Naga MarketsBitcoin z najgorszym miesiącem od 10 lat – 5 wniosków po fatalnym wyniku w majuNajwiększa kryptowaluta wciąż tkwi na poziomie poniżej 38 tysięcy USD. Wysoka inflacja niepokojąca tradycyjne rynki i letnie miesiące sprzyjające zazwyczaj byczej stronie inwestowania mogą jednak sprzyjać wzrostom BTC. Bitcoin jest jednak na tyle specyficznym aktywem, że możemy spodziewać się po nim wszystkiego. Cointelegraph Markets postanowił przyjrzeć się pięciu czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy prognozie przyszłego kursu BTC/USD.

Bitcoin i 5 wniosów po fatalnym maju

Inflacja psuje nastroje makro

Poniedziałek był spokojnym dniem dla rynku akcji z powodu licznych świąt m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy innych krajach Zachodu. Rynki azjatyckie również w większości pozostały stabilne.  Chwilowe uspokojenie nie powinny usypiać jednak czujności inwestorów, ponieważ jednym z głównych powodów do niepokoju może być inflacja.

Te artykuły również Cię zainteresują
Inflacja jest wynikiem długoterminowych skutków „ożywienia” na całym świecie spowodowanym takimi licznymi bodźcami, głównie w postaci pakietów stymulujących.  Niektóre sygnały są już widoczne, jak np. rosnące koszty produkcji, które mogą nie być w pełni odzwierciedlone.

Decydenci polityczni zobowiązali się do zaakceptowania wyższego poziomu inflacji, a także jej zmienności. Gdy to się stanie, zobaczymy, że inflacja strukturalna znacznie wzrośnie. Nie wydaje mi się żeby była jeszcze uwzględniona w cenach – powiedział Bloombergowi Mixo Das, strateg akcji w JPMorgan Asia

Bilans Rezerwy Federalnej, źródło: PlanB/Twitter

Inflacja jest z samej swojej natury przeciwnością bitcoina, biorąc pod uwagę jego stałą podaż i malejącą krzywą emisji, którą nie można manipulować. Fakt ten powinien sprzyjać kryptowalucie. Dodatkowo, w debacie na temat zużycia energii przez Bitcoin na początku tego miesiąca, Saifedean Ammous, autor The Bitcoin Standard, zasugerował, że około 10% globalnego bogactwa jest już eliminowane przez inflację każdego roku.

Słabe ręce nie mogą powstrzymać sprzedaży BTC

Obecna sytuacja posiadaczy bitcoina nie należy do najłatwiejszych, ponieważ weekend nie przyniósł oznak byczego odbicia cen. Obecnie cena kryptowaluty oscyluje w okolicach 36 tysięcy dolarów i powoli dryfuje w dół od czasu osiągnięcia lokalnych maksimów na poziomie 41 tysięcy dolarów w zeszłym tygodniu.

Wspomniane maksima pojawiły się wkrótce po kolejnym teście wsparcia na poziomie 30 tysięcy dolarów, w wyniku którego bitcoin odbił się od 31 tysięcy dolarów, ponownie ustanawiając korytarz, w którym poruszał się od czasu kapitulacji na początku maja.

Według danych firmy analitycznej Glassnode, na obecnym poziomie ceny, posiadacze BTC dokonują kolejnych zakupów kryptowaluty podczas, gdy nowi posiadacze nadal się jej pozbywają. Ten klasyczny kierunek “od słabych do silnych rąk” nie jest niczym nowym, a jego tempo na kryptowalucie wzrasta. Górnicy również wracają do kupna bitcoina.

invest
Akumulacja bitcoina vs. kurs BTC/USD, źródło: Glassnode/Twitter

Ten wykres jest niesamowity! Górnicy i długoterminowi posiadacze akumulują swoje zyski, z kolei posiadacze krótkoterminowi sprzedają. Nic nowego – napisał na swoim popularnym koncie na Twitterze Lark Davis, podkreślając poczucie ekscytacji wśród wieloletnich uczestników rynku.

Kluczowe średnie cenowe bitcoina przyprawiają byki o ból głowy

W swojej ostatniej aktualizacji rynku, DecenTrader podkreślił 200-dniową średnią kroczącą (DMA) i 20-tygodniową średnią kroczącą (WMA) jako znaczące poziomy do obserwacji. 200 DMA znajduje się obecnie nieco powyżej 40 tysięcy dolarów – miejsca, w którym BTC/USD widział opór w zeszłym tygodniu. Z kolei 20 WMA znajduje się jeszcze wyżej, w pobliżu 49 tysięcy dolarów.

Jeśli bitcoin znajdzie wystarczający popyt na niskich poziomach w okolicy 30 tysięcy dolarów, 20 WMA będzie prawdopodobnie działać jako opór. Spadki poniżej tego poziomu prawdopodobnie sprawi, że cena dojdzie do okolicy 20 tysięcy dolarów. Akcja cenowa w ciągu najbliższych tygodni będzie szczególnie ważna – podsumował Decen Trader.

Pomysł, że bitcoin może zejść do swojego maksimum z 2017 roku wynoszącego 20 tysięcy dolarów nie jest zbyt popularny dla wielu osób, w tym dla PlanB – twórcy modeli cenowych opartych na stock-to-flow (S2F).

Cena realizacji transakcji na bitcoinie na tle kursu BTC/USD, źródło: PlanB/Twitter

Przyznając, że jego modele wciąż są “testowane” przez wahania cenowe, pomysł kapitulacji w dół do 20 tysięcy dolarów nie jest czymś, co uważa za prawdopodobne. Jego zdaniem S2F i on-chain wskazują na znacznie wyższe ceny, dochodzące nawet do poziomów od 100 do 288 tysięcy dolarów. Dodał, że w 2013 i 2017 roku cena również spadła by następnie znów wystrzelić do góry – ten ruch w tym przypadku również powinien się powtórzyć.

Stopy finansowania uspokajają obawy

Przykładem ukrytej byczej postawy, która może charakteryzować krótkoterminową akcję cenową, są stopy finansowania wymiany. Obecnie są one zdecydowanie ujemne, co sugeruje, że w obecnych okolicznościach mamy do czynienia z sytuacją, w której krótkie pozycje spłacają długie.

Otwarty handel nie wrócił jeszcze do normy, ponieważ uczestnicy korzystający z dźwigni finansowej zostali w dużej mierze wyeliminowani w trakcie wyprzedaży i nie weszli ponownie w pozycje. Finansowanie również pozostało niskie, co dodatkowo odbija się echem na rynku – dodał również Decen Trader

Wykres stawek finansowania bitcoina, źródło: Bybt

Jak donosi Cointelegraph, kapitulacja inwestorów korzystających z dźwigni finansowej podczas drastycznego spadku ceny BTC skutecznie zresetowała skład rynku, ponieważ duża część spekulantów zdecydowała się nie podejmować kolejnego ryzyka. Powinno to pozwolić na bardziej organiczny wzrost cen napędzany przez popyt ze strony długoterminowych inwestorów.

Bitcoin i najgorszy maj w historii

Czy był to najgorszy maj w historii? Pod względem miesięcznych zwrotów dla posiadaczy bitcoina zdecydowanie tak. Miesięczne straty wyniosły bowiem prawie 40%.

Dla porównania, maj ma tendencję do bycia lukratywnym miesiącem dla kursu BTC/USD – w 2017 i 2019 roku, para zyskała ponad 50% w maju.

Miesięczne stopy zwrotu bitcoina wyrażone w procentach, źródło: Bybt.com

Rok 2018 był wyjątkiem ze swoją 19-procentową stratą, ale nawet on blednie w porównaniu do tego roku. Maj 2021 był najgorszym miesiącem od 2013 roku zarówno pod względem wyników za I jak i II kwartał.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs pzu | polscy brokerzy forex | akcje orlen | bitcoin | biomed-lublin gpw | akcje mwig40 | co to jest blik |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here