Naga MarketsBitcoin w maju rośnie średnio o 36%. Maj najlepszym miesiącem dla BTC w rokuW kwietniu sezonowość na rynku bitcoina nie sprawdziła się. Chociaż miesiąc ten jest średnio najlepszym dla BTC, to token odnotował trzeci najgorszy kwietniowy wynik (-2%) i pierwszy ujemny miesięczny zwrot od września 2020 r. Inwestorzy liczą, że tendencja odwróci się w maju, w którym bitcoin zyskuje średnio 36% i w którym w przeciągu ostatniej dekady rósł w 80% przypadków. Chciałoby się powiedzieć: “w maju, jak w bitcoinowym raju”.

  • Bitcoin zmniejszył swoją korelację z głównymi indeksami giełdowymi, korelacja z akcjami GameStop i Tesli jednak wzrosła
  • Piąty miesiąc roku jest dla bitcoina jednym z najlepszych: to właśnie wtedy BTC najrzadziej traci
  • Zachowanie inwestorów pokazuje silny popyt na BTC, a układ średnich ruchomych zapewnia mocne techniczne wsparcie

Bitcoin rośnie w maju. Czy w 2021 kurs BTC potwierdzi swoją sezonowość?

Roczna zmienność bitcoina wzrosła o 3 punkty procentowe w ubiegłym miesiącu, kwiecień był jednak mniej zmienny niż średnia (96%) i mediana (74%) odczytów, wynika z najnowszego raportu giełdy kryptowalutowej Kraken. Zwrócono w nim uwagę na fakt, że w maju bitcoin zazwyczaj rośnie i do tej pory tylko dwukrotnie spadał w piątym miesiącu roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Porównując średnie miesięczne można zauważyć, że maj jest drugim najlepiej zachowującym się miesiącem ze średnią stopą zwrotu na poziomie +36%. Dodatkowo można zauważyć, że tylko w 2015 i 2018 roku BTC zakończył miesiąc na czerwono, co czyni maj najmniej ujemnym miesiącem – komentuje Kraken w Raporcie.

Bitcoin i miesięczne zwroty. Źródło: Kraken
Bitcoin i miesięczna zmienność. Źródło: Kraken

Biorąc pod uwagę punkt środkowy (71,5%) średniej i mediany zmienności BTC dla maja i zakładając, że historia się powtórzy można założyć, że zmienność będzie wykazywać tendencję umiarkowanie wyższą, a BTC zwróci od +13% (mediana) do +36% (średnia) w maju.

Maj nie jest zazwyczaj najmniej zmiennym miesiącem, ale może być stosunkowo spokojny ze względu na sezonowość. W tradycyjnym świecie finansów, uczestnicy rynku mają tendencję do realizacji zysków w związku z popularnym porzekadłem „sell in may and go away” (tłumaczonym na polski jako „sprzedaj akcje i jedź na wakacje”. Oznacza to, że majowe zwroty i zmienność mają tendencję do bycia niższymi ze względu na uczestników rynku robiących sobie przerwę od handlu co warunkuje automatycznie niższe obroty.

– Porównując kwartalną stopę zwrotu BTC w stosunku do poprzedniego II kw. można zauważyć, że II Kw. 2021 ma średnią korelację na poziomie -0,41. To mówi nam, że od końca kwietnia, BTC wykazuje trend, który znacznie różni się od poprzednich wyników w tym okresie – dodaje Kraken.

Historyczne zwroty w drugim kwartale. Źródło: Kraken

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

invest

Korelacja bitcoina z innymi rynkami

Podczas gdy bitcoin (BTC) nie był w stanie utrzymać zysków osiągniętych w kwietniu, amerykańskie i europejskie akcje szybowały w górę. W rezultacie, korelacja BTC z Nasdaq, Stoxx 600 i S&P 500 osłabiła się w kwietniu i spadła do poziomów ostatnio widzianych w grudniu 2020 roku.

W międzyczasie korelacja BTC z akcjami GameStop i Tesla stawała się coraz bardziej pozytywna w kierunku końca miesiąca, ale pozostaje albo umiarkowanie pozytywnie skorelowana, albo negatywnie skorelowana.

– Korelacja BTC z amerykańskimi obligacjami i złotem wzrosła odpowiednio z -0,91 do -0,8 i z -0,83 do -0,58. Spadek rentowności obligacji i wzrost złota mogły odegrać istotną rolę w pierwszej połowie kwietnia, a obie te tendencje odwróciły się w drugiej połowie miesiąca. Rajd, a następnie cofnięcie, odpowiada osiągnięciu przez BTC rekordowego poziomu 14 kwietnia, a następnie wejściu w 11-dniową korektę – stąd złagodzenie korelacji. Jednak korelacja BTC z obydwoma aktywami typu risk-off pozostaje silnie ujemnie skorelowana – wyjaśnia Kraken. Aktywa risk-off uważane są za bezpieczne, generujące jednak mniejsze stopy zwrotu.

Korelacja BTC w przeciągu 90 dni z aktywami ryzykownymi i bezpiecznymi. Źródło: Kraken

W stosunku do indeksu dolara amerykańskiego, korelacja BTC osiągnęła jednoroczny szczyt 0,68 w dniu 5 kwietnia, po czym spadła i zakończyła się na poziomie 0,47. Zmianę można wyjaśnić tym, że indeks dolara amerykańskiego osiągnął 3-miesięczny szczyt na początku kwietnia, a następnie sprzedał się i powrócił do poziomów z początku marca.

Pomimo odwrócenia się korelacji BTC z aktywami risk-on (ryzykownymi) i risk-off (bezpiecznymi), oba pozostają silnie skorelowane dodatnio i ujemnie. W związku z tym należy rozważyć, jak rynek kryptowalut może zareagować, jeśli uczestnicy rynku będą rotować z aktywów risk-on do aktywów risk-off po korekcie na całym rynku.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cash prognozy | nasdaq notowania | kryptowaluty informacje | akcje pkn orlen prognozy | bitcoin |

Bitcoin odpływa z giełd, inwestorzy nie chcą sprzedawać swoich BTC

Pozostając wiernym trendowi, odsetek BTC znajdujących się na giełdach zmniejszył się w kwietniu i 19 kwietnia osiągnął 3-letnie minimum na poziomie 12,8%, po czym zakończył kwiecień na poziomie 12,9%. Ruch monety poza giełdą spotkał się ze spowolnieniem w wielorybiej realizacji zysków, o czym świadczy liczba sald portfeli z więcej niż 1 tysiącem bitcoinów pozostająca bez zmian. Oba te czynniki sugerują, że popyt na BTC pozostaje silny, uczestnicy rynku decydują się na wstrzymanie aktywności, a natychmiastowo zbywalna podaż BTC nadal się kurczy.

Bitcoin odpływa z giełd oraz wskaźnik SOPR vs BTC/USD. Źródło: Kraken

– Wskaźnik SOPR (Spent Output Profit Ratio) również opowiada podobną historię; wskaźnik, który jest po prostu ceną sprzedaną / ceną zapłaconą wszystkich monet, spadł poniżej 1 w połowie kwietnia i tym samym zasygnalizował, że uczestnicy rynku średnio poruszają się w BTC z niewielką stratą. Ponieważ nikt nie chce sprzedawać ze stratą na rynku byka, ruch w dół do SOPR równego 1 sugeruje, że niewielu uczestników rynku będzie sprzedawać po obecnej cenie. Jak widzieliśmy już dwa razy w tym roku, to zmniejszenie natychmiastowo zbywalnej podaży po stronie sprzedającej sugeruje, że cena mogła znaleźć lokalne dno i może odbić się w maju – wyjaśniają analitycy giełdy Kraken.

Bitcoin technicznie: Kraken pisze o „przygotowaniu do odbicia”

Zgodnie z hipotezą z zeszłego miesiąca, makro trend wzrostowy na wsparciu rynku byka (20-tygodniowa EMA i 21-tygodniowa SMA) obecnie umieszcza historycznie istotny poziom wsparcia w okolicach 45 tys. dol. Biorąc pod uwagę znaczenie i wiarygodność wspomnianych średnich w poprzednich cyklach rynku byka, można argumentować, że przy cenie na koniec miesiąca wynoszącej 57 780 dol, ryzyko spadkowe BTC mieści się w zakresie korekty od -20,5% do -23%.

– Pomimo faktu, że BTC może spaść o ponad 20% zachowując integralność rynku byka, należy zauważyć, że korekta do wsparcia jest znacznie mniejsza niż w marcu (-29% do -36%) i lutym (-34% do -43%) – komentuje Kraken.

Wykres techniczny BTC/USD z naniesionymi średnimi. Źródło: Kraken

Chociaż konsolidacja BTC pomiędzy 50-60 tys. w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie była tak burzliwa jak zakładali analitycy, konsolidacja pozwoliła rynkowi złapać oddech i zbudować nowe wsparcie, z którego BTC będzie mógł potencjalnie wystartować w niezbyt odległej przyszłości.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara. Prognozy największych instytucji dla USD/JPY na 2021 i 2022 rok
Następny artykułPodsumowanie tygodnia na Wall Street
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here