Naga Markets

Bitcoin w 2020 r. zyskał do złotego 60%, więcej niż do kursu dolaraKupując na początku 2020 roku Bitcoina za złotówki, inwestor dzisiaj mógłby liczyć na stopę zwrotu rzędu niemal 61%. Dokonując tej samej inwestycji w dolarach amerykańskich zwrot wynosiłby natomiast około trzech procent mniej. W porównaniu z minimami marcowymi natomiast (22,2 tys. złotych), Bitcoin jest droższy o 186% osiągając wartość w okolicach niespełna 44 tys. złotych.

  • Wyceniany w złotówkach Bitcoin na giełdzie BitBay osiągał w tym roku najwyższą wycenę 46,3 tys. zł w połowie sierpnia
  • Od tego czasu kurs BTC korygował nawet o 20%, jednak od wrześniowych dołków widać próby odbudowywania pozycji
  • We wtorek najstarsza z kryptowalut testowała najwyższe poziomy od początku września, w drugiej jego części jednak nieznacznie koryguje

Bitcoin z kilkuprocentową premią za inwestycje w złotych vs dolarach

Stopa zwrotu z inwestycji w Bitcoina odpoczątku roku (YTD) w polskich złotych wyniosła niemal 61%, czyli o około 3 punkty procentowe więcej niż w przypadku tej samej inwestycji liczonej jednak w złotych. Czy ta różnica procentowa to dużo?Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele, jednak dla dużego kapitału wyższa o 3% stopa zwrotu może mieć spore znaczenie, a na giełdach kryptowalutowych taka różnica pomiędzy wycenami Bitcoina (lub innych cyfrowych aktywów) często zachęca użytkowników do arbitrażu (zarabiania na różnicach wycen tych samych aktywów).

Bitcoin w złotówkach vs Bitcoin w dolarach. Źródło: Stooq.pl

Jak widać na powyższym wykresie, w skali ostatnich 12 miesięcy, nieznaczna przewaga leży po stronie pary BTC/USD, której wartość od połowy października ubiegłego roku rosła o prawie 40%. Para BTC/PLN w tym samym czasie zwiększała swoją wartość o 38,2%.

Zonda

Ethereum z podobną sytuacją. Zwrot w PLN również wyższy

Podobna sytuacja ma miejsce na wykresie drugiej największej i najpopularniejszej kryptowaluty, a mianowicie Etheru (sieć Ethereum, w skrócie ETH). Od początku roku w stosunku do dolara walor rósł o 194%, w stosunku do złotego swoją wartość zwiększając natomiast o prawie 199%.

Rekordowa wycena w tym roku na poziomie niemal 1800 złotych została osiągnięta w pierwszych dniach września.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułEUR/GBP – funt nadal w niezłej formie – analiza dla początkujących
Następny artykułKurs euro (EUR/PLN) powyżej 4,50. Polska waluta reaguje na światową sytuację
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here