Naga Markets

Gdy Bitcoin (BTC) kolejny dzień z rzędu spada i wybija psychologiczne wsparcie 40 tys. dol., dane on-chain pokazują, że wieloryby skupują nowe dołki na giełdach instrumentów pochodnych. Podczas gdy nie nastąpiła znacząca zmiana ceny, premia za kontrakty terminowe na BTC osiągnęła najniższy poziom od sześciu miesięcy. Przypomina to sytuację z 11 grudnia 2020 roku, kiedy BTC uderzył w dołek przy 17 600 dol., zaledwie 10 dni po osiągnięciu historycznego maksimum tuż pod poziomem 20 tys. dol, aby następnie odbić niemal dwukrotnie. Czy tym razem będzie podobnie?

  • Analitycy sugerują, że obecna wyprzedaż i spadek premii na rynku futures przypomina sytuację z grudnia 2020 r.
  • Jeżeli schemat miałby się powtórzyć, to bitcoin ma przed sobą rajd o 98%, który wyniósłby jego cenę w okolice 83 tys. dol.
  • Należy jednak pamiętać, że przeszłe wydarzenia nie muszą znaleźć swojego odzwierciedlenia w przyszłości
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin powtórzy rajd z końca 2020 r.? Na razie BTC/USD walczy z 40 tys. dol.

W grudniu 2020 roku, działania na instrumentach pochodnych wywołały rajdy o zasięgu 95% w ciągu 23 dni, przenosząc bitcoina na nowe maksima na poziomie 42 000 dol. Oprócz dna premii futures, pogłoski o potencjalnie szkodliwych regulacjach kryptowalut odegrały główną rolę w spadku rynku w obu przypadkach.Tym razem Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen oświadczyła podczas Washington Square Journal CEO Council Summit w dniu 4 maja, że: “Istnieją kwestie związane z praniem brudnych pieniędzy, ustawą o tajemnicy bankowej, wykorzystaniem walut cyfrowych do nielegalnych płatności”

W dniu 6 maja przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler prezentował w Kongresie pomysł zapewnienia większego nadzoru regulacyjnego nad przestrzenią kryptowalutową. Gensler powiedział: “W tej chwili nie ma regulatora rynku wokół tych giełd kryptowalutowych, a zatem naprawdę nie ma ochrony przed oszustwami lub manipulacjami”.

11 maja amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydała ostrzeżenie dla inwestorów wskazujące na ryzyko funduszy inwestycyjnych, które mają ekspozycję na kontrakty terminowe na BTC.

Cena BTC/USD na Coinbase, grudzień 2020 r. Źródło: TradingView

Kiedy Bitcoin osiągnął rekord wszech czasów na poziomie 19 915 dolarów 1 grudnia, a premia futures skoczyła powyżej 15%, wraz z korektą ceny miała również korekta wspomnianej premii. Chociaż ośmioprocentowy dołek wydaje się być blisko średniej z poprzedniego miesiąca, jest to bardzo skromny wynik biorąc pod uwagę, że BTC w ciągu dwóch miesięcy zaliczył 90% rajd.

Bitcoin premia na giełdzie OKEx, kontrakty futures 3-miesięczne, grudzień 2020. Źródło: Skew

Gdy poziom 17 600 dolarów potwierdził swoją siłę, premia futures skoczyła do 15%, wskazując na optymizm wśród traderów

Bitcoin premia na giełdzie OKEx, kontrakty futures 3-miesięczne, maj 2021. Źródło: Skew

Tym razem rynek od początku był nadmiernie optymistyczny. Sytuacja jednak drastycznie zmieniła się w przeciągu ostatniego tygodnia, kiedy to BTC spadł o 26%. Ruch ten spowodował, że premia futures osiągnęła najniższy poziom od sześciu miesięcy na poziomie 8%.

NED

W CFD na kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

77% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy

Wieloryby agresywnie kupują dołki poniżej 43 tys. dol.

Niedźwiedzi sentyment 17 maja trwał jednak bardzo krótko, ponieważ wieloryby w końcu zdecydowały, że nadszedł czas na kupno dołka. Wskaźnik long-to-short najlepszych traderów jest obliczany na podstawie skonsolidowanych pozycji klientów, w tym depozytów zabezpieczających, kontraktów wieczystych i kontraktów futures. Metryka ta zapewnia szersze spojrzenie na efektywną pozycję netto profesjonalnych traderów poprzez zbieranie danych z wielu rynków.

Wskaźnik long-to-short dla BTC na OKEx. Źródło: Bybt

Czołowi traderzy na OKEx przesunęli się ze stosunku 1,62 long-to-short w dniu 16 maja do szczytu 2,74, gdy BTC testował wsparcie 43 000 dol. we wczesnych godzinach 17 maja. Dane te wskazują, że wieloryby i animatorzy rynku mieli długie pozycje prawie trzy razy większe niż krótkie, co jest bardzo rzadką sytuacją.

Chociaż może być zbyt wcześnie, aby ogłosić, że faza korekty dobiegła końca (szczególnie w obliczu środowych spadków) to wydaje się, że istnieje wystarczająco dużo dowodów dotyczących dna premii futures i intensywnej aktywności zakupowej wielorybów poniżej 43 000 dol.

Jeżeli historia się powtórzy i nastąpi 95% rajd, Bitcoin może osiągnąć 83 000 dolarów w połowie czerwca.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: korona czeska kurs | notowania tauron | pkn orlen kurs akcji | akcje mercator medical | kurs lotos | kurs kernel | kernel kurs |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułKurs euro (EUR/PLN) cały czas jest blisko 4,52. Krytyka Fed-u
Następny artykułRynek palladu z milionem uncji deficytu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here