Naga MarketskoparkaWedług Yassine Elmandjra, analityka ds. kryptowalut z ARK Invest, nagrody otrzymywane przez górników w sieci kryptowaluty bitcoin przez ostatnie lata mocno wzrosły.

 

Od połowy 2017 r. wypłaty dla górników w sieci bitcoina wzrosły aż o 250 procent, podczas gdy w sieci trochę ETH spadły.

Bitcoin a mining

Fakt, że górnicy w sieci bitcoina czerpią znacznie wyższe “pensje” niż ich odpowiednicy z innych blockchainów, nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę, że bitcoin jest najsilniejszą kryptowalutą opartą na algorytmie PoW.

 

Warto dodać, że sieć BTC staje się z biegiem lat coraz mocniejsza, a przez to bezpieczniejsza.

Dziś widać jednak tendencje do przechodzenia projektów na inne algorytmy np. PoS. O tym kroku myśli np. Ethereum. Ma to jednak nastąpić nie teraz, ale też najpóźniej do 2022 r. „Sieć będzie lepsza, gdy ETH 2.0 (po przejściu na PoS) pokaże swoją prawdziwą wartość na rynku globalnym” – powiedział CoinDesk Steve Tsou, globalny dyrektor generalny RRMine.

Wkrótce na dochody górników może też wpłynąć halving, który ma mieć miejsce w maju 2020 r. Nagroda za wykopanie nowego bloku ma spaść z 12,5 BTC do 6,25 BTC. Pozornie to zła informacja, ale prawdopodobnie efekt zostanie zniwelowany przez skok ceny za jednego coina.

Podobnie uważa sam Tsou, który powiedział też mediom, że dochody górników wzrosną, jeśli zmniejszenie o połowę nagrody spowoduje “deficyt podaży”, podnosząc ceny powyżej kosztów wydobycia.

Czy warto być górnikiem?

Czy warto dziś kopać BTC? Przede wszystkim to tak jak z każdą inną inwestycją. Wszystko należy dokładnie przeliczyć. W sieci można znaleźć kalkulatory, które pomagają wykonać to zadanie.

W swoim biznes planie należy uwzględnić ceny prądu, do jakich mamy dostęp, model koparki do kopania kryptowalut, itd. Nie można jednak też zapomnieć o takim ważnym elemencie jak wspomniany halving, który może nasze plany biznesowe przewrócić do góry nogami. Po prostu za taką samą ilość prądu co poprzednio będziemy mogli wykopać 50 proc. BTC co wcześniej, przed podziałem nagrody.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here