Naga MarketsBitcoin BTCCena Bitcoina spadła w ostatnim czasie o ponad 20 tysięcy dolarów. Analitycy Natixis uważają, że jego podstawowa wartość wynosi okrągłe zero. Mimo to, nie wykluczają oni, że cena BTC może wrócić do wzrostów. Wskazują przy tym na dwa możliwe wyjaśnienia, dlaczego Bitcoin kosztuje obecnie aż 44 tysiące dolarów zamiast zera.

Bitcoin jest bezwartościowy

Analitycy Natixis, francuskiego banku korporacyjnego i inwestycyjnego utworzonego w listopadzie 2006 r. uważają, że wartość fundamentalna Bitcoina wynosi okrągłe zero, ponieważ nie przynosi on żadnych zysków, jak np. spółki. W związku z tym wskazują oni, iż istnieją tylko dwa wytłumaczenia dlaczego cena BTC rośnie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pierwsze z założeń zakłada, że wzrost notowań Bitcoina to nic innego jak bańka spekulacyjna. Oznaczało by to jednak, że po jej pęknięciu, cena BTC powinna wrócić do swojej wartości fundamentalnej, czyli zdaniem analityków Natixis do zera.

W ich ocenie, aktualna tendencja na notowaniach BTC implikuje prawdopodobieństwo pęknięcia bańki w kolejnym miesiącu na poziomie 60 proc.

Drugim wytłumaczeniem wzrostów Bitcoina jest fakt, iż na rynku znajdują się zarówno inwestorzy techniczni, jak również fundamentalni. Ci pierwsi skupiają się na analizie struktur wykresu, co może przyczyniać się do prognozowania dalszych wzrostów. Drudzy wierzą z kolei (zdaniem analityków Natixis), że cena BTC powróci do swojej fundamentalnej wartości równej zero.

Finalna zmienność zależy więc od siły tych dwóch grup inwestorów, co w praktyce prowadzi do powstawania ekstremalnych wahań ceny aktywa.

Bitcoin to nie firma 

Warto przy tym zwrócić uwagę, iż analitycy francuskiego banku nie biorą pod uwagę, że Bitcoin może być po prostu środkiem wymiany wartości, podobnie jak gotówka. Pieniądze fiducjalne takie jak polski złoty, euro, funt czy dolar amerykański również nie generują bowiem żadnych zysków, z związku czym również można by wskazać, że ich wartość fundamentalna wynosi zero. Mimo to, warte są one dokładnie tyle, ile ktoś jest w stanie za nie zapłacić. Podobnie jest też z Bitcoinem i wszystkim innym, co nas otacza.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: xtb kurs | bitcoin cena wykres | sp500 wykres | komentarze gieldowe | usd pln prognoza |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDolar łamie ważne wsparcie, mniej gołębie stanowisko Fed i BoE – Świat walut Marka Rogalskiego
Następny artykułBOŚ zmniejszył swój ślad węglowy o 49% r/r w 2020 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here