Naga MarketsBitcoin wchodzi na Deutsche Börse w ramach pierwszego instrumentu ETPETC Group ogłosiła we wtorek, że zamierza wprowadzić nowy instrument zabezpieczony Bitcoinem na niemiecki elektroniczny rynek Xetra pod egidą Deutsche Börse.

  • Nowy instrument o nazwie BTCE jest zabezpieczony Bitcoinem znajdującym się w portfelu offline.
  • BTCE podobny będzie do ETP (exchange traded product) i będzie posiadał opłatę zarządzającą wynoszącą 2 proc.
  • W marcu niemiecki BaFin zatwierdził kryptowaluty jako instrumenty finansowe.

Xetra umożliwi handel instrumentem zabezpieczonym BTC

Instrument wdrażany przez londyńską firmę nosi nazwę Bitcoin Exchange Traded Crypto (BTCE) i jest pierwszym na świecie instrumentem pochodnym opartym na kryptowalucie, który jest wspierany przez izbę rozliczeniową partnera centralnego (CCP – central counterparty clearing). Instytucja ta ma istotne znaczenie dla zapewnienia przejrzystości oraz różnicowania ryzyka. Bierze ona na siebie ryzyko kredytowe związane z transakcjami i zapadalnością aktywa.

Według ETC Group, BTCE będzie oparte o Bitcoiny znajdujące się w portfelach offline będących własnością BitGo z Palo Alto w Kalifornii.

– Inwestorzy zyskują zarówno możliwość handlu i posiadania Bitcoina poprzez zabezpieczony i zatwierdzony instrument, jednocześnie mogąc w każdym momencie zamienić go na BTC jeśli tego chcą” – zaznaczył Bradley Duke, CEO ETC Group.

Zobacz również: Bitcoin: hossa na kryptowalucie zacznie się po przebiciu 15 tys. USD – twierdzi CEO BitMEX

Z uwagi na charakter konstrukcji instrumentu, nie jest on ETF, a raczej czymś podobnym do ETP. W związku z tym, opłata zarządzająca jest nieco wyższa niż w przypadku ETF i wynosi 2%. Twórcy BTCE twierdzą, że wynika to z pionierskiego charakteru produktu i trudności związanych z zatwierdzeniem instrumentu.

– BTCE to hybryda ETP (exchange-traded product – przyp. red.), który w rzeczywistości posiada te same właściwości co ETF. Ponieważ jest to instrument oparty na jednym aktywie, nie można zakwalifikować go jako ETF w zgodzie z europejskimi regulacjami” – stwierdzili przedstawiciele ETC Group.

Wdrożenie wspomnianego aktywa zabezpieczonego Bitcoinem jest kolejnym krokiem w urynkowieniu instrumentów opartych na Bitcoinie. Wcześniej w marcu niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht – BaFin) oficjalnie zatwierdził kryptowaluty jako instrumenty finansowe.

BTCE będzie dostępny w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Austrii.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here