Naga MarketsChristine Lagarde
Christine Lagarde z MFW, wkrótce szefowa EBC

Autorytety świata tradycyjnych finansów i ekonomii niejednokrotnie krytykowały rynek cyfrowych walut, w tym jego najpopularniejszego i najstarszego przedstawiciela. Bitcoin ponownie znalazł się pod ostrzem krytyki, tym razem ze strony Christine Lagarde, szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), która została niedawno nominowana na nową prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Jej zdaniem kryptowaluty „wstrząsają systemem finansowym” i niezbędna jest ich regulacja.


Bitcoin + nowy sternik EBC = szybsza regulacja rynku kryptowalut?

“Myślę, że rola zakłócaczy i wszystkiego, co wykorzystuje technologię księgi rozproszonej, czy nazwiemy to kryptowalutą, aktywami, czy czymkolwiek innym… wyraźnie wstrząsa systemem”, 63-letnia Lagarde powiedziała w wywiadzie dla CNBC. “Nie chcemy tak silnych wstrząsów, które spowodują, że stracilibyśmy potrzebną nam stabilność”. Tegoroczna wypowiedź pokrywa się z tezą postawioną już dwa lata temu przez przyszłą szefową EBC, która na tym stanowisku zastąpi Mario Draghiego. Lagarde ostrzegała ówcześnie przed siłą i zagrożeniami jakie niesie ze sobą Bitcoin oraz technologia blockchain.

W tym samym czasie społeczność kryptowalutowa raczej ciepło przyjęła nominację szefowej MFW na stanowisko sternika europejskiego banku centralnego, licząc na większą otwartość instytucji na kryptowaluty, zapewniając korzystne zmiany dla całej branży. Mati Greenspan, starszy analityk eToro twierdzi, że Lagarde jest przyjazna dla rynku kryptowalut i cyfrowych walut – na tyle, na ile może sobie oczywiście pozwolić reprezentantka instytucji stojącej na straszy stabilności świata tradycyjnych finansów.

„Oczywiście nie wspiera bezpośrednio Bitcoina, ale opowiedziała się już za państwowymi walutami kryptograficznymi, jak również tokenami rozliczeniowymi, takimi jak XRP i moneta JPM. Możemy się spodziewać, że ktoś tak przyjazny cyfrowym aktywom będzie dobry dla całej branży” – komentował Greenspan.

Inny z przedstawicieli EBC, Benoit Coeure, jest natomiast zdania, że szybka regulacja rynku kryptowalutowego na terenie Unii Europejskiej (UE) jest nieunikniona, a wszystko za sprawą tokenu LibraCoin, którego emisję zapowiedział Facebook.

Lagarde (MFW): “Nie zrażajmy do innowacji” na rynku kryptowalut

Draghi otwarcie krytykował kryptowalut i Bitcoina, Lagarde będzie łagodniejsza?

Chociaż Lagarde z jednej strony ostrzega, że Bitcoin i szeroko rozumiane kryptowaluty mogą być zbyt silnym wstrząsem dla tradycyjnego systemu finansowego, to nie krytykowała cyfrowych aktywów tak otwarcie jak robił to cały czas urzędujący prezes EBC, Mario Draghi.

W swoich wypowiedziach wielokrotnie zaznaczał, że są „bardzo ryzykownymi” instrumentami, dystansując się od potencjalnych prób testowych implementacji rozproszonej księgi w codziennych działaniach instytucji, czy też odpowiedzialności za regulację tej cały czas nowej branży.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here