Naga Marketspękająca moneta bitcoinFASB i RMSR, dwa główne organy ustalające zasady dotyczące standardów rachunkowości na całym świecie podały „brak użycia” jako główny powód niestworzenia metod księgowania kryptowalut. Do tej pory uciążliwe standardy rachunkowości utrudniały stosowanie Bitcoina i innych wirtualnych walut. Jednocześnie społeczność California Society of CPAs (CalCPA) naciska na jaśniejsze zasady księgowania i ujawniania kryptowalut. Z kolei szef RMSR uważa, że kryptowaluty znikną w ciągu najbliższych pięciu lat.


Zobacz również: Szefowa MFW ostrzega przed kryptowalutą Facebooka

Te artykuły również Cię zainteresują
Bitcoin (BTC) jako składnik wartości niematerialnych?

accounting-rachunkowośćCalCPA wystosowało pismo do Rady Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB), w którym wezwano do aktualizacji Ogólnych Akceptowanych Zasad Rachunkowości (GAAP) – zasad regulujących rachunkowość w USA. List został rozesłany w odpowiedzi na oświadczenie z grudnia 2018 r. Przewodniczącego Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) Hansa Hoogervorst:

RMSR zazwyczaj potrzebuje pięciu lat na opracowanie nowego standardu rachunkowości. Moje przewidywania są takie, że kryptowaluty znikną wcześniej.

Przewodniczący FASB Russell Golden odzwierciedlił oświadczenie Hoogervorst, mówiąc:

Liczba firm współpracujących z wirtualnymi walutami jest nadal bardzo ograniczona na całym świecie.

Zamiast tworzyć nowe standardy GAAP, Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) zgodził się opublikować niewiążące oświadczenie podsumowujące stosowanie istniejących standardów w odniesieniu do kryptowalut.

Wierzymy, że wykorzystanie kryptowalut nie zmniejszy się z upływem czasu i będzie nadal rosło zarówno w wolumenie, jak i w nowych obszarach zastosowań – powiedziała Nancy Rix, przewodnicząca Komisji ds. Zasad Rachunkowości i Usług Zapewniających CalCPA,

Komitet opowiada się za modelem księgowym, który przypomina ten stosowany dla waluty obcej. Posiadając ponad 40 000 członków, CalCPA ma silną pozycję w branży księgowej.

Fundacja MSSF zorganizowała spotkanie w dniach 11–12 czerwca w Londynie, aby sfinalizować swoje stanowisko w sprawie kryptowalut. W artykule opublikowanym niedawno przez Komitet ds. Interpretacji MSSF przytoczono 20 pism z komentarzami na ten temat, z których 16 zaleciło utworzenie przez Radę standardów dla zasobów kryptowalut. Komitet zapewnił pewną jasność CPA, podając następujące definicje dla zasobów cyfrowych:

  • Kryptowaluta to waluta cyfrowa lub wirtualna, która jest rejestrowana na rozproszonej księdze i wykorzystuje kryptografię dla zachowania bezpieczeństwa;
  • Kryptowaluta nie jest wydawana przez organ jurysdykcyjny lub inną stronę;
  • Posiadanie kryptowaluty nie powoduje zawarcia umowy między posiadaczem, a inną stroną.

Zobacz również: Suszek (BitBay): Kryptowaluty to dopiero początek

Komitet zalecił również, aby kryptowaluta była klasyfikowana jako składnik wartości niematerialnych, a nie jako składnik aktywów finansowych. Na podstawie tej interpretacji zasoby wirtualnych walut byłyby liczone jako zapasy do celów biznesowych. Oznaczałoby to również, że osoby fizyczne i organizacje ułatwiające handel działałyby jako brokerzy towarowi i musieliby być odpowiednio licencjonowani.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here