTC/USD zyskuje w piątek ponad 4% oscylując powyżej poziomu 26 000 USD.
- Tak silny tygodniowy wzrost wartości BTC doświadczył tylko 10 razy w swojej historii
- Wzrosty kryptowalut związane są ze spadkiem presji na ryzykowne aktywa i potencjalnym cięciem stóp procentowych
- Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
Bitcoin coraz bardziej wiarygodnym zabezpieczeniem przeciwko tradycyjnym finansom
Tak ogromny, tygodniowy wzrost wartości Bitcoin w przeszłości doświadczył zaledwie 10 razy. Trudności sektora bankowego w USA oraz wstrząsy w Credit Suisse Group AG wpływają na rosnące oczekiwania, że wkrótce dojdzie do końca procesu zacieśniania polityki monetarnej przez Fed, która w 2022 roku wywierała ogromną presję na rynki kryptowalut. Jednocześnie, dla największych zwolenników Bitcoina, ten cyfrowy token staje się coraz bardziej wiarygodnym i popularnym zabezpieczeniem przeciwko tradycyjnym finansom.
– Obecne zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym, potencjalnie prowadzące do bardziej gołębiego stanowiska Rezerwy Federalnej, wzmacniają podwójną rolę Bitcoina jako zabezpieczenia przed tradycyjnymi finansami i wiarygodnego aktywa ryzyka – napisał Kunal Goel, analityk ds. Messari.
Bitcoin zyskuje na wartości ponad 4% w piątek i w momencie pisania artykułu kosztuje około 26 000 USD. Inne kryptowaluty, takie jak Ether i Dogecoin, także odnotowują wyraźną aprecjację. Wzrosty te są związane z:
- Oczekiwaniami na zmniejszenie presji na rynki kryptowalut, której przyczyną jest trudna sytuacja sektora bankowego;
- Potencjalne cięcie stóp procentowych, które pomogą wzmocnić wzrost gospodarczy.
Obecnie rynek kryptowalut stara się poradzić sobie z regulacjami w USA oraz z kwestią tzw. stabilnych monet (stablecoin). Jednocześnie, Bitcoin notuje największy udział w rynku kryptowalut od czerwca 2022 roku, stanowiąc obecnie około 43% całkowitej wartości wirtualnych walut.
Mimo że kurs Bitcoina wciąż jest daleki od osiągnięcia swojego historycznego szczytu z listopada 2021 roku, to obecnie notuje on wzrost o około 57% w stosunku do początku roku.
Jeden z amerykańskich senatorów stwierdził, iż “kryptowaluty nie są nawet tak stabilne, jak przemysł marihuany”. W jego opinii otwartość na krypto aktywa, które doznają wysokich wahań cenowych, nie jest dobra dla banków.
Podczas swojego przemówienia na przesłuchaniu w Senackiej Komisji Finansów, które odbyło się w czwartek (tj. 16 marca br.), poruszył on temat zamknięcia Signature Banku. Zaznaczył on, że instytucja ta zawiodła, a jedna piąta jej depozytów pochodziła z rynku wirtualnych walut.