Naga MarketsMoneta Litecoin w klawiaturze komputeraLitecoin stał się swoistą siecią testową dla rozwiązań technologicznych Bitcoina w przeciągu ostatnich kilku lat, czego najlepszym przykładem była aktywacja Segregated Witness (SegWit) w ramach sieci LTC w kwietniu 2017 roku, przed aktywacją tego samego rozwiązania w sieci BTC. Zdaniem analityków Long Hash, Litecoin nie potrzebował ówcześnie SegWitu gdyż przepustowość sieć nie znajdowała się nawet w pobliżu swojej maksymalnej przepustowości.


SegWit z wyższą adopcją w ramach Litecoin niż Bitcoina

„Litecoin naprawdę nie potrzebował wtedy SegWitu, ponieważ sieć nie była w pobliżu swojej przepustowości, co wiąże się z limitem wielkości bloku wynoszącym 8 megabajtów w połączeniu z 2,5-minutowym odstępem czasu. To powiedziawszy, aktywacja SegWit pozwoliła również Litecoin odegrać rolę w rozwoju sieci Lightning Network” – twierdzi Kyle Torpey z Long Hash.

Bitcoin aktywował SegWit kilka miesięcy po Litecoine, a niektórzy eksperci rynkowi, jak twórca drugiej z najstarszych kryptowalut Charlie Lee, wierzą, że wdrożenie SegWit w ramach LTC pomogło utorować drogę do uaktualnienia sieci BTC i aktywacji SegWit. Fakt, że SegWit działał bezbłędnie w sieci walut kryptograficznych na żywo z realnymi pieniędzmi, w połączeniu z faktem, że rynek i użytkownicy zareagowali pozytywnie na potencjał aktywacji SegWit na Litecoinie, były kluczowymi argumentami przemawiającymi za aktywacją w ramach BTC.

Podczas gdy to właśnie Bitcoin wydawał się rozpaczliwie potrzebować zwiększenia przepustowości i poprawy wydajności sieci Lightning Network, która pojawiła się wraz z SegWit, Litecoin osiągnął wyższy poziom akceptacji dwa lata później. Long Hash przygląda się stojącym za tym powodom.

Bitcoin z mniejszą procentową ilością transakcji SegWit

Patrząc na dane SegWit dla Bitcoina i Litecoina z Blockchair, oczywiste jest, że Litecoin będzie charakteryzował się wyższymi wskaźnikami adopcji w pierwszych dniach z uwagi na fakt, że SegWit został aktywowany najpierw właśnie w ramach altcoina. Następnie Bitcoin szybko awansował do poziomu około 10%, ponieważ dostawcy giełd i portfeli zaczęli dołączać nowy typ transakcji do swoich platform.

Przyjęcie SegWit przez Coinbase pod koniec lutego 2018 roku było ważnym momentem dla Bitcoina i Litecoina, gdzie ilość transakcji BTC wzrosła z 14% do 30%, a LTC z 9% do 28%.

Bitcoin z niszą adopcją SegWit niż Litecoin. Sprawdzamy dlaczego
Bitcoin z niszą adopcją SegWit niż Litecoin. Sprawdzamy dlaczego

Po chwilowych spadkach, Litecoin wzrósł z 24% w połowie maja do ponad 50% we wrześniu. Od tego czasu adopcja SegWit w przypadku LTC utrzymuje się w tych okolicach. Z drugiej strony, Bitcoin nie wykazał stabilnego wzrostu adopcji SegWit od momentu przyjęcia protokołu przez Coinbase, zyskując jedynie 9%.

Litecoin utrzyma swoją przewagę. Sprawdź dlaczego

Wydaje się, że istnieje kilka kluczowych czynników, które wyjaśniają wyższy poziom zastosowania SegWit w ramach LTC niż BTC. Po pierwsze, należy zauważyć, że Blockchain nie zintegrował SegWit. Portfel spółki nadal stanowi co najmniej 20% aktywności sieci Bitcoin, więc samo przyjęcie SegWit przez Blockchain spowodowałoby, że poziom adopcji SegWit przekroczyłby poziomy obserwowane na Litecoinie.

Istnieje również VeriBlock, który jest projektem wykorzystującym transakcje Bitcoin w celu poprawy bezpieczeństwa alternatywnych sieci przesyłowych. VeriBlock ma ogromny wpływ na statytyki SegWit. Na powyższym wykresie, w marcu tego roku można zaobserwować skok w liczbach adopcji SegWit przez Bitcoina. Wzrost ten był spowodowany przejściem VeriBlock z testnetu do mainnetu. Jak wskazuje wykres, Bitcoin byłby dość zbliżony do poziomu przyjęcia SegWit przez Litecoin, gdyby nie transakcje VeriBlock bez SegWit. Gdyby VeriBlock nie istniał, a firmy takie jak BitPay oraz Blockchian przeszłyby na SegWit, wtedy poziom adopcji mógłby wynosić nawet 70%.

Z powyższych wynika, że nie ma dużego zapotrzebowania na SegWit wśród użytkowników Bitcoina, poza jego użytecznością w rozwoju sieci Lightning. Zarówno Blockchain jak i BitPay wskazały, że ich użytkownicy najpierw proszą o inne funkcje. Opłaty transakcyjne Bitcoin są raczej niskie od ponad roku, co prawdopodobnie wyjaśnia stagnację w przyjęciu SegWit w tym okresie czasu.

Gdyby opłaty miały wzrosnąć do bardziej znaczących poziomów, Blockchain prawdopodobnie dodałby SegWit, a VeriBlock rzadziej korzystałby z łańcucha Bitcoina. Do tego czasu przewaga Litecoina nad Bitcoinem w zakresie adopcji SegWit prawdopodobnie utrzyma się.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here