Naga MarketsBitcoin zagrożeniem dla ludzi, którzy go kupują. Uważa Peter Schiff
Peter Schiff

Amerykański ekonomista Peter Schiff aktywnie wspierający inwestowanie w złoto jest najwyraźniej zazdrosny, że to bitcoin a nie żółty metal, przykuwa w ostatnich tygodniach całą medialną uwagę. Jak twierdzi popularny w Stanach Zjednoczonych „gold bug”, w momencie gdy złoto jest zagrożeniem dla systemu monetarnego opartych na walutach fiducjarnych (tradycyjnych), bitcoin jest jedynie zagrożeniem dla ludzi, którzy go kupują.

  • Peter Schiff w serii wpisów na Twitterze odnosi się do ostatniej informacji udostępnionej przez Teslę o zakupie BTC za 1,5 mld dol. oraz do szumu medialnego jaki informacja wywołała
  • Ekonomista twierdzi, że media masowego przekazu specjalnie „naganiają” inwestorów detalicznych na bitcoina, czego nie uczyniłyby z pewnością w przypadku złota
  • Celem Elona Muska jest wpompowanie „większej ilości powietrza” w bańki narosłe wokół Bitcoina oraz Tesli, uważa Schiff

Złoto zagrożeniem dla systemu, bitcoin zagrożeniem dla inwestora

Na rynkach finansowych stosuje się określenie „gold bug” (złoty żuczek) w stosunku do osób, które twierdzą, że złoto jest najlepszą pod każdym względem formą inwestycji i zabezpieczenia kapitału. Do takich osób należy między innymi Peter Schiff, który od lat komentuje w amerykańskich mediach sytuację gospodarczą, sporo uwagi poświęcając również bitcoinowi.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak w tym tygodniu Schiff wykazał się ponadprzeciętną aktywnością na swoim Twitterze, publikując serię wpisów dotyczących najnowszego raportu Tesli zdradzającego zakup BTC o wartości 1,5 mld dol., co pchnęło najstarszą kryptowalutę na historyczne maksima. Wszystko wskazuje na to, że ekonomiście nie podoba się po prostu ile medialnej uwagi oraz kapitału inwestorów zgarnia bitcoin i że próbuje się przedstawiać go jako cyfrową alternatywę dla złota.

Media głównego nurtu bardzo chcą, żeby ulica kupowała bitcoina i zrobią wszystko co w ich mocy, aby go promować. Z drugiej strony, te same media nie chcą, aby ktokolwiek kupował złoto. Złoto jest bowiem zagrożeniem dla systemu monetarnego opartego na walutach fiat, bitcoin jest natomiast jedynie zagrożeniem dla ludzi, którzy go kupują – pisze w powyższym wpisie Peter Schiff.

To także może Cię zainteresować: Peter Schiff: złoto jest trudniejsze do konfiskaty niż bitcoin

Wcześniej sugerował, że gdyby Tesla poinformowała o zakupie złota w takiej samej ilości w celu ochrony przed inflacją, to te same media wyśmiałyby decyzję notowanej na Wall Street spółki. Zauważa jednocześnie, że zgodnie z raportem upublicznionym przez podmiot, ta autoryzowała oprócz zakupu BTC również zakup instrumentów opartych o złoto (w tym ETF-ów), jednak nie poinformowała o żadnych inwestycjach w tym zakresie.

Uważam, że nie doszło do żadnych transakcji. Elon Musk nie ma żadnego interesu w aktywach będących magazyn wartości lub zabezpieczeniem przed inflacją. Jego celem jest wpompowanie większej ilości powietrza w bańkę bitcoina i Tesli – dodaje Schiff.

Główny ekonomista i strateg w Rosenberg Research, David Rosenberg stoi w opozycji do tez stawiany przez Schiffa i twierdzi, że to bitcoin a nie złoto przyciąga uwagę portfeli tradycyjnych inwestorów w ostatnim czasie. Dodaje, że bitcoin odebrał złotu około 10% wartości wynoszącej około 1800 dolarów za uncję. Według Rosenberga, złoto byłoby warte o co najmniej 200 dolarów więcej, gdyby tradycyjni inwestorzy nie rzucili się na BTC.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig akcje | kryptowaluty ranking | index dow jones | wiadomości bitcoin | cena dolara |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here