Naga Markets

Podczas gdy kurs Bitcoina zanurkował w ostatnim czasie poniżej linii 20 tys. dol. za monetę, jego hashrate ustanowił nowe ATH w obecnym miesiącu. Jak się okazuje, górników czołowej kryptowaluty nie wystraszyła jej ponad 70% przecena od najwyższego szczytu. Na tym tle warto wziąć pod uwagę fakt, iż niska wartość monet BTC ma wpływ na mniejszą rentowność ich wydobycia. 

Bitcoin z nowym rekordem pod względem hashrate’u

Pośród obecnej bessy na rynku wirtualnych walut całkowita moc obliczeniowa wykorzystywana w sieci BTC dotarła wczoraj do poziomu 244,25 EH/s. Jeden z obserwatorów rynku zauważył, że hashrate największej kryptowaluty wynosił jedynie 161 EH/s podczas, gdy jej cena w ubiegłym r. ustanowiła swój rekord w okolicy 68,7 tys. dol. za monetę. 







Od szczytów z listopada 2021 r. kurs Bitcoina spadł o ponad 70%. Obecnie handluje on poniżej linii 20 tys. dol. za monetę. Pomimo tegorocznych spadków na wykresie BTC jego górnicy silnie ze sobą konkurują. Moc obliczeniowa wykorzystywana do kopania tej wirtualnej waluty wzrosła aż o 84% w ciągu jednego roku!

hashrate-btc
Wzrost hashrate’u BTC. Źródło: Glassnode

W sierpniu br. hashrate Bitcoina spadł do okolic 200 EH/s. Gdy fale upałów minęły, zaczął on stopniowo rosnąć. Miało to związek z tym, iż w okresie letnim górnicy muszą chłodzić swój sprzęt wydobywczy, co oznacza dla nich wyższe koszty. Niektórzy zdecydowali się również na modernizację bądź wymianę swoich koparek w celu zapewnienia większej wydajności. 

Przychody górników wciąż są niskie

Kurs BTC od prawie miesiąca oscylujący w pobliżu 19 tys. dol. za monetę z pewnością nie cieszy osób zajmujących się wydobyciem tej kryptowaluty. W ciągu ostatniego roku przychody górników Bitcoina spadły do mniej niż 20 mln dol. dziennie w zestawieniu do 62 mln dol. dziennie w 2021 r. 

Innym aspektem odczuwalnym przez społeczność wspierającą sieć BTC jest wzrost kosztów energii związany z trwającym kryzysem. Bitcoin opiera się bowiem na mechanizmie osiągania konsensusu Proof of Work (PoW). Specjalne urządzenia zwane koparkami rozwiązują skomplikowane zagadki matematyczne, by wydobyć blok BTC i dodać go do blockchaina. Następnie za swoją pracę otrzymują nagrodę w Bitcoinach, która zmniejsza się o połowę wraz z każdym halvingiem. 

Brak dostępu do tanich źródeł energii w obliczu aktualnej sytuacji na świecie, a także spadek wartości czołowej kryptowaluty mógł być czynnikiem, który zmusił niektóre firmy z branży wydobywczej do opuszczenia rynku w tym r. Przykładowo niedawno wniosek o upadłość złożył Compute North po tym, gdy nie dał rady wywiązać się ze swoich zobowiązań. 

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












Poprzedni artykułGłówne światowe indeksy zaliczają lokalne dołki. Co dalej? | Analiza rynku z EXANTE #19
Następny artykułKursy walut 04.10.2022 r. Dolar, euro i funt osłabiają się względem złotego
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here