Naga MarketsPopularny wskaźnik bitcoina (BTC), znany jako „Kimchi Premium”, sygnalizuje szaleństwo handlu detalicznego w Korei Południowej, obserwowane w przeszłości, gdy ceny osiągały najwyższe wartości. Analitycy twierdzą jednak, że tym razem może być inaczej – prawdopodobnie w wyniku drastycznego wzrostu kursu i dojrzewania rynku, co ma miejsce na rynku kryptowalut w ciągu ostatnich kilku lat. Kurs BTC/USD nieznacznie spada w środę oscylując w okolicach 57 500 USD.

  • Historycznie skoki koreańskiej premii hamowały rajdy byków
  • Chociaż cena bitcoina podwoiła się w tym roku, koreański spread nie wykazuje jeszcze oznak szczytu
  • Rynek koreański odpowiadał za 7,9% światowego wolumenu handlu kryptowalutami w 2017 roku. Teraz stanowi mniej niż 2%
  • Ostatnio Premia Kimchi wzrosła do 18%, najwyższego poziomu od lutego 2018 r.

Bitcoin: Premia Kimchi nie jest sygnałem niepokoju, jak kiedyś, twierdzą analitycy

Wskaźnik „Kimchi Premium” reprezentuje różnicę między ceną bitcoina na giełdach Korei Południowej, a bieżącym kursem na innych światowych platformach obrotu. Przyczyny rozbieżności są skomplikowane, ale ostatecznie wynikają z ograniczeń handlowych występujących wyłącznie na giełdach danego kraju oraz z istnienia krajowej kontroli kapitału.

Te artykuły również Cię zainteresują
Historycznie rzecz biorąc, skoki koreańskiej premii hamowały rajdy byków, według danych opublikowanych na Twitterze przez analityka Arcane Research Vetle Lunde. Wskaźnik osiągał szczyt na poziomie 47% w styczniu 2018 r. i 63% w maju 2017 r., tuż przed znacznymi korektami rynkowymi, choć markował również szczyty przy niewielkich wartościach – 6,5% w listopadzie 2018 r. i 8,5% w czerwcu 2019 r. Ostatnio premia wzrosła do 18%, najwyższego poziomu od lutego 2018 r., według źródła danych CryptoQuant.

Chociaż cena bitcoina podwoiła się w tym roku, koreański spread nie wykazuje jeszcze oznak szczytu i nie można powiedzieć, czy premia wkrótce osiągnie szczyt, czy będzie nadal rosnąć. Poza tym Korea Południowa nie jest już kryptowalutową twierdzą, jak podczas ostatniego dużego cyklu rynkowego w latach 2017-18.

Rynek koreański odpowiadał za 7,9% światowego wolumenu handlu kryptowalutami w 2017 roku. Teraz stanowi mniej niż 2%. W związku z tym jest mało prawdopodobne, aby ewentualne załamanie premii miało znaczący wpływ na szeroki rynek – napisał Ki-Young Ju, dyrektor generalny firmy CryptoQuant z siedzibą w Korei Południowej.

Wskaźnik „Kimchi Premium” w Korei. Źródło: CryptoQuant

Bitcoin spadł o ponad 49% w jeden miesiąc po tym, jak wskaźnik osiągnął szczyt 8 stycznia 2018 r. i pozostał w bessie do końca roku. Kryptowaluta odnotowała znaczące spadki cen w następstwie szczytowych premii obserwowanych w połowie listopada 2018 r. i pod koniec stycznia 2019 r.

Kurs bitcoina i szczyty wskaźnika „Kimchi Premium”. Źródło: Vetle Lunde

Chociaż poprzednia gorączka kryptowalut w Korei Południowej była napędzana głównie przez inwestorów należących do grupy wiekowej od 20 do 30 lat, ostatni szał przyciągnął na rynek Koreańczyków w wieku 40 i 50 lat.

Poprzez transakcje kryptowalutowe i giełdowe, Koreańczycy z południa – młodzi i starzy – aktywnie dążą do zabezpieczenia stałych strumieni dochodu pasywnego. Coraz częściej w pandemii obie te grupy wiekowe wydają się być zaniepokojone obawami o inflację monetarną, a następnie rządowe pakiety stymulacyjne, gwałtownie rosnące ceny nieruchomości i stagnację wynagrodzeń na niezwykle konkurencyjnym rynku pracy – napisał The Diplomat

Tak więc ostatni wzrost zainteresowania kryptowalutami w Korei Południowej może być tym razem bardziej zrównoważony i nie wygląda na spekulacyjny szał.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Kurs bitcoina (BTC) spada drugą sesję z rzędu

Notowania BTC/USD kontynuują impuls spadkowy z wczoraj osuwając się w okolice poziomu 57 500 USD. Dalszy spadek ceny powinien doprowadzić do przebicia kwietniowego minimum 56 466 USD, co otworzyłoby drogę w kierunku kolejnego lokalnego minimum 50 360 USD z celem na główny poziom wsparcia 42 000 USD. Z drugiej strony ponowny wzrost powyżej 60 000 USD umożliwiłby ponowny test historycznego maksimum 61 782 USD.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs zł | mercator cena akcji | orlen akcje forum | kursy funta |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here