Naga MarketsSieć Bitcoin (BTC) pomyślnie aktywowała soft fork o nazwie Taproot po osiągnięciu konsensusu na poziomie 90% ze strony górników i pul wydobywczych pomiędzy blokami 709 488 i 709 632. Jest to pierwsza duża aktualizacja sieci BTC od sierpnia 2017 r., kiedy to uruchomiono wiodące rozwiązanie dla Bitcoina w warstwie drugiej, sieć Lightning Network i Segregated Witness (SegWit).

  • Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych aktualizacji i składa się z trzech elementów (w skrócie BIP-ów, czyli Bitcoin Improvement Proposals – Propozycji Ulepszeń Bitcoina), które zostały opisane w tym artykule
  • Jest to największa aktualizacja i odświeżenie sieci Bitcoina od czasów wdrożenia SegWit
  • Więcej na temat tego czym jest Bitcoin Taproot przeczytasz w tym miejscu

Bitcoin pomyślnie przeszedł aktualizację Taproot

Aktualizacja Taproot ma na celu poprawę możliwości skryptowania i poziom prywatności sieci. Aby to osiągnąć, soft fork wprowadza koncepcję Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST). Według strony internetowej dedykowanej Taproot prowadzonej przez bitcoinowego dewelopera Hampusa Sjöberga:– MAST może pomóc uczynić inteligentne kontrakty bardziej wydajnymi i prywatnymi poprzez ujawnianie tylko istotnych części kontraktu podczas wydawania pieniędzy.

Sjöberg zwraca uwagę, że Taproot pokazuje, iż BTC może cały czas wykonywać aktualizacje sieci, co jest niezwykle ważne dla utrzymania projektu w długim terminie. “Myślę, że to jest największe zwycięstwo” – dodał.

Sjöberg, który jest również twórcą portfela Bitcoin Lightning Blixt Wallet, wierzy, że aktualizacja Taproot pozwala na eksplorowanie możliwości off-chain, aby nie obciążać zbytnio węzłów w ramach sieci.

MAST może również pomóc w poprawie prywatności starszej sieci Lightning Network “jeśli implementacje Lightning zdecydują się na przyjęcie Taproot.” Deweloperzy różnych implementacji węzłów Lightning Network spotkali się w Zurychu w Szwajcarii zaledwie kilka tygodni temu podczas LN Summit 2021, aby omówić możliwe ścieżki aktualizacji:

– Jedną z rzeczy, które zostały omówione na spotkaniu, było to, czy najlepiej jest uaktualnić Lightning w małych iteracjach, czy zrobić to jako jeden duży pakiet.

Ponadto Sjöberg wyjaśnił, w jaki sposób kanały płatności w normalnych okolicznościach mogą stać się nieodróżnialne od normalnych transakcji przy użyciu Taproot dla Lightning Network:

– Nie jest możliwe odróżnienie, czy transakcja Taproot jest po prostu normalną płatnością, czy też należy do kanału Lightning. Jest to ważne dla zamienności, a tym samym odporności BTC na cenzurę.

Udana aktywacja Taproot przypisywana jest Speedy Trial, metodzie wdrażania soft forka, która wymaga sygnału od 90% górników potwierdzających wdrożenie aktualizacji. Jak wyjaśnił Sjöberg, “metoda sygnalizacji działa w okresach 2016 bloków, co oznacza, że w tym czasie, 90%, czyli 1815 bloków z 2016 musi zasygnalizować gotowość.”

Jeszcze w czerwcu 2021 roku górnicy BTC po raz pierwszy osiągnęli konsensus na poziomie 90%, a Sjöberg opublikował na Twitterze informację o tym fakcie:

Zonda

Lightning Network cały czas zwiększa swoją popularność

W ciągu prawie 13 lat istnienia, sieć Bitcoin przeszła przez liczne twarde i miękkie forki (rozwidlenia) napędzane przez społeczność. Podczas gdy aktualizacja Taproot ma dopiero udowodnić swoją wartość w nadchodzącym czasie, Lightning Network wciąż osiąga nowe szczyty.

28 września sieć Lightning Network odnotowała 160% wzrost liczby węzłów w ciągu 12 miesięcy, a także 170% skok w liczbie kanałów od stycznia 2021 roku.

Na dzień 11 listopada, pojemność sieci BTC przed soft forkiem Taproot była na najwyższym poziomie w historii wynosząc 3220 BTC, warte niemal 210 milionów dolarów.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: playway akcje | kurs franka wykres | notowania mbank | budimex akcje | lotos notowania | playway akcje prognozy | biomed giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here