Naga Markets

Ponieważ świat kryptowalut nadal ewoluuje, zrozumienie obecnego stanu i przyszłych trendów na rynku Bitcoina (BTC) jest kluczowe dla każdego inwestora. Wykorzystując ostatnie badanie firmy analitycznej Glassnode, niniejszy artykuł zagłębi się w zawiłości rynku czołowej kryptowaluty i przeanalizuje wskaźniki, które sygnalizują potencjalne przyszłe zmiany.

Bitcoin wkrótce opuści strefę równowagi. Glassnode wskazuje na 33,5 i 17,6 tys. dol.
Bitcoin wkrótce opuści strefę równowagi. Glassnode wskazuje na 33,5 i 17,6 tys. dol.

Globalny kontekst rynkowy dla Bitcoina

Bitcoin działa w szerszym kontekście globalnego rynku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zaobserwowaliśmy wzrost płynności na rynku globalnym, na co pozytywnie zareagowały aktywa cyfrowe i metale szlachetne.To coraz bardziej sprzężone zachowanie wskazuje na zmianę w sposobie interakcji tych klas aktywów.

Bitcoin wkrótce opuści strefę równowagi. Glassnode wskazuje na 33,5 i 17,6 tys. dol.
Globalna płynność rynku. Źródło: Glassnode

W ostatnim czasie Bitcoin i srebro doświadczyły drugiej korekty trendu wzrostowego w tym roku, z odpowiednimi spadkami o -10,8% i -10,6% od swoich 90-dniowych maksimów. Jednak Bitcoin nadal przewyższa te główne towary, pozostając 14,5% powyżej lutowego zamknięcia.

Bitcoin wkrótce opuści strefę równowagi. Glassnode wskazuje na 33,5 i 17,6 tys. dol.
Wydajność Bitcoina a towary. Źródło: Glassnode

Momentum i zmienność Bitcoina

Pomimo względnie lepszych wyników, rynek Bitcoina wykazuje oznaki spowolnienia. Jego miesięczna zrealizowana zmienność, będąca miarą wahań cen, spadła do 34,1%. Jest to znacząca zmiana, ponieważ okresy niskiej zmienności stanowią jedynie 19,3% historii rynku, co sugeruje, że w najbliższym czasie możemy zaobserwować gwałtowny wzrost zmienności.

– Wolumeny transferów on-chain również sugerują spowolnienie aktywności. Ostatnia aktywność giełdowa spadła o -27,3% w stosunku do ostatnich sześciu miesięcy, co wskazuje na spadek aktywności inwestorów – komentuje Glassnode.

Bitcoin wkrótce opuści strefę równowagi. Glassnode wskazuje na 33,5 i 17,6 tys. dol.
NUPL. Źródło: Glassnode

To również może Cię zainteresować: Airdropy sposobem na miliony? Piotr Misiurek stawia na 7 projektów

Równowaga na rynku Bitcoina

Koncepcja równowagi jest kluczem do zrozumienia obecnego stanu rynku Bitcoina. Jednym ze wskaźników, który pomaga nam zrozumieć tę fazę równowagi, jest niezrealizowany zysk/strata netto (NUPL). Przy obecnej wartości 0,29, NUPL znajduje się w dolnej granicy fazy równowagi, w strefie, w której wystąpiło 37,5% wszystkich dni handlowych BTC w dotychczasowej historii.

Bitcoin wkrótce opuści strefę równowagi. Glassnode wskazuje na 33,5 i 17,6 tys. dol.
NUPL. Źródło: Glassnode

Znaczące poziomy cenowe lub “zakresy psychologiczne” również odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zachowań rynkowych. Wskaźnik Active Investor Cost Basis, wynoszący obecnie 33,5 tys. USD, stanowi w najbliższym czasie górną granicę modelu cenowego. Wartość ta reprezentuje średnią cenę płaconą przez inwestorów aktywnie uczestniczących w rynku.

Jeśli cena przebije poziom 33,5 tys. USD, będzie to oznaczać, że przeciętny inwestor z cyklu 2021-2022 ponownie osiągnął zysk, wyznaczając istotny psychologiczny obszar zainteresowania.

Bitcoin wkrótce opuści strefę równowagi. Glassnode wskazuje na 33,5 i 17,6 tys. dol.
Podstawa kosztowa aktywnego inwestora. Źródło: Glassnode

– Można również zidentyfikować model wyceny dolnej granicy, oferujący wsparcie makro w przypadku znacznego pogorszenia koniunktury rynkowej. Investor Cap Price, obecnie na poziomie 17,65 tys. USD, reprezentuje ten model dolny w oparciu o udziały inwestorów, z wyłączeniem spółek wydobywczych – dodaje Glassnode.

Bitcoin wkrótce opuści strefę równowagi. Glassnode wskazuje na 33,5 i 17,6 tys. dol.
Model cenowy dla inwestorów. Źródło: Glassnode

Czytaj także: Litecoin (LTC) doświadcza wzrostu aktywności w sieci przed Halvingiem

Równowaga rynkowa i krótkoterminowe wskaźniki

W kontekście tych górnych i dolnych granic rynek wydaje się zrównoważony. Wskaźnik niezrealizowanych zysków/strat dla posiadaczy krótkoterminowych (STH) sugeruje zrównoważoną pozycję zysków i strat dla nowych inwestorów.

Rynek ma tendencję do znajdowania wsparcia na tym poziomie podczas silnych hoss. Jeśli jednak wskaźnik spadnie poniżej tego poziomu, może to potencjalnie poprzedzać bardziej rozległe spadki cen.

Wzorce podaży dla posiadaczy długoterminowych

Narzędzia on-chain mogą zapewnić makro mapę drogową tej fazy z poprzednich cykli. W szczególności strona podaży posiadaczy długoterminowych (LTH) odgrywa znaczącą rolę. Podaż LTH jest zwykle dość cykliczna, z wyraźnymi wzorcami wydatków i posiadania.

Przed odzyskaniem All-Time High (ATH), podaż długoterminowych posiadaczy przechodzi przez długi okres ponownej akumulacji, z ogólnie płaskim lub niewielkim wzrostem zagregowanej podaży. Gdy rynek przełamuje ATH z poprzedniego cyklu, motywacja do zwiększenia wydatków znacznie wzrasta. Skutkuje to dramatycznym spadkiem podaży LTH, przenosząc monety do nowszych nabywców po drogich cenach.

Co ciekawe, w trakcie bessy z 2022 r. wzorzec podaży LTH w pierwszej fazie był dokładnie taki sam, co pokazuje niezwykłą odporność posiadaczy Bitcoina na ekstremalną zmienność.

Bitcoin wkrótce opuści strefę równowagi. Glassnode wskazuje na 33,5 i 17,6 tys. dol.
Wzorce podaży LTH. Źródło: Glassnode

Co to oznacza dla Bitcoina?

Rynek Bitcoina znajduje się obecnie w stanie równowagi, z oznakami wskazującymi na możliwy wzrost zmienności w najbliższej przyszłości. Inwestorzy powinni bacznie obserwować kluczowe wskaźniki, takie jak NUPL i podstawę kosztów, a także zachowanie posiadaczy długoterminowych i krótkoterminowych. Ponieważ rynek nadal ewoluuje, te spostrzeżenia będą nieocenione w poruszaniu się po niestabilnej drodze przed nami.

– Biorąc pod uwagę wyjątkowo niską zmienność i wąskie przedziały handlowe w ostatnim czasie, wydaje się, że ta równowaga wkrótce zostanie zakłócona. W odpowiedzi zaobserwowaliśmy umiarkowany wzrost wydatków długoterminowych posiadaczy i opracowaliśmy zestaw poziomów cen i wzorców zachowań, które należy monitorować w miarę rozwoju sytuacji – podsumowuje swoją analizę Glassnode.

Dowiedz się więcej na temat analizy on-chain.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.