Naga Markets

Bitcoin zużywa za dużo prądu. Kryptowaluta będzie musiała przejść na proof of stake?Wydobycie Bitcoina w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyło swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną aż o 41%. Fakt ten w połączeniu z coraz większą popularnością kryptowalut zwiększa ryzyko wprowadzenia nowych unijnych regulacji, opodatkowujących ten sektor oraz ograniczających jego negatywny wpływ na środowisko. Co zatem wpływa na funkcjonowanie sieci i czy BTC może być bardziej energooszczędny?

Nad Bitcoinem wisi widmo europejskich regulacji

Pomimo odrzucenia przez Unię Europejską na początku tego roku propozycji zakazującej wydobywania kryptowalut wkrótce możemy być świadkami nowych regulacji, mających na celu ograniczenie nadmiernego zużycia energii.

Dane za III kwartał 2022 r. zebrane przez Bitcoin Mining Council (BMC) wskazują, że zapotrzebowanie na energię potrzebną do wydobycia Bitcoina wzrosła rok do roku aż o 41% i to pomimo ogromnej poprawy efektywności energetycznej oraz bardziej zróżnicowanego i zrównoważonego miksu energetycznego.

Globalne zużycie prądu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania sieci BTC. Źródło: BitcoinEnergyConsumption.com
Globalne zużycie prądu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania sieci BTC. Źródło: BitcoinEnergyConsumption.com

Choć na wykresie powyżej widzimy, że całkowita ilość energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania sieci BTC zmalała względem ubiegłego roku, na co wpływ ma przede wszystkim trwająca bessa, optymalizacja oraz zielony miks energetyczny, tak największym problemem pozostaje wydobycie kryptowaluty.

Raport BMC stwierdził, że górnictwo Bitcoin odpowiada obecnie za ok. 0,16% globalnej konsumpcji energii, czyli nieco mniej niż energia zużywana przez sektor gier komputerowych.

Wydobycie Bitcoina wyemitowało również 0,10% światowej emisji dwutlenku węgla, którą BMC uznało za “nieistotną”.

Aktualny wzrost zużycia energii ma miejsce niedługo po tym, jak hashrate sieci wzrósł w III kwartale 2022 roku o 8,34%, poprawiając swój wynik o 73% w zestawieniu z analogicznym okresem rok temu.

Bitcoin Total Hash Rate (TH/s) Źródło: blockchain.com
Bitcoin Total Hash Rate (TH/s) Źródło: blockchain.com

Tak duże zmiany mogą dziwić, zwłaszcza w kontekście mniejszej ilości produkowanych bloków i spadku ceny aktywa.

XTB

Ponadto w III kwartale 2022 roku wydajność wydobycia Bitcoina wzrosła o 23% (rok do roku), a zrównoważony miks energetyczny wyniósł 59,4%.

Nie zmienia to jednak faktu, że presja na górników ze strony ekologów wciąż rośnie. Greenpeace prowadzi obecnie kampanię “Zmień kod, nie klimat”, aby zachęcić sieć Bitcoin do przejścia na proof-of-stake.

Ponadto 18 października Unia Europejska opublikowała dokumentację przedstawiającą plan działania w celu wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu i planu REPowerEU – przy czym oba projekty ,ają bacznie przyglądać się działalności wydobywczej kryptowalut i jej skutkom dla środowiska.

Europejskie EUBOG zasugerowało również, że UE środki mające zmniejszyć negatywny wpływ na klimat spowodowany przez sektor kryptowalut.

Ta sugestia została już w pewnym stopniu wprowadzona w życie, przy czym UE zwróciła się do swoich państw członkowskich o “wdrożenie ukierunkowanych i proporcjonalnych środków w celu obniżenia zużycia energii elektrycznej przez górników kryptowalut”.

Nacisk na dalsze regulacje pojawia się pomimo odrzucenia w marcu br. przez UE propozycji, która wymusiłaby całkowity zakaz wydobywania kryptowalut.

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

W Stany Zjednoczone trwają natomiast prace regulacyjne, które wydają się o krok za Unią Europejską.

We wrześniu Biuro Naukowe Białego Domu opublikowało 46-stronicowy dokument, który przyjrzał się implikacjom klimatycznym i energetycznym kryptowalut. Jednak dalsze kroki nie są jeszcze znane opinii publicznej.

Warto także przypomnieć The Merge, które sprawiło, że od września zużycie energii przez sieć Ethereum spadło o 99,98 proc., zaś emisja dwutlenku węgla została zmniejszona o szacunkową wartość 99,99 proc., zgodnie z raportem CCRI zleconym przez ConsenSys, firmę zajmującą się oprogramowaniem blockchain.

Pytanie zatem jak długo Bitcoin będzie upierał się przy swoim proof of work.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułWieloryb Bitcoina wypłacił prawie miliard USD w BTC z Coinbase Pro
Następny artykułMarcin Kiepas z Tickmill komentuje bieżące kursy walut. Puls Rynków, 19 października 2022 r.
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here