Naga Markets

Bitcoin (BTC) wzrósł o 13%, co stanowi największy jednodniowy wzrost od wahań cenowych obserwowanych podczas listopadowych zawirowań na rynku. Do najstarszej kryptowaluty dołączyły akcje spółek związanych z sektorem cyfrowym aktywów, po tym jak władze w USA i prezydent Joe Biden zapowiedziały działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się obaw o kondycję krajowego systemu finansowego. Pozytywny nastrój umocniła również publikacja nowych kontraktów bitcoinowych przez giełdę BTC.

Bitcoin w górę najmocniej od 4 m-cy. Pomaga Joe Biden i nowe kontrakty CME
Bitcoin w górę najmocniej od 4 m-cy. Pomaga Joe Biden i nowe kontrakty CME

Kryptowalutowa zmienność po upadku Silicon Valley Bank

Rajd pomógł przedłużyć odreagowanie największej kryptowaluty po najgorszym tygodniu od około czterech miesięcy, w którym wyprzedaż akcji, niepokój w sektorze bankowym i eskalacja amerykańskiej kontroli regulacyjnej nad kryptowalutami połączyły się, szkodząc nastrojom wśród inwestorów.Stablecoin USDC ponownie handluje na równi z dolarem po oderwaniu się od sztywnego kursu jednego dolara w zeszłym tygodniu. Dodatkowym zastrzykiem optymizmu było ogłoszenie przez Binance, że będzie konwertować pozostałe stablecoiny z funduszu stabilności branży o wartości 1 miliarda dolarów na Bitcoiny, Ethereum (ETH) i swój własny token BNB, aby zapewnić rynkowi dodatkową płynność.

Posunięcie Binance “pomaga narracji, że wraz ze spadkiem zaufania do stablecoinów, prawdziwa rola kryptowalut znowu zaczyna mieć znaczenie”, powiedział Chris Newhouse, trader instrumentów pochodnych na kryptowaluty w firmie inwestycyjnej GSR. “Przepływy ze stablecoinów do głównych tokenów, takich jak BTC i ETH, są teraz jednym z głównych trendów”.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Bitcoin w górę o 20% od soboty

Bitcoin w trakcie poniedziałkowej sesji przez chwilę rósł o 13%, ostatecznie zamykając sesję z zyskiem ponad 9%. We wtorek kontynuuje jednak swoje wzrosty rozpoczęte w sobotę pryz poziomie 20 tys. dol. i od tego momentu umacnia się już o 20% i testuje poziom 24,5 tys. dol.

AVA Trade
Bitcoin w górę najmocniej od 4 m-cy. Pomaga Joe Biden i nowe kontrakty CME
Bitcoin rośnie czwarty dzień z rzędu. Źródło: Tradingview.com

Poniedziałkowy skok cenowy był najsilniejszym od 10 listopada, kiedy upadek FTX wstrząsnął rynkami. W weekend agencje amerykańskie zobowiązały się do pełnej ochrony środków wszystkich deponentów po upadku Silicon Valley Bank, podczas gdy brytyjski oddział banku został sprzedany HSBC Holdings Plc za 1 funta w poniedziałek rano.

BTC zyskał także dzięki nowym kontraktom CME

13 marca amerykańska giełda instrumentów pochodnych CME ogłosiła uruchomienie nowych kontraktów terminowych na Bitcoina, a mianowicie tak zwanych „futures event contracts”.

Od teraz regulowana giełda będzie ułatwiać rozliczane w gotówce codziennie wygasających kontraktów związanych z Bitcoin futures. Ma to być “tańszy sposób dla inwestorów, aby realizować swoje scenariusze cenowe na BTC.”

– Nasze nowe kontrakty eventowe na Bitcoin futures zapewniają ograniczone ryzyko, wysoce przejrzysty sposób handlu dla szerokiego grona inwestorów. Te rozliczane w gotówce, codziennie wygasające kontrakty będą dalej uzupełniać nasz istniejący pakiet, który do tej pory osiągnął wolumen 550 000 kontraktów – komentował Tim McCourt, globalny szef produktów kapitałowych i FX w CME Group.

Panika wokół USDC zażegnana

Tymczasem Signature Bank – jeden z najbardziej prominentnych amerykańskich banków przyjaznych kryptowalutom – został zamknięty przez regulatorów finansowych stanu Nowy Jork w niedzielę z dostępem do funduszy dla deponentów. Seria zamknięć banków wyraźnie zaniepokoiła rynki kryptowalut. Szczególnie, że sporo dużych graczy trzyma swoje środki we wspomnianych bankach.

Porażka SVB wywołała efekt domina na kluczowym dla kryptowalut rynku stablecoinów po tym, jak Circle, operator USDC, ujawnił, że posiadał w upadłej instytucji 3,3 miliarda dolarów rezerw wspierających token.

Wiadomość o zamknięciu SVB spowodowała, że USDC Circle osunął się znacznie poniżej swojego dolarowego progu. Do poniedziałkowego poranka USDC odzyskało jednak swoją wartość, aby ponownie handlować na poziomie parytetu.

Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!  Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 14.03.2023 [WIDEO]
Następny artykułAlior Bank z ryzykiem opuszczenia dołem konsolidacji
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here