Naga MarketsBitcoin, Wall Street i kurs dolara w dół - podsumowanie tygodnia na rynkachMijający tydzień zapadnie na długo w pamięci inwestorów na rynku kryptowalut, które spadły po 20 czy 30 proc., ale zdaje się także, że nastroje pogorszyły się również na giełdach akcji, gdzie pojawiają się pierwsze tygodniowe spadki niewidziane od kilku tygodni.

Giełdy w dół

Europejskie akcje wydają się być na dobrej drodze do tego, aby odnotować w tym tygodniu pierwszą stratę od ośmiu tygodni, ponieważ inwestorzy prawdopodobnie przeszacowali perspektywy globalnego wzrostu w obliczu rosnącej liczby przypadków COVID i nowych restrykcji na całym świecie. Np. Japonia wprowadza od niedzieli stan wyjątkowy w Tokio i Osace, które potrwa do 11 maja.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednocześnie, wpływ ewentualnej podwyżki podatku od zysków kapitałowych w USA zwiększył obawy inwestorów i również mógł prowadzić do pogorszenia sentymentu. Z pozytywnych informacji, Unia Europejska ogłosiła w piątek, że zgodziła się na zakup do 1,8 mld dawek szczepionki COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech, co może przyspieszyć tempo szczepień.

Z danych makroekonomicznych wynikało, na podstawie badania Markit PMI, że aktywność sektora prywatnego w strefie euro wzrosła w kwietniu bardziej niż oczekiwano i w rosła w najszybszym tempie od lipca ubiegłego roku, pomimo spowolnienia wzrostu aktywności gospodarczej w Niemczech.

Również w Stanach Zjednoczonych zdaje się, że moglibyśmy obserwować pierwsze tygodniowe spadki indeksu S&P 500 po wcześniejszych czterech tygodniach wzrostów. Podobnie wygląda sytuacja na indeksie Dow Jones Industrial Average, który także po czterech tygodniach zwyżki może odnotować pierwszą korektę. W środowisku większych zawirowań na rynkach zdają się zyskiwać metale szlachetne. Srebro może podrożeć w tym tygodniu o około 0,8 proc., a złoto o 0,3 proc.

Kurs dolara w tyle

Na rynku walutowym tymczasem dolar amerykański zdawał się być od poniedziałku w odwrocie, zwłaszcza do japońskiego jena. JPY może zyskać w tym tygodniu 1 proc., a z kolei frank szwajcarski 0,5 proc. Takie zachowanie inwestorów zdaje się pokazywać wzrost awersji do ryzyka, gdy tanieją kryptowaluty, akcje, a drożeje złoto czy jen. Jednak czy te ponure nastroje utrzymają się także w kolejnych tygodniach? Wiele będzie zależało od jasnych deklaracji na temat podatków w USA, a nie tylko plotek, a także od zapewnień banków centralnych i polityków, że nadal będą wspierać gospodarkę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here