Naga MarketsBitcoin został "zMuskowany". Złoto i srebro czyli stara szkoła ma szansę na dynamiczne wzrosty
Elon Musk, prezes Tesla Inc.

Bitcoin i inne niemal 10 tys. walut cyfrowych od początku 2021 roku cieszyły się silnym rajdem wzrostowym, maj przyniósł jednak oznaki jego przegrzania. Jak twierdzi Andrew Hech, analityk rynku metali szlachetnych oraz weteran inwestycji na Wall Street, BTC został „zMuskowany” i silnie stracił na ostatniej aktywności medialnej szefa Tesli, Elona Muska. Jego zdaniem w tym momencie lepiej sprawdzą się aktywa „starej szkoły” traderskiej, w tym złoto oraz srebro, których stopy zwrotu ponownie powinny piąć się w górę.

  • Bitcoin i kryptowaluty tracą na wartości przez ostatnią dyskusję związaną z ich wpływem na środowisko
  • Zdaniem Andrew Hechta skorzystać mają na tym złoto oraz srebro. Żółty metal kosztuje ponad 1800 dol., a biały porusza się przy 27 dol. za uncję
  • Jego zdaniem dobrą inwestycją w tym momencie jest SIL, czyli fundusz ETF Silver Miners zerzeszający w sobie spółki zajmujące się wydobyciem kruszcu

Bitcoin, czyli inwestycyjna nowa szkoła zapewnił niewidziane wcześniej stopy zwrotu

Inwestycja o wartości 1 dolara w BTC przy pięciu centach za token w 2010 pozwała kupić 20 BTC. Przy ostatnim wzroście do poziomu niemal 65 tys. dol., ta jednodolarowa inwestycja była warta ponad 1,3 miliona dolarów. Inwestycja 100 dolarów w ether (ETH) po cenie 1 dolara w 2015 roku była warta ponad 440 000 dolarów w dniu 12 maja, gdy za jeden token płacono ponad 440 dol. Dogecoin, który miał być internetowym żartem kryptowalutowym również gwałtownie wzrósł gdy Elon Musk, Mark Cuban, Snoop Dog i inne sławy podbijały jego popularność na Twitterze– Praktycznie żadne klasy aktywów nie doświadczyły tak niesamowitego. Nie powinno więc dziwić, że klasa aktywów o kapitalizacji rynkowej ponad 2 bilionów dolarów pod koniec zeszłego tygodnia odjęła nieco blasku metalom szlachetnym. Złoto i srebro zeszły na dalszy plan w stosunku do kryptowalut, które stworzyły nową generację milionerów i miliarderów – pisze w najnowszym komentarzu analitycznym Andrew Hecht.

W 2017 roku Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan, nazwał bitcoina „oszustwem” i powiedział, że zwolni każdego pracownika, który handlował BTC w wiodącej instytucji finansowej na świecie. Warren Buffett, największy inwestor w wartość w naszych czasach powiedział kilka lat temu, że kryptowaluty są finansową „trutką na szczury do kwadratu”. Jego partner, Charlie Munger, ostatnio podwoił tę charakterystykę, nazywając je „obrzydliwymi i sprzecznymi z interesami cywilizacji”.

Tymczasem szał kryptowalutowy odzwierciedla pokoleniową lukę inwestycyjną i tradingową. Ci, którzy pamiętają dzień, w którym komputery nie były wszechobecne w naszych domach i miejscach pracy, mają trudności ze zrozumieniem rozwoju rewolucji finansowej. Złoto i srebro to stara szkoła jeżeli chodzi o przechowywanie wartości. Kryptowaluty to aktywa nowej szkoły. Podczas gdy ostatnie miesiące faworyzowały nową szkołę, nagła korekta na rynku cyfrowych aktywów może pobudzić kupno metali szlachetnych w obecnym środowisku inflacyjnym.

Bitcoin silniej koryguje w maju po silnym rajdzie wzrostowym od początku 2021 r. Źródło: Tradingview.com

Srebro jest najbardziej spekulacyjnym metalem szlachetnym. Akcje wydobywcze srebra mają tendencję do osiągania lepszych wyników niż sam metal podczas hossy. Produkt Global X Silver Miners ETF (Symbol: SIL) posiada udziały w wiodących spółkach zajmujących się wydobyciem srebra.

Od zeszłorocznych spadków złoto zyskuje 75%, natomiast ETF SIL rośnie o ponad 100%. Źródło: Tradingview.com

Bitcoin i kryptowaluty tracą szacunek z powodu środowiska

Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny Tesla (NASDAQ:TSLA), SpaceX i Boring Company, wyłonił się jako niszczycielska siła w sektorze technologicznym i jest obecnie jednym z najbogatszych ludzi na świecie z majątkiem netto wynoszącym około 150 miliardów dolarów.

Na początku tego roku, Tesla zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w BTC i powiedziała rynkowi, że zaakceptuje wiodącą walutę cyfrową jako płatność za swoje produkty. Wiadomość ta rozpaliła wyobraźnię kupujących, ponieważ wyniosła bitcoina na nowy poziom akceptacji jako główny środek wymiany.

invest

W zeszłym tygodniu, Musk i Tesla dokonały jednak całkowicie odwrotnego ruchu, przestając akceptować bitcoina przez obawy środowiskowe. Elon Musk, innowator i inżynier na czele rewolucji samochodów elektrycznych powiedział, że decyzja odzwierciedla obawy dotyczące energii wymaganej do wydobycia BTC. W Chinach energia pochodzi z węgla, co powoduje zanieczyszczenie środowiska i jest sprzeczne z misją Tesli, aby zająć się zmianami klimatycznymi poprzez alternatywne źródła energii.

Źródło: CQG

– Jak pokazuje wykres tygodniowy, kontrakty terminowe na bitcoina 14 kwietnia osiągnęły szczut 65 520 dol. za token. Decyzja Tesli w zeszłym tygodniu zepchnęła cenę z powrotem poniżej poziomu 50 000 dol. Podczas gdy ether i wiele innych tokenów odnotowało niesamowity wzrost, akcja cenowa na bitcoinie może być znakiem, że klasa aktywów zrealizuje zaległą korektę w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Trajektoria rajdów była spektakularna i bezprecedensowa – komentuje Hecht.

Spadek wartości kryptowalut mógłby skłonić inwestorów i traderów do poszukiwania innych aktywów, czyniąc złoto i srebro atrakcyjnymi alternatywami.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: co oznacza blik | kurs franka | dax online | s&p 500 kurs | kruk kurs |

CPI i PPI pokazują, że inflacja szaleje. Fed mówi natomiast, że jest „przejściowa”

Kwietniowy indeks cen konsumpcyjnych wystrzelił niespodziewanie. Rynek oczekiwał wzrostu o 0,2%, ale wskaźnik CPI osiągnął czterokrotność tego poziomu i wyniósł 0,8%. Zeszłotygodniowy indeks cen producentów za kwiecień wzrósł o 0,6%, dwukrotnie przekraczając poziom szacunków. CPI i PPI pokazały to, co rynek obligacji sygnalizował od sierpnia.

Źródło: CQG

Wykres tygodniowy podkreśla spadek rentowności kontraktów terminowych 30-letnich z 183-06 na początku sierpnia 2020 r. do najnowszego minimum przy 153-29 w tygodniu 29 marca.

Tymczasem amerykańska Rezerwa Federalna nadal skupuje co miesiąc papiery dłużne o wartości 120 mld dol., aby utrzymać ograniczenie stóp procentowych na dalszych odcinkach krzywej dochodowości. Stopa funduszy federalnych wynosi od zera do 25 punktów bazowych. Na kwietniowym posiedzeniu FOMC, bank centralny powiedział, że nawet „nie myśli o rozważaniu” zmniejszenia luzowania ilościowego lub podniesienia stopy funduszy, ponieważ jego misją jest „pełne zatrudnienie”.

Fed wielokrotnie powtarzał, że presja inflacyjna jest „przejściowa”, ale rynek obligacji i towary takie jak miedź i pallad pokazały sygnały zagrożenia, ponieważ wszystkie osiągnęły w tym miesiącu nowe rekordy. Tymczasem złoto i srebro, dwa metale szlachetne, które są barometrami inflacji, w ciągu ostatniego roku przeżywały zwyżki i konsolidowały. W sierpniu 2020 r. złoto osiągnęło nowy rekordowy poziom 2063 dol. za uncję. Srebro wzrosło do 30,35 dol. na początku lutego. Po korektach, wyglądają na gotowe do wykonania ruchu wzrostowego.

Złoto znajduje się powyżej 1800 dolarów za uncję

Po osiągnięciu rekordowych poziomów w stosunku do większości walut w 2019 i 2020 r., złoto przebiło się do 2063 dol. za uncję w sierpniu ubiegłego roku. Od tego czasu notowania jednak korygowały rysując nowe dołki.

Źródło: CQG

– Po osiągnięciu najniższego poziomu 1673,30 dol. na początku marca, złoto konsolidowało się w pobliżu dolnej granicy przedziału i osiągnęło minimalnie wyższy poziom w tygodniu 29 marca. Od tego czasu wzorzec przesunął się w kierunku wyższych dołków i wyższych szczytów. Punkt środkowy ruchu od maksimum z sierpnia 2020 r. do minimum z marca 2021 r. znajduje się na poziomie 1868,15 dol. za uncję. Na otwarciu handlu w niedzielę wieczorem, 16 maja, złoto znajdowało się tuż poniżej poziomu 1850 dolarów. Techniczny opór znajduje się na poziomie 1876 dol. i 1962,50 dol., który może być bramą do podważenia wysokiego poziomu z sierpnia ubiegłego roku – prognozuje Hecht.

Tymczasem BTC kontynuował spadki, co może spowodować przepływ pieniędzy z wiodącej waluty cyfrowej na rynek złota jako alternatywę. Ether, druga wiodąca waluta cyfrowa, spadła o ponad 500 dolarów za token do poziomu poniżej 3600 dolarów, co jest znakiem, że w klasie aktywów kryptowalutowych trwa korekta.

Srebro odpoczywa na poziomie ponad 27 dolarów

Srebro jest najbardziej spekulacyjnym metalem szlachetnym. W zeszłym roku cena spadła do jedenastoletniego minimum na poziomie 11,74 dol. i wzrosła do siedmioletniego maksimum na poziomie 29,915 dol. Na początku lutego rynek kontraktów terminowych na srebro osiągnął minimalnie wyższy poziom 30,35 dol. za uncję.

Źródło: CQG

– Wykres tygodniowy srebra pokazuje, że niepowodzenie na poziomie 30,35 dol. doprowadziło do korekty, która sprowadziła cenę do poziomu 23,74 dol. pod koniec marca. Od tego czasu srebro powróciło do poziomu 27,50. Punkt środkowy tego ruchu znajduje się na poziomie 27,05 dol. za uncję. W zeszłym tygodniu srebro znalazło się powyżej tego poziomu. Aktualny cel wzrostowy znajduje się na poziomie 30,35 dol. Powyżej 35,445 dol., szczytu z października 2012 r., maksimum z lutego 2012 r. na poziomie 37,48 dol. oraz maksimum z sierpnia 2011 r. na poziomie 44,275 dol., może być punktem wyjścia do podważenia maksimum z 2011 r. na poziomie 49,82 dol. oraz rekordowego szczytu z 1980 r. na poziomie 50,36 dol. – komentuje analityk z Wall Street.

Długoterminowe wykresy złota i srebra pozostają bycze, a rosnąca presja inflacyjna wspiera metale szlachetne. Spadki na walutach cyfrowych mogą zapalić lont, który zakończy korektę, a metale poszybują wyżej, twierdzi Andrew Hecht.

Hecht mówi: ładuj się w srebro razem z ETF-em SIL

– Jeśli złoto i srebro są gotowe do wyjścia na plus, srebro prawdopodobnie zaoferuje uczestnikom rynku najbardziej znaczący zysk procentowy. Kiedy srebro się rozkręca, niewiele rynków jest w stanie wzbić się w górę tak jak młodszy brat złota – uważa Hecht.

Tymczasem akcje spółek wydobywających srebro mają tendencję do przewyższania akcji cenowej na rynku kontraktów terminowych na srebro w ujęciu procentowym podczas rajdów. Produkt Global X Silver Miners ETF (SIL) posiada zdywersyfikowany portfel akcji spółek wydobywczych srebra, który ogranicza ryzyko związane z posiadaniem poszczególnych spółek wydobywczych. Sukces poszczególnych spółek górniczych zależy od zarządzania i konkretnych właściwości górniczych z towarzyszącym im ryzykiem geopolitycznym. Najważniejsze udziały i podsumowanie funduszu SIL obejmują:

Źródło: Yahoo Finance

Na koniec ubiegłego tygodnia SIL posiadał 1,256 mld USD aktywów w zarządzaniu, obraca średnio ponad 1,18 mln akcji każdego dnia i pobiera opłatę za zarządzanie w wysokości 0,66%. Produkt ten nie jest lewarowany, ale akcje spółek wydobywczych zapewniają spore stopy zwrotu w miarę jak spółki poszukują i produkują metal co sprawia, że mają one tendencję do osiągania lepszych wyników niż srebro w przypadku wzrostów i skromniejszych spadków w trakcie trendu niedźwiedzia.

Od marca do sierpnia 2020 r. srebro wzrosło z 11,74 dol. do 29,915 dol., co stanowi wzrost o 154,8%. Ostatnio kontrakty terminowe COMEX wzrosły z poziomu 23,74 dol. w marcu 2021 r. do maksimum na poziomie 27,915 dol. w zeszłym tygodniu, czyli o 17,6%.

Źródło: Barchart

Wykres pokazuje ruch od 16,00 dol. do 52,87 dol., czyli 230,4%, oraz od 38,38 dol. do 46,78 dol. za akcję, czyli 21,9% w tych samych okresach. Produkt SIL ETF przyniósł większy zysk procentowy niż rynek srebra w tym samym okresie.

Bitcoin został „zMuskowany” w zeszłym tygodniu przez Elona. Jeśli ceny walut cyfrowych zmierzają w kierunku długo oczekiwanej korekty, złoto i srebro mogą być beneficjentami w obecnym środowisku inflacyjnym. Biorąc pod uwagę jego spekulacyjny charakter, srebro prawdopodobnie przebije żółty metal, a akcje wydobywcze srebra przyniosą większe zyski procentowe niż metal – podsumowuje swoje prognozy Hecht.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

1 KOMENTARZ

  1. Kolejna ekstra rada (SIL) jak już jest po silnym wzroście.
    Trzeba przełamać barierę psychiczną która każe wskakiwać tam, gdzie już wzrosło i uciekać od tego co spadło.
    Przede wszystkim trzeba DYWERSYFIKOWAC.
    Aktywa to rosną, to spadają. Kryptowaluty zwłaszcza. I teraz to nie jest krach tylko PROMOCJA. Czas na kupno srebra był, kiedy kosztowało 20usd za uncję, złota przy 1200usd, platyny za 800. Teraz czas na krypto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here