Naga MarketsBitcoin5 minut, 11% w dół i zejście poniżej 8400 dolarów, czyli najniższego poziomu od 25 października. Bitcoin w trakcie wtorkowego poranka notował kilkunastoprocentowy flash crash na rynku kontraktów terminowych, bardzo szybko odrabiał jednak straty i powracał powyżej lokalnego wsparcia 9,2 tys. USD. Tomasz Rozmus doszukuje się tutaj analogii do zachowania ceny z końcówki marca, po którym kurs BTC zaczął silniej rosnąć.


Bitcoin załamał się na rynku regulowanym. Co wywołało flash crash BTC futures?

Manipulacja, brak płynności, a może działania dużych graczy? Zdania rynków co do nagłego spadku kontraktów bitcoinowych na giełdzie CME są mocno podzielone. Jedno jest pewne – na poszczególnych giełdach brakuje obrotów, rynek jest bardzo płytki, a taka sytuacja niezaprzeczalnie zwiększa ryzyko wystąpienia anomalii.

Takowa pojawiła się na rynku kontraktów terminowych, kiedy we wtorek, po godzinie 08:00, Bitcoin osuwał się w przeciągu pięciu minut o ponad 11%, i równie szybko powracał do wcześniejszych wycen. Ruch naruszał poziom 8400 dolarów, ostatni raz obserwowany pod koniec października:

bitcoin flash crash
Bitcoin notował flash crash we wtorek. Sytuacja szybko wróciła do normy. Źródło: Tradingview.com

 “W dniu wczorajszym na kontrakcie terminowym wystąpił mały flash crash zaraz po rozpoczęciu sesji w Europie. Ceny jednak bardzo szybko wróciły powyżej 9 tys. USD. Wygląda na to, że trwa wybieranie podaży. Sytuacja jest bardzo podobna do tej z końca marca kiedy to ceny zamknięć świec dziennych oscylowały blisko 4 tys. USD, po czym 2 kwietnia zaczął się mocny trend wzrostowy” – komentuje Tomasz Rozmus z Tokeneo i w ruchu dopatruje się sygnałów sugerujących możliwość nadchodzących wzrostów.

Spadek na rynku kontraktów terminowych pokrywał się w pewnej mierze ze spadkami na największych giełdach. W przypadku luksemburskiej Bitstamp, Bitcoin po godzinie 08:00 osuwał się o ponad 1% i testował poziom 9165 dolarów. Co prawda dynamika spadków nie była tak silna, jednak kontrakt CME na BTC śledzący notowania w kilku różnych ośrodkach handlowych mógł reagować dynamiczniej na zmianę zachowania rynku.

W środę, 6 listopada 2019 roku, po godzinie 08:15 za jednego Bitcoina płacono 9380 dolarów, sytuacja więc się ustabilizowała i najstarsza z kryptowalut nadal porusza się nad lokalnym poziomem wsparcia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here