Naga MarketsTrend wzrostowy na BTCNajstarsza z kryptowalut, Bitcoin, w trakcie dwóch pierwszych dni maja notowała około 900 tysięcy zrealizowanych transakcji, osiągając najwyższe poziomy aktywności sieci od połowy grudnia 2017 roku, kiedy kurs BTC docierał do historycznie najwyższych pułapów tuż pod poziomem 20 tysięcy dolarów. Wzrost ilości transakcji jest niezaprzeczalnie związany z obecnym trendem panującym na Bitcoinie, który od początku kwietnia podwajał swoją wartość.


Kurs BTC rośnie o 100% w 7 tygodni. Bitcoin wart więcej niż 8 tys. USD

Wykres ilości dziennych transakcji realizowanych w ramach sieci Bitcoin graficznie oddaje trend cenowy, który panuje na rynku. Na poniższym wykresie linią przerywaną zaznaczono kurs BTC w dolarach amerykańskich, linią ciągłą natomiast ilość transakcji. Jak doskonale widać, szczyty cenowe z grudnia 2017 r. pokryły się z rekordową ilością realizowanych transakcji wynoszącą ponad 490 tysięcy w przeciągu jednego dnia. Wzrosty rozpoczęte w kwietniu 2019 r. również przełożyły się na nagły skok ilości transakcji, skutkując osiągnięciem pułapu powyżej 450 tysięcy na początku maja:

Ilość transakcji Bitcoin vs Kurs BTC. Źródło: Bitinfocharts.com
Ilość transakcji Bitcoin vs Kurs BTC. Źródło: Bitinfocharts.com

W tym samym czasie wyraźnie zwiększa się również zyskowność wydobycia Bitcoina oraz średni koszt pojedynczej transakcji. Chociaż do rekordowych wartości 55 dolarów nadal daleko, to wartość uśredniona transakcji podchodzi pod pułap 3 dolarów pierwszy raz od końca 2017 roku. Do najwyższych od listopada 2018 r. wzrastała również mediana czasu potwierdzenia transakcji, osiągając poziom 15 minut w bieżącym miesiącu.

Zobacz również: Bitcoin jest bezużyteczny – twierdzi O’Leary z Shark Tank

Bitcoin dominuje rynek – odpowiada za 60% kapitalizacji

W momencie wzrostów rynkowych Bitcoina, zwiększa się również jego dominacja rynkowa na rzecz altcoinów. W maju udziałów w łącznej kapitalizacji wzrastał do 60%, co jest najwyższym poziomem od końcówki 2017 roku:

Dominajca Bitcoin vs altcoiny
Procent łącznej kapitalizacji rynkowej (dominacja). Coinpaprika.com

Na samym wykresie cenowym kurs BTC testował natomiast poziomy powyżej 8,4 tys. USD, czyli najwyższe od lipca 2018 roku. Według Tomasza Rozmusa, prowadzącego poranny Crypto Flash w Comparic24.tv, kolejne istotne opory rysują się w okolicach 9,5 tys. USD i właśnie w tym kierunku podchodzić może najstarsza z kryptowalut.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here