Naga MarketsSalwador-BTC-bitcoin7 września 2021 roku Salwador wprowadził w życie nowe przepisy dotyczące bitcoina (BTC), przyznające tej kryptowalucie status prawnego środka płatniczego. Co ciekawe, w ciągu zaledwie jednego miesiąca, ilość portfeli kryptowalutowych utrzymywanych przez Salwadorczyków wzrosła do takiego poziomu, że jest ich więcej niż tradycyjnych rachunków bankowych.

  • Salwador liczy niespełna 6,5 miliona osób. Obecnie prawie połowa z nich zainstalowała już rządowy portfel Chivo do obsługi bitcoina
  • W Salwadorze tylko 29% osób posiada rachunki bankowe, gdzie wśród najbiedniejszych wskaźnik ten wynosi zaledwie 6%
  • Jak stwierdza jednak 93% przedsiębiorców, do tej pory nie otrzymali żadnych płatności w BTC
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin w Salwadorze popularniejszy niż tradycyjne rachunki bankowe

Po tym, jak prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił, że kraj przyjmie bitcoin jako oficjalną walutę, w kraju i za granicą pojawiło się wiele krytycznych głosów.Przeciwnicy rządu Bukelego protestowali przeciwko temu posunięciu, dewastując jeden z bitomatów Chivo, które Salwadorczycy mogą używać do wymiany bitcoinów na dolary amerykańskie (druga oficjalna waluta Salwadoru).Mary Anastasia O’Grady, amerykańska felietonistka Wall Street Journal, określiła ustawę bitcoinową jako „oszustwo”, wyśmiewając „chwiejny start” portfela Chivo, który nie obył się bez początkowych problemów. Wygląda jednak na to, że zwolennicy bitcoinowego prawa będą śmiali się ostatni.

Trzy miliony ludzi pobrało portfel bitcoinowy Chivo, według Bukele, co stanowi 46 procent populacji. Dla kontrastu, w 2017 roku tylko 29 procent Salwadorczyków posiadało konta bankowe. W krajach rozwijających się dostęp do tradycyjnej bankowości często jest ograniczony, a rozwiązania takie jak bankowość mobilna, czy właśnie kryptowaluty mają być jednym ze sposobów na walkę z tym problemem.

Co istotne, Salwadorczycy wydają się wymieniać dolary amerykańskie na bitcoina i trzymać się cyfrowej waluty, według Bukele. „Napływające dolary czterokrotnie przewyższają odpływy” – napisał Bukele 7 października.

invest

Liczby nie oddają jednak całej historii. Salwadorczycy nie muszą korzystać z Chivo, oficjalnie sponsorowanego przez rząd portfela BTC. Każdy inny portfel bitcoin obsługujący Lightning Network, może być używany do korzystania z bitcoinów podczas codziennych zakupów. Chivo ma jednak tę zaletę, że każdy Salwadorczyk, który go zakłada otrzymuje od rządu 30 dolarów w BTC.

Przyjęcie Bitcoin prawdopodobnie będzie nadal rosnąć w Salwadorze; 29 września Bukele ogłosił, że Chivo „wynegocjował z największymi stacjami benzynowymi w kraju”, aby obniżyć cenę benzyny o 20 centów za galon dla tych, którzy płacą za pośrednictwem aplikacji. To na dodatek do 30 dolarów w pieniądzu początkowym, które rząd zdeponował na koncie Chivo każdego Salwadorczyka.

Biorąc pod uwagę, że najniższa krajowa w Salwadorze wynosi (w zależności od sektora gospodarki) od 240 do 365 dolarów, taki dodatkowy zastrzyk gotówki z pewnością zachęcił wielu mieszkańców do założenia państwowego portfela.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Bitcoin nadal z problemami w Salwadorze

Nadal istnieją przeszkody na drodze do powszechnego zastosowania bitcoinów w Salwadorze. Przyjęcie przez sprzedawców i przedsiębiorców nadal jest powolne: badanie przeprowadzone przez Salwadorską Fundację Rozwoju Gospodarczego i Społecznego wykazało, że 93 procent salwadorskich firm zgłosiło, że nie otrzymuje żadnych płatności w bitcoinie.

Niemniej jednak, adopcja portfela Chivo jest imponująca, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnej bankowości, szczególnie, że cena bitcoina nie rosła we wrześniu.

Co najważniejsze, Chivo jest prawdopodobnie popularniejszy wśród Salwadorczyków o niskich dochodach, którzy mają dostęp do smartfonów, ale nie do banków. Wśród najbiedniejszych mieszkańców Salwadoru, z których wielu mieszka na obszarach wiejskich, tylko 6 procent ma konta bankowe.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dom development akcje prognozy | kursy kryptowalut prognozy | gpw mercator | euro korona islandzka | eurusd | kryptowaluty prognozy | orlen gpw |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here