Naga MarketsBitcoin w 2021 r. po 12, 50, czy może 400 tys. dol? Rozstrzał prognoz BTCBitcoin w tym tygodniu po raz pierwszy w historii wybijał poziom 20 tysięcy dolarów, a już kilkanaście godzin później podchodził niemal pod 24 tysiące. Na rynek BTC powraca bycza mania, która napędza bardzo pozytywne prognozy kursowe przed rozpoczęciem 2021 roku. Zdaniem części analityków bitcoin powinien być warty nawet 400 tysięcy dolarów, a bardzo luźna polityka pieniężna banku centralnego USA jedynie dolewa oliwy do ognia odważnych projekcji.

  • Bitcoin w czwartek, 17 grudnia 2020 roku, ustanawiał nowe historyczne maksima testując poziom 23 777 dolarów
  • Tylko w tym tygodniu wartość BTC zwiększa się o ponad 20%, a od marcowych dołków kryptowaluta rośnie pięciokrotnie
  • Zdania analityków co do tego, ile bitcoin będzie kosztował w 2021 roku są podzielone, najśmielsze prognozy mówią jednak o 400 tys. dol.

Tani dolar i luźna polityka Rezerwy Federalnej sprawiają, że popyt na bitcoiny (BTC) stale rośnie

Rezerwa Federalna (Fed) nie dokonała żadnych zmian w polityce monetarnej w minioną środę, ale powtórzyła, że polityka pieniężna pozostanie niezwykle luźna w średnim okresie, co ma pomóc w odbudowie gospodarki oraz utrzymaniu stopy bezrobocia w ryzach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Światowe banki centralne idą w ślady za Fed i są zdeterminowane, aby również utrzymać luźne warunki finansowe, co stwarza bardzo korzystne warunki dla aktywów takich jak kryptowaluty. Bitcoin od pandemicznych dołków z marca, kiedy bankowość centralna zaczęła sięgać po agresywny dodruk pieniądza i obniżać stopy procentowe do rekordowo niskich poziom jest jedną z najjaśniej świecących rynkowych gwiazd, zyskując ponad 500%.

Zwiększa się również nadzieja na to, że Kongres Stanów Zjednoczonych przyjmie w tym tygodniu pakiet bodźców fiskalnych. Pakiet wsparcia poprawiłby perspektywy gospodarcze i miałby tendencję do osłabienia rzeczywistych stóp procentowych, zwiększając i tak już silnie niedźwiedzią presję na dolara amerykańskiego.

Bardzo niskie stopy procentowe i ciągły wzrost płynności utrzymują przepływ środków do aktywów alternatywnych, takich jak bitcoin. Ten jest również postrzegany jako długoterminowe zabezpieczenie przed inflacją (podobnie jak złoto). Ogólna gotowość do podejmowania ryzyka [rzez inwestorów pozostaje wysoka, a światowe rynki akcji biją kolejne rekordy, w tym S&P 500 oraz Nasdaq.

Kurs dolara w dół, bitcoin w górę.

Dolar amerykański pozostaje pod presją testując 31-miesięczne dołki, co sprzyja rozwojowi apetytu na ryzyko i podbiciu ryzykownych aktywów, w tym kryptowalut. Bitcoin przekroczył w tym tygodniu rekordowe wartości, co wyzwoliło nowy impet kupowania, a także kapitulację krótkich pozycji, co ponownie pomogło w realizacji kolejnych zakupów.

Erik Bregar, szef strategii walutowej w Exchange Bank of Canada, zwrócił uwagę na politykę Rezerwy Federalne oraz nadzieję co do porozumienia w sprawie Brexitu: “Jest wiele czynników ryzyka do przeżuwania, wszystko to jest niedźwiedzie dla dolara”.

Scott Freeman, współzałożyciel i partner w firmie handlowej JST Capital dodał: “Wielu naszych klientów oczekiwało, że bitcoin przekroczy poziom 20 tys. dol., biorąc pod uwagę ostatnie wiadomości od głównych graczy instytucjonalnych takich jak SGX i MassMutual otwarcie popierających BTC”.

“Chociaż jest to kamień milowy dla tej cały czas nowej klasy aktywów, a inwestorzy detaliczni, instytucjonalni, jak i blue chipy przeznaczają coraz więcej kapitału na kryptowaluty, nie byłoby zaskakujące, gdyby inne tokeny poszły w ślady BTC, a trajektoria wzrostowa utrzymałaby się w 2021 r.”

Rosnąca adopcja, to rosnąca liczba byczych prognoz

Yang Li, dyrektor ds. wzrostu platformy cyfrowej wymiany walut Ziglu zauważył znaczenie aplikacji do obsługi pieniądza osobistego, które ułatwiają dostęp do kryptowalut: “Szersza adopcja jeszcze bardziej zwiększy wartość bitcoina, to dopiero początek.”

Globalne banki centralne również uważniej przyglądają się cyfrowym aktywom. Partner zarządzający Panxora Crypto Hedge Fund, Gavin Smith, utrzymał byczy scenariusz, ale powtórzył, że bitcoinowi grożą ogromne wahania cen.

“Bitcoin jest obecnie wykorzystywany jako zabezpieczenie przed drukiem pieniędzy przez podmioty wprowadzające go na rynek zarówno w sektorze detalicznym, jak i instytucjonalnym. Oczekuje się, że ta tendencja się utrzyma. Nie wierzymy, że będzie to nieprzerwany rajd wzrostowy. Spodziewamy się, że rynek będzie wykazywał dużą zmienność zarówno w górę, jak i w dół, ale z wyraźną tendencją do wyższych poziomów”, mówi Smith.

Bitcoin będzie wart co najmniej 50 tys. dol. w 2021 r., wynika z średniej prognoz

Australijska platforma finansowa Finder, przepytała 47 ekspertów z branży finansowej co sądzą o przyszłych cenach bitcoina. Średnia wyciągnięta z projekcji wskazuje, że kurs BTC wzrośnie w 2021 do poziomu 51 951 USD.

W komentarzach z tego tygodnia Scott Minerd z Guggenheim stwierdził, że bitcoin powinien być wart 400 000 USD w oparciu o jego ograniczoną podaż i wartość w porównaniu ze złotem. “Nasza fundamentalna analiza pokazuje, że bitcoin powinien być wart około 400 tys. dolarów. Opiera się to na niedoborze i względnej wycenie takich aktywów jak złoto względem PKB”

CryptoGround z kolei oczekuje, że bitcoin spadnie do 12 500 dolarów do grudnia 2021 roku, ale wzrośnie do 29 300 dolarów w ciągu pięciu lat.

Strateg Fundstrat Global Advisors, David Grider, podniósł swój cel cenowy na koniec 2021 roku do 25 000 dolarów z 16 500 dolarów.

Mike Novogratz, inwestor-miliarder jest zdania, że kurs BTC może wycofać się do około 10 000 dolarów w krótkim czasie, przed wzrostem powyżej 60 000 dolarów do końca 2021 r. ze względu na “efekt sieci” z przyciąganiem nowych nabywców i niższą podaż BTC.

Nadal istnieje wysoki stopień sceptycyzmu ze strony bardziej tradycyjnych zarządzających funduszami. Na przykład Russel Pillemer, dyrektor generalny Pengana Capital, odrzucił bitcoina jako niemającego wewnętrznej wartości; “Jest to całkowicie spekulacyjny produkt, nie jest to coś, na co byśmy poważniej spojrzeli, czy też rozważyli”.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here