Naga Markets

Cena Bitcoina (BTC) w Nigerii odnotowała ostatnio ogromny wzrost dzięki wysiłkom Centralnego Banku Nigerii na rzecz promowania cyfrowego systemu pieniądza. W chwili pisania tego tekstu 1 BTC na nigeryjskiej giełdzie kryptograficznej NairaEX jest obecnie wyceniany na 17,8 miliona Naira, co przekłada się na prawie 39 000 USD. Stanowi to około 60% premię w stosunku do obecnej ceny rynkowej Bitcoina, która wynosi około 23 000 USD.

Cena Bitcoina w Nigerii odnotowała ogromny wzrost

Bank Centralny Nigerii wdraża różne środki, aby zachęcić do przejścia na społeczeństwo bezgotówkowe. W tym celu bank nałożył ograniczenia na wypłaty gotówki z bankomatów. Od 9 stycznia obywatele mogą wypłacić maksymalnie 20 000 NGN (43,50 USD) dziennie, przy całkowitym limicie 100 000 NGN (217 USD). Ograniczenia zostały wprowadzone na kilka dni przed wprowadzeniem do obiegu nowych banknotów Naira w celu ograniczenia inflacji i prania brudnych pieniędzy.Jednak pomimo wydłużenia terminu wymiany starych banknotów na nową walutę, proces ten spotkał się z długimi kolejkami i skargami na niewystarczającą ilość czasu.

To nie pierwszy raz, gdy premia za Bitcoina wzrosła w Nigerii. W lutym 2021 r. Bank Centralny Nigerii zakazał regulowanym instytucjom finansowym świadczenia usług na giełdach kryptowalut, co spowodowało, że premia BTC wynosiła wówczas aż 36%.

Capital.com

Według Google Trends, Nigeria stała się ostatnio wiodącym krajem w wyszukiwaniu hasła „Bitcoin”. Niedawne zainteresowanie BTC doprowadziło również do uruchomienia programu kart „AfriGo” przez Bank Centralny Nigerii, mającego na celu zapewnienie lepszego dostępu do usług kart bankowych i zapewnienie krajowej alternatywy dla kart zagranicznych, takich jak Mastercard i Visa, które często pobierają drogie opłaty i prowizje.

Podsumowując, dążenie do cyfrowego systemu gotówkowego i ograniczenia wypłat gotówki z bankomatów w Nigerii napędzają popyt na Bitcoina, co prowadzi do jego obecnego wzrostu cen. Wysiłki Banku Centralnego Nigerii na rzecz promowania społeczeństwa bezgotówkowego, w połączeniu z niedawnym uruchomieniem systemu kart „AfriGo”, sugerują, że kraj ten jest zaangażowany w modernizację swojego systemu finansowego i zapewnienie swoim obywatelom opcji alternatywnych wobec tradycyjnych metod bankowych.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Peter Brandt, weteran tradingu towarowego, przedstawił ostatnio na swoim Twitterze najnowszą analizę techniczną Bitcoina. Jego zdaniem, dołek w cenie BTC uformował „dwuścienny wzór fulcrum”, który uważa za niezwykle rzadkie zjawisko. Stwierdził również, że jego obecny cel dla czołowej kryptowaluty to 25 tys. dol.

AVA Trade


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułTrudność wydobycia BTC osiągnęła nowe ATH
Następny artykułXTB nawiązało współpracę z Kanałem Sportowym Krzysztofa Stanowskiego
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.