Naga Markets

Bitcoin. Znajdź dołki i szczyty na wykresie BTC dzięki wzorom z... branży wiertniczej!Stosując metody znane branży wiertniczej i przenosząc je do analizy on-chain, firma Glassnode zaprezentowała innowacyjną formę śledzenia potencjalnych okresów przejściowych pomiędzy rynkami niedźwiedzia i byka dla Bitcoina (BTC) oraz innych kryptowalut. Jak się okazuje, wiedza z niezwykle odległej od cyfrowych aktywów branży pozwala z dużą skutecznością identyfikować rynkowe szczyty oraz dołki.

Co wiercenie ma wspólnego z Bitcoinem?

Oszacowanie twardości/wytrzymałości skał na dowolnej głębokości podczas wiercenia jest jednym z głównych wyzwań dla geologów i inżynierów, znanym również jako Measurement While Drilling (MWD), czyli pomiar podczas wiercenia. Podstawową koncepcją MWD jest monitorowanie nieregularności siły impulsu (ciśnienia) podczas procesu wiercenia, a następnie powiązanie fluktuacji ciśnienia ze zmianą twardości/wytrzymałości skały na aktualnej głębokości wiercenia.

Glassnode wykorzystał zasady stosowane w analizie behawioralnej Bitcoina, aby opracować ramy analogiczne do MWD. Celem jest ocena odporności inwestorów na zmienność cen. Analogia pomiędzy wierceniem, a Bitcoinem zdaniem zespołu analitycznego może wyglądać następująciL

  • Zmiana ceny = Zmiana ciśnienia
  • Zmiana procentu podaży w zysku = Zmiana wskaźnika penetracji
  • Wyczerpanie sprzedawców = Twardość skały

– Możemy śledzić korelację między zmianą ceny a zmianą % podaży w zysku, próbując oszacować stopień wyczerpania sprzedających w fazie formowania się dna rynku.

Logika tej metafory opiera się na okazjonalnym przerwaniu zbieżności pomiędzy zmianą ceny i zmianą rentowności podaży. Poniższy wykres potwierdza konfluencję pomiędzy rentownością podaży (kolor czerwony) a zmianą ceny spot (kolor fioletowy) w odniesieniu do ostatniego ATH – komentuje Glassnode w swojej najnowszej analizie.

Pomimo wyraźnej korelacji między tymi dwoma wskaźnikami w długim okresie, w skali mikro istnieje wiele przejściowych okresów, w których rentowność podaży nie podąża za trendem zmiany ceny.

Bitcoin. Znajdź dołki i szczyty na wykresie BTC dzięki wzorom z... branży wiertniczej!
Osunięcia cenowe w stosunku do procentu podaży znajdującej się w zysku. Źródło: Glassnode

Innymi słowy, kiedy rynek przechodzi przez wydłużoną fazę niedźwiedzia (lub byka), wyczerpanie sprzedających (lub kupujących) powoduje, że krótkoterminowa korelacja ceny z procentem podaży w zysku odbiega od typowego zakresu (0,9 do 1).

Łapanie dołków i szczytów na wykresie Bitcoina

Jeżeli jednak spojrzeć na korelację pomiędzy samą ceną oraz procentem podaży w zysku, wtedy korelacja utrzymuje się na wysokich poziomach, spadając do okolic 0,75 jedynie w momencie kiedy następuje przejście z jednego trendu w drugi. Pozwala to – przynajmniej w teorii – wyłapywać momenty rozrysowania dołków i szczytów cenowych.

XTB

Takie zachowanie można przedstawić w jednym z następujących scenariuszy:

  • Przejście z rynku niedźwiedzia do rynku byka (kolor zielony) – gdzie rynek niedźwiedzia znajduje się w późniejszych fazach, a sprzedający są wyczerpani. Ta frustracja sprawia, że pozostali uczestnicy niechętnie przenoszą swoje środki, przez co korelacja pomiędzy ceną a rentownością podaży odbiega od zakresu 0,9-1.
  • Przejście z rynku byka do rynku niedźwiedzia (kolor czerwony) – gdzie rynek byka jest paraboliczny, a prawie 100 procent podaży jest w zysku ze względu na handel ceną powyżej poprzedniego ATH. W związku z tym korelacja pomiędzy ceną a zyskownością maleje w tej fazie do momentu, gdy rynek wejdzie w fazę niedźwiedzia po ATH.
Bitcoin. Znajdź dołki i szczyty na wykresie BTC dzięki wzorom z... branży wiertniczej!
Korelacja pomiędzy ceną i procentem podaży w zysku, średnia siedmiodniowa. Na wykresie zaznaczono okresy rysowania się rynkowych szczytów oraz dołków. Źródło: Glassnode

– Obecnie rynek ma wiele cech fazy odkrywania dna. Dlatego też okresem zainteresowania jest przejście z rynku niedźwiedzia do rynku byka. Aby podkreślić nieprawidłowości w korelacji, zaznaczyliśmy tylko te dni, w których ta korelacja jest mniejsza niż 0,75.

Następnie możemy uwzględnić nieprawidłowości zawarte wyłącznie w trendzie rynku niedźwiedzia. W tym celu rozważamy tylko wejścia, kiedy cena rynkowa jest poniżej ceny zrealizowanej, tzn. kiedy szeroki rynek jest w zagregowanej, niezrealizowanej stracie. Inną, bardziej szeroką opcją może być filtrowanie cen poniżej 200-dniowej średniej kroczącej – wyjaśnia Glassnode.

W efekcie otrzymujemy model, który wykrywa dołki rynkowe przy użyciu metod z rynków wiertniczych:

Bitcoin. Znajdź dołki i szczyty na wykresie BTC dzięki wzorom z... branży wiertniczej!
Rozpoznanie dołków z trendów niedźwiedzia obserwowanych od 2011 roku. Źródło: Glassnode

Metoda, która działa?

Zbadanie korelacji pomiędzy rentownością a ceną miało miejsce w celu określenia faz przejściowych trendów rynkowych. Wynik pokazał, że cena i rentowność rynku są wysoko skorelowane, gdy trendy makro trwają w pełni i wynosi wtedy 0,9-1,0.Jednak w fazie przejściowej korelacja pomiędzy tymi dwoma metrykami spada do poziomu poniżej 0,75. Oznacza to, że rentowność podaży znajduje się blisko swoich ekstremalnych punktów zwrotnych, zmiany zachowania inwestorów, a zmiana ceny nie prowadzi do powiązanej zmiany rentowności. Taka struktura jest idealna dla odwrócenia trendu długoterminowego.

Ostateczny model wykrywania dołków okazuje się skuteczny, przy użyciu następujących zmiennych:

  • Cena jest poniżej ceny zrealizowanej, sygnalizując prawdopodobną strukturę rynku niedźwiedzia w późnym stadium.
  • Korelacja pomiędzy ceną a procentem podaży w zysku wynosi mniej niż 0,75.
  • Pogorszenie korelacji oznacza zwiększone prawdopodobieństwo, że HODL-erzy nie przenoszą swoich funduszy.
Bitcoin. Znajdź dołki i szczyty na wykresie BTC dzięki wzorom z... branży wiertniczej!
Zidentyfikowane szczyty oraz dołki na wykresie Bitcoina przy użyciu metod wiertniczych. Źródło: Glassnode

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs walut na przyszły tydzień. Czy funt i dolar utrzymają tempo wzrostów?
Następny artykułCo dalej z kursem złotego. Czy będziemy płacić tyle samo za dolara, franka, funta i euro?
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here