Profesor ekonomii na Harvardzie i były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kenneth Rogoff uważa, że rządy nie pozwolą bitcoinowi rozkwitnąć na dużą skalę. W jego ocenie, prędzej czy później pojawią się regulacje, które zduszą potencjał drzemiący w krypto walutach.
- Bitcoin musi zostać uregulowany – uważa profesor Harvardu
- Jego zdaniem, rządy się tym zajmą
- Regulacja krytpowalut może doprowadzić do spadku ceny BTC
- Rzeczywiste zastosowanie BTC jest bardzo małe
Profesor Harvardu ostrzega przed ścisłą regulacją kryptowalut
Profesor Uniwersytetu Harvarda Kenneth Rogoff podzielił się kilkoma przemyśleniami na temat regulacji bitcoina.
– To jest spekulacja – zaczął dodając, że był sceptycznie nastawiony do BTC. Dostrzegł jednak, że bitcoin jest używany w państwach upadłych.
Ekonomista może sobie wyobrazić, że w czarnej wizji przyszłości, Bitcoin może mieć jakieś zastosowanie. Niemniej jednak, uważa on, że rządy nie pozwolą na pseudonimowe transakcje na dużą skalę. Po prostu na to nie pozwolą.
– Regulacje wejdą. Rząd wygra. Nie ma znaczenia, jaka jest technologia – przyznał.
Zapytany, czy doradziłby sekretarz Yellen w Ministerstwie Skarbu, aby Stany Zjednoczone uczestniczyły w ustanawianiu regulacji mogących przyczynić się do potężnych spadków na notowaniach BTC przyznał wprost, że “tak”.
– To musi być regulowane … Myślę, że rządy się tym zajmą. [BTC] Nie jest używany tak szeroko i podejrzewam, że chociaż lobbyści bitcoina odnieśli sukces w popularyzacji go w niektórych miejscach, to nie będzie to trwałe – przyznał.
Rogoff od dawna był sceptykiem bitcoinów. W 2018 roku powiedział CNBC, że kryptowaluta ma większe prawdopodobieństwo, że za dekadę będzie warta 100 dolarów niż 100 tys. dolarów.
– Zasadniczo, jeśli odejmiesz możliwość prania pieniędzy i unikania podatków, jego rzeczywiste zastosowania jako środka transakcyjnego są bardzo małe – przyznał były główny ekonomista MFW.
Autor poleca również:
- Strach i chciwość: jak poskromić emocje? Webinar już dziś o 20:00
- Bitcoin powinien stanowić minimalną część portfela zdaniem analityka JP Morgan
- Polska gospodarka wzrośnie w 2021 r. o ponad 3 proc. – uważa członek RPP