Naga MarketsBitcoin z rosnącą popularnością w Turcji przez spadający kurs liryPodczas bardzo niepewnej sytuacji gospodarczej społeczeństwa często zwracają się w stronę alternatyw dla obowiązującego środka płatniczego. Według tego schematu działają również Turcy, którzy coraz chętniej korzystają z kryptowalut jako zamiennika dla wciąż słabnącej liry.

  • Turecka lira osłabiła się w tym roku już o 33%.
  • Według Paxful, liczba nowych rejestracji w serwisie wzrosła o 274%.
  • Turcja jest bliskowschodnim liderem przyjmowania kryptowalut.

Gwałtowna deprecjacja liry

Pierwsze oznaki osłabienia liry było widać już w 2019 roku, kiedy to kurs USD/TRY wzrósł z okolic 5,20 do ponad 6. Rok 2020 przyniósł jeszcze gwałtowniejsze straty, których nie powstrzymała nawet deprecjacja dolara. W czwartek lira wyznaczyła nowe historyczne minimum na poziomie 7,95, a eksperci przewidują, że waluta może osłabić się nawet do 8,5.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Inwestorzy nie powinni martwić się o dolara (USD), twierdzi ekonomista

Podstawowym problemem lira jest brak wiarygodnego celu inflacyjnego ze strony banku centralnego, który jest zmuszony do dalszego zadłużania waluty. Podstawowa filozofia monetarna decydentów pozostaje nieortodoksyjna. Wolne rezerwy walutowe tureckiego banku centralnego spadły do wartości ujemnych, a odpływy kapitału nadal trwają.- uważa Tatha Ghose, analityk Commerzbanku.

Kryptowaluty ratunkiem dla oszczędności

W odpowiedzi na olbrzymią zmienność narodowej waluty Turcy zwracają się w stronę kryptowalut. Jak donosi portal Bitcoin, liczba rejestracji w serwisie Paxful, umożliwiającym transakcje walutami cyfrowymi, wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 274%. Według firmy, Turcja ma szanse stać się jednym z pionierów szerokiego przyjmowania kryptowalut.

Rosnąca inflacja tureckiej liry stanowi poważne obciążenie finansowe dla obywateli Turcji. Bitcoin może być wykorzystywany do ochrony majątku przed niestabilnością wokół waluty. Mamy nadzieję, że wchodząc na rynek, będziemy w stanie złagodzić niektóre z obciążeń finansowych obywateli kraju. – powiedział w rozmowie z portalem Bitcoin Ray Youssef, prezes Paxful.

Według Chainalysis, Turcja pozostaje liderem wprowadzania kryptowalut na Bliskim Wschodzie, a także zajmuje 29 miejsce w Global Crypto Adoption Index.

Wykres przedstawiający zmianę kursy USD/TRY w ciągu 2 ostatnich lat, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here