Naga MarketsBitcoin: z rynku futures zniknęło 2,4 mld dol. w pozycjach BTCPo spadkach na rynku kryptowalut, których wartości procentowe były dwucyfrowe nastąpił szał likwidacji pozycji kontraktów terminowych. W rezultacie, w ciągu ostatnich 24 godzin zostało upłynnionych ponad 2,38 miliarda dolarów na transakcjach na Bitcoinie oraz innych kryptowalutach.

  • Wczoraj miała miejsce likwidacja pozycji o łącznej wartości prawie 3 miliardów dolarów
  • Większość zamkniętych pozycji miała miejsce na Bitcoinie 
  • Elon Musk dolewa oliwy do ognia na Twitterze

Bitcoin spada, pieniądze znikają

Dla osób niewtajemniczonych – likwidacje pozycji lewarowanych (wykorzystujących mechanizm dźwigni finansowej) są automatycznie zamykane przez giełdy i domy maklerskie. Inwestorzy na rynku kontraktów terminowych pożyczają kapitał od giełd (zazwyczaj w wielokrotnościach), aby postawić większe zakłady. Przed zawarciem transakcji muszą jedynie wpłacić niewielką sumę, która ma stanowić zabezpieczenie – jest ona swego rodzaju „mechanizmem bezpieczeństwa”.  Jeśli rynek poruszy się przeciwko pozycji obstawionej przez inwestora, wówczas pozycja zostanie automatycznie zamknięta – nastąpi jej likwidacja.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wczoraj zlikwidowano pozycje, których wartość wyniosła prawie 3 miliardy dolarów, z czego prawie połowa (a dokładnie 1,26 miliarda dolarów) pochodziła z samych transakcji na Bitcoinie. Pozostałe krytpowaluty wyniosły kolejno: Ethereum – 515 milionów dolarów, Ripple – 80 milionów dolarów i  Dogecoin – 69,42 milionów dolarów. Szczegółowe dane dotyczące transakcji zawiera poniższa grafika.

W sumie aż 1,78 miliarda dolarów pochodziło z długich pozycji, czyli od inwestorów pożyczających kapitał, aby obstawić wzrost cen aktywów. 345 milionów dolarów pochodziło z kolei z pozycji krótkich, czyli od inwestorów obstawiających spadki – pomimo, że ceny kryptowalut spadły, to zmienność była tak duża, że przyczyniła się również do likwidacji krótkich pozycji.

Wśród wszystkich giełd, Huobi odnotowało likwidacje o wartości ponad 633 milionów dolarów, Binance o wartości 399 milionów dolarów, natomiast Deribit – potęga w zakresie opcji – odnotował likwidacje o wartości 287 milionów dolarów.

W sumie zostało zlikwidowanych pozycji należących do 300 tysięcy inwestorów, a największa pojedyncza likwidacja miała miejsce na giełdzie kryptowalutowej Huobi i była to pozycja na Bitcoina o wartości 90 milionów dolarów.

Bitcoinowy strach Muska

Cofnięcie rynku rozpoczęło się krótko po tym, jak prezes Tesli Elon Musk zatweetował informując o zamknięcia pozycji producenta samochodów na Bitcoinie, której łączna wartość wyniosła 1,5 miliarda dolarów.

invest

“Mr. Whale”, anonimowe konto na Twitterze popularne ze swoich wezwań rynkowych, napisało wczoraj, że posiadacze Bitcoina będą “policzkować się” po tym, jak dowiedzą się, że Tesla “pozbyła się reszty swoich udziałów w Bitcoinie”.

Mógł to być zapewne żart lub zwykła opinia kogoś z internetu. Krótko po tym Musk odpowiedział na to jednym słowem: “Rzeczywiście”.

W czasie konferencji prasowej założyciel Tesli położył kres tysiącom kolejnych tweetów, o tym że Tesla rzeczywiście sprzedała pozostałą część swoich Bitcoinów. “Aby wyjaśnić spekulacje, Tesla nie sprzedała żadnego Bitcoina”, napisał Musk w odpowiedzi na komentarz ‘Bitcoin Archive’.

Krótko po tym rynek wzrósł. Jednak czy tweety jednego człowieka mogą mieć aż tak duży wpływ na rynek kryptowalut?

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here