Naga MarketsBitcoin zakończył wrzesień ze stratą zgodnie z prognozami, dogecoin (DOGE) radził sobie najgorzejWrzesień okazał się raczej niezbyt udanym miesiącem dla rynku kryptowalut, a spadek bitcoina (BTC) o 7% pokrywał się z historyczną zmiennością w tym miesiącu, zauważa w swoim najnowszym raporcie giełda kryptowalutowa Kraken. Jednocześnie przypomina, że IV kwartał jest historycznie najlepszym dla BTC. Wrześniowa korekta mogła więc przygotować pole dla byków do poważniejszego rajdu cenowego w okresie od października do grudnia, który ma szansę pchnąć kursy w kierunku 100 tys. dol.

  • BTC zakończył wrzesień ze stratą siedmiu procent, ale był 6. i 9. najlepiej radzącą sobie kryptowalutą wśród 20 największych, porównując odpowiednio zwroty i współczynniki Sortino (zwroty skorygowane o ryzyko).
  • Wydaje się, że niekorzystne warunki we wrześniu pozwoliły rynkom kryptowalutowym pozycjonować się na zyski w 4 kwartale, o czym świadczą słabe nastroje i fakt, że koniec roku jest historycznie najlepszym dla bitcoina,
  • W tym okresie średnia i mediana zwrotu wynoszą kolejno +119% i +58%.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin stracił we wrześniu, tak jak sugerowała sezonowość rynku.

Po wzroście w lipcu i sierpniu, kryptowaluty skorygowały się we wrześniu i praktycznie nikt nie przeszedł przez ten miesiąc bez szwanku. Wyjątkiem wśród altcoinów o dużej kapitalizacji była Solana (SOL), która zyskał ponad 30%.Bitcoin tracił 7%, co pokryło się z prognozami giełdy Kraken z zeszło miesięcznego raportu. Jak informowała wówczas platforma, wrzesień jest najgorszym miesiącem dla BTC, gdzie średnia strata od 2011 roku wynosi właśnie około siedmiu procent.

Patrząc na poniższe zestawienie widać, że we wrześniu traciły wszystkie klasy aktywów kryptowalutowych, jednak III kwartał oraz stopy zwrotu od początku roku wypadają bardzo pozytywnie.

Token Polkadot (DOT), był najbardziej zmienną kryptowalutą z roczną zmiennością na poziomie 154%. Tymczasem dogecoin (DOGE) był najgorzej radzącym sobie altcoinem o dużej kapitalizacji drugi miesiąc z rzędu po spadku o 27%. W ujęciu kwartalnym tracił natomiast 20%.

Bitcoin zakończył wrzesień ze stratą zgodnie z prognozami, dogecoin (DOGE) radził sobie najgorzej
Stopy zwrotu na rynku kryptowalut. Źródło: Kraken

– Po raz piąty z rzędu sektor monet związanych z prywatnością osiągnął najgorsze wyniki ze stopą zwrotu 28%. W ciągu ostatnich 3 miesięcy sektor ten odnotował spadek o -11% i jest jedynym sektorem, który w tym czasie notuje wynik negatywny.

Słabe wyniki można prawdopodobnie przypisać stosunkowo niezadowalającemu popytowi krańcowemu ze strony nowych podmiotów w coraz bardziej regulowanej branży kryptowalutowej i/lub wprowadzeniu alternatywnych funkcji prywatności w istniejących blockchainach – komentuje Kraken w swoim raporcie.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Bitcoin z malejącą dominacją. Spadła na najniższe poziomy od maja

Dominacja BTC spadła do 4-miesięcznego minimum na poziomie 39,9% w dniu 12 września, po czym nieznacznie wzrosła w drugiej połowie miesiąca i zakończyła go spadkiem o -0,2 punktu procentowego.

Rozbieżność między zmianą dominacji BTC a ceną w ujęciu miesięcznym odzwierciedla rosnący popyt na altcoiny w stosunku do BTC. Zakładając, że BTC będzie nadal wzrastać, historia wskazuje, że można oczekiwać, że dominacja będzie się zmniejszać, ponieważ altcoiny będą przewyższać BTC, jak to mają w zwyczaju robić w trendzie wzrostowym makro.

Bitcoin zakończył wrzesień ze stratą zgodnie z prognozami, dogecoin (DOGE) radził sobie najgorzej
Dominacja bitcoina vs cena BTC/USD. Źródło: Kraken

Bitcoin z gorszymi wynikami od altcoinów, mogło być jednak gorzej

Podczas gdy BTC osiągnął gorsze wyniki niż szeroki rynek altcoinów we wrześniu, to ostatecznie realizował niższe spadki niż wiele pojedynczych kryptowalut z czołówki. Zwrot z BTC w wysokości -7% uplasował go na 6. miejscu wśród kryptowalut, zaraz za tokenem terra (LUNA), który zyskiwał 21%.

Silniej od bitcoina osuwały się między innymi poladot (DOT) i chainlink (LINK) tracąc 10%, litecoin (LTC) i ethereum (ETH) ze stratą 11-12%, czy też dogecoin (DOGE) oddający 27%.

– Porównując współczynniki Sortino, który jest miarą zwrotu aktywów skorygowanego o ryzyko przy uwzględnieniu zmienności, można zauważyć, że BTC był 9. najlepiej radzącym sobie instrumentem ze współczynnikiem 1,0, znacznie wyprzedzając średnią i medianę konkruentów, odpowiednio 0,14 i -1,45 – komentuje Kraken w swoim raporcie.

Bitcoin zakończył wrzesień ze stratą zgodnie z prognozami, dogecoin (DOGE) radził sobie najgorzej
Po lewej stronie wykres zwrotu procentowego z inwestycji w 20 topowych kryptowalut, po prawej ten sam wykres uwzględniający ryzyko. Źródło: Kraken

Pod względem zwrotów procentowych, wśród 20 najlepszych kryptowalut w miinonym miesiącu przeważały blockchainy warstwy pierwszej, takie jak AVAX, ATOM, ALGO, SOL i LUNA. Siła wyżej wymienionych kryptowalut sugeruje, że uczestnicy rynku coraz bardziej preferują aktywa cyfrowe, które służą jako infrastruktura dla “Web 3.0”.

Indeks strachu i chciwości najniżej od dwóch miesięcy

Wrześniowe osłabienie pojawiło się po tym, jak bitcoin osiągnął lokalny szczyt 53 tys. dol. w dniu 7 września. Wywołało to masową realizację zysków, a inwestorzy lewarowani zostali przymusowo wyrzuceni z rynku z powodu zbyt małego kapitału do obrony pozycji, spychając rynek spot niżej o 23% w ciągu jednej sesji.

Tego dnia zlikwidowano około 3,5 mld dol. w długich pozycjach, co uczestnicy rynku określają “zdrowym delewarowaniem”, czyli skasowaniem nadmiaru transakcji bazujących na wysokiej dźwigni.

– Chociaż bitcoin próbował odbicia w drugiej połowie miesiąca, szerszy rynek kryptowalutowy spadał dalej w miarę upływu kolejnych sesji. Spadek nastąpił po tym, jak światowe rynki rozmyły się z powodu obaw przed upadkiem chińskiego dewelopera Evergrande, który wywołał wstrząsy na rynkach finansowych, a także po tym, jak bank centralny Chin poinformował 24 września, że wszystkie transakcje związane z kryptowalutami są nielegalne – wyjaśnia Kraken w raporcie.

Bitcoin zakończył wrzesień ze stratą zgodnie z prognozami, dogecoin (DOGE) radził sobie najgorzej
Po lewej wykres indeksu strachu i chciwości poprawej łączna liczba likwidacji na rynku kryptowalut w ujęciu dwunastogodzinnym. Źródło: Kraken

Indeks Crypto Fear & Greed spadł z 4-miesięcznego maksimum na poziomie 79 (“chciwość”) z powrotem do poziomu “ekstremalnego strachu” po raz pierwszy od dwóch miesięcy. Niektórzy uważają, że nastroje są teraz gotowe na ponowny wzrost, po tym jak pod koniec miesiąca osiągnęły lokalne minimum.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułMercator Medical szacuje rezultaty III kwartału 2021 roku
Następny artykułColumbus Elite z większościowym pakietem w Votum Energy!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here