Naga MarketsNie od dziś wiadomo, że decydenci polityczni zasiadający w bankach centralnych na całym świecie patrzą nieprzychylnie na wzrost popularności kryptowalut. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż aktywa te zagrażają tradycyjnemu systemowi finansowemu. Nie podlegają one bowiem żadnej kontroli ze strony tych instytucji. Nie są także kontrolowane przez rządy i urzędy skarbowe. Być może właśnie z tego powodu nie powinno nas dziwić skrajnie sceptyczne podejście do kryptowlaut prezesa Riskbanku, tj. szwedzkiego banku centralnego.

Kryptowaluty prędzej czy później upadną 

Podczas konferencji bankowej w Sztokholmie, prezes Riksbanku Stefan Ingves powiedział, że pozostają wątpliwości co do siły bitcoina, najbardziej znanego na świecie cyfrowego aktywa, jeśli nie jest ono wspierane przez rząd. W jego ocenie prywatne pieniądze, takie jak BTC i inne kryptowaluty „prędzej czy później upadną”, ponieważ nie mają poparcia rządu.– Prywatne pieniądze zazwyczaj upadają prędzej czy później – wskazał Ingves na konferencji bankowej w Sztokholmie dodając, iż nadzór regulacyjny nad kryptowalutami prawdopodobnie wzrośnie wraz ze wzrostem popularności tych aktywów.

Podkreślił on także, że podczas, gdy faktycznie można się wzbogacić na handlu BTC, jest to coś, co porównać można by do handlu znaczkami.

Tymczasem prezes Banku Meksyku Alejandro Diaz de Leon powiedział w miniony czwartek, że bitcoin jest raczej narzędziem barteru niż legalnym środkiem płatniczym i opisał go jako słaby magazyn wartości, powołując się na jego dzikie wahania cen.

– Ktokolwiek otrzyma bitcoina w zamian za towar lub usługę, uważamy, że jest to bardziej zbliżone do handlu wymiennego, ponieważ ta osoba wymienia towar za towar, a nie pieniądze za towar – wskazał Alejandro Diaz de Leon dodając, że ludzie nie będą chcieli, aby ich siła nabywcza, ich wynagrodzenie wzrastało lub spadało o 10% z dnia na dzień.

Odczucia te podziela także Gabriel Makhlouf, gubernator banku centralnego Irlandii. Już na początku tego roku przyznał on bowiem, że jest przeciwny wkładaniu osobistych funduszy w kryptowaluty, porównując zwolenników wirtualnych aktywów do tych, którzy „włożyli pieniądze w tulipany, ponieważ myśleli, że to inwestycja.”

Okazuje się jednak, że wśród bankierów są też tacy, którzy dostrzegają potencjał drzemiący w krypto walutach. Benoît Cœuré, szef ośrodka innowacji w Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) twierdzi bowiem, że aktywa kryptowalutowe stanowią zagrożenie dla istniejących modeli bankowych.

invest

– Stablecoiny pukają do drzwi, szukając aprobaty regulacyjnej. Zdecentralizowane platformy finansowe (DeFi) rzucają wyzwanie tradycyjnemu pośrednictwu finansowemu. Wszystkie one przychodzą z różnymi pytaniami regulacyjnymi, które wymagają szybkich i spójnych odpowiedzi  – wskazał

Jego zdaniem, banki centralne muszą działać już teraz, aby zaprojektować i wdrożyć własne waluty cyfrowe.

– CBDC (waluty cyfrowe banków centralnych) będą częścią odpowiedzi. Dobrze zaprojektowany CBDC będzie bezpiecznym i neutralnym środkiem płatności i aktywem rozliczeniowym, służącym jako wspólna interoperacyjna platforma, wokół której może zorganizować się nowy ekosystem płatniczy – wyjaśnił dodając, iż celem CBDC jest ostatecznie zachowanie najlepszych elementów naszych obecnych systemów, a jednocześnie zapewnienie bezpiecznej przestrzeni dla przyszłych innowacji. Aby to osiągnąć, banki centralne muszą działać, póki obecny system jeszcze funkcjonuje – i to działać już teraz.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs lotos | pekao akcje kupno | gpw amica | mercator akcje rekomendacje | notowania orange | polenergia giełda | bitcoin spekulacje | komentarz po sesji |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułWznowiona siła funta. Napływ inwestycji do Wielkiej Brytanii po Brexicie
Następny artykułFerrum ma 95 mln zł kredytu z Banku Pekao na realizację kontraktu z Gaz-Systemem
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here