Naga MarketsBitcoin traci swoje uznanie. Polityka Stanów Zjednoczonych może zaszkodzić gospodarceKiedy były prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke wypowiedział słowo “taper” późną wiosną 2013 roku, rynek obligacji oszalał. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji wzrosła niemal dwukrotnie, osiągając poziom około 3%, mimo że tapering – czyli spowolnienie tempa skupu obligacji – jeszcze się nie rozpoczął. Od tamtego czasu minęło 8 lat. Co więcej, w ciągu tego okresu na horyzoncie pojawił się bitcoin – kryptowaluta, która szybko zyskała uznanie wśród inwestorów. Jak więc w obliczu obecnie prowadzonej polityki Stanów Zjednoczonych wygląda sytuacja w USA?

  • Nowoczesna teoria monetarna zaczyna dominować na amerykańskich rynkach finansowych
  • Departament Skarbu USA wraz z Rezerwą Federalną wprowadził masowe programy gwarancji kredytowych
  • Ivan Martchev uważa, że bitcoin może zostać zapomniany

Bitcoin na celowniku. Czy tapering szkodzi amerykańskiej gospodarce?

Obecny prezes Fed, Jerome Powell ma przed sobą nie lada wyzwanie. Jeśli ostatnia interwencja Rezerwy Federalnej (Fed) zarówno na rynku akcji, jak i obligacji jest bardziej ekstremalna niż interwencja Bena Bernanke z 2013 roku, to czy nie oznacza to, że reakcja na jakiekolwiek przyszłe taperingi również będzie bardziej ekstremalna?Z pewnością tak może być, biorąc pod uwagę stonowaną zmienność, którą obserwowaliśmy na rynkach finansowych z powodu ekstremalnego charakteru obecnej rundy luzowania ilościowego (QE) na całym świecie.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji po interwencji Bena Bernanke z 2013 roku
Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji po interwencji Bena Bernanke z 2013 roku

Ostatnimi czasy krążą plotki, że Jerome Powell raczej nie zostanie ponownie nominowany na stanowisko prezesa Fed. Ivan Martchev twierdzi jednak co innego. Jego zdaniem Powell zostanie na swojej pozycji, ponieważ Janet Yellen ma o nim dobre zdanie, co nie może umknąć uwadze samego Joe Bidena. Ponadto, nowoczesna teoria monetarna dominująca na amerykańskich rynkach finansowych, polityka fiskalna i monetarna, które są ze sobą ściśle skoordynowane sprawiają, że duet Powella i Yellen dobrze się dogaduje.

Departament Skarbu USA wraz z Rezerwą Federalną wprowadził masowe programy gwarancji kredytowych, aby wesprzeć amerykańską gospodarkę w czasie pandemicznego przestoju. W tego rodzaju gwarantowanych pożyczkach nie ma decyzji sterowanych przez rynek. Jeśli wnioskodawca o pożyczkę spełnia kryteria ustalone przez rząd, pożyczka jest udzielana, ponieważ nie ma żadnego ryzyka dla banku udzielającego pożyczki. W tym przypadku to Departament Skarbu USA bezpośrednio wpłynął na tempo wzrostu podaży pieniądza w USA, a nie system bankowy. A teraz, gdy programy gwarancji kredytowych kończą się, tempo wzrostu podaży pieniądza spada.

Nowoczesna teoria monetarna jest moim zdaniem niebezpieczna, ponieważ zmniejsza niezależność Fedu, który tak naprawdę nigdy nie był w pełni niezależny – niezależnie od tego co mówi prawo. Jeśli poziom inflacji wynika z prowadzonej polityki fiskalnej i monetarnej, to niewłaściwi ludzie sprawujący najwyższe stanowiska w Rezerwie Federalnej i Departamencie Skarbu USA mogą wyrządzić wiele szkód w systemie finansowym przy zmniejszonej niezależności Fedu – napisał w swoim artykule na Seeking Alpha Ivan Martchev.

Bicoin traci, złoto zyskuje

Miesiąc maj był intrygujący, ponieważ bitcoin uformował dość potężną formację głowy z ramionami i przełamał linię szyi, jak to lubią mówić traderzy, podczas gdy złoto był nadzwyczaj stabilne. Na rynku było wielu inwestorów, którzy kupili bitcoina tylko dlatego, że szedł w górę, więc nie bez powodu sprzedają go tylko dlatego, że idzie w dół. W wyniku tego kryptowaluta traci jeszcze więcej. Mój największy problem z bitcoinem polega na tym, iż sądzę, że może on zostać zepchnięty w niepamięć. Skoro Chińczycy są mądrzy, dlaczego zakazują jego używania w Chinach i wyrzucają giełdę bitcoinów Binance ze swojego kraju? Z kolei jeśli bitcoin jest tak wspaniałym pomysłem, dlaczego Chińczycy chcą się rozprawić z górnikami, skoro aż dwie trzecie jego wydobywania odbywa się właśnie w ich kraju? Skoro duże gospodarki nie akceptują go w płatnościach, jaką więc ma on wartość? – podzielił się swoimi przemyśleniami Ivan Martchev.

Kryptowalucie dodatkowo nie pomaga fakt, że ataki ransomware na Colonial Pipeline i zakłady przetwórstwa mięsnego JBS to ataki for-profit, możliwe tylko dzięki kryptowalutom. Przelewy bankowe są łatwe do śledzenia, jednak przelewy kryptowalut już nie. Fakty te sprawiają, że bitcoin traci w oczach rządów wielu państw.

Zestawienie notowań złota oraz bitcoina w latach 2017-2021
Zestawienie notowań złota oraz bitcoina w latach 2017-2021

Na sam koniec Ivan Martchev nawiązał jeszcze do inwestycji w złoto, zachęcając do dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego za pomocą tego cennego surowca:

Nie można pozbyć się złota. Próbowano tego wiele razy przez 5000 lat i to nigdy nie zadziałało. A pamiętajmy, że ustawodawstwo przeciwko bitcoinowi jeszcze się nawet nie zaczęło.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: merkator akcje | dow jones industrial | wykres kryptowalut | cena akcji pgnig dzisiaj | kryptowaluty wykresy | alior notowania | euro notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here