TMS


Jedynie dwie waluty (fiducjarne) na świecie zachowują się w tym roku słabiej niż Bitcoin. Jedna z nich w praktyce już nie istnieje. Czy w tym kierunku podąży najstarsza kryptowaluta?


Kurs bitcoina podawany w amerykańskim dolarze traci (z małymi przerwami) od początku tego roku. To oczywiście reakcja rynku po pękniętej zeszłorocznej bańce na kryptowalutach, która dała BTC nowe ATH w wysokości (zależności od giełdy) ok. 20 000 dolarów.

BTC a reszta świata

Bitcoin wykazuje większą słabość nie tylko w stosunku do dolara, ale też do innych walut. Najbardziej potaniał w tym roku w stosunku do meksykańskiego peso (o blisko 58%). Porównując go z ukraińską hrywną stracił 56,9% wartości. W stosunku do franka szwajcarskiego spadł 56,3%. Nawet w stosunku do bułgarskiego lewa (strata o 55,8%) czy malezyjskiego ringgita (spadek o 55,3%) wykazuje ogromne spadki.

Boliwar jednak gorszy

Od dziewięciu miesięcy niżej spadło argentyńskie peso oraz wenezuelski boliwar fuerte. Argentyńskie peso straciło w stosunku do meksykańskiego peso 55,5%, zaś w stosunku do amerykańskiego dolara 53,3%.

Z kolei wenezuelski bolívar fuerte stracił na wartości niemal 100% w stosunku do wszystkich walut na świecie. To oczywiście wynik hiperinflacji, z którą władze starają się walczyć emitując tzw. suwerennego boliwara i… „kryptowalutę” Petro. Upadek gospodarki i waluty Wenezueli jest jednak efektem nieodpowiedzialnej polityki rządu.

Nieco lepiej od Bitcoina wypada nawet turecka lira. Najbardziej potaniała ona w tym roku w stosunku do meksykańskiego peso (o 43%) i franka szwajcarskiego (o 41%).

Ciężko wróżyć dziś przyszłość Bitcoina, choć wielu próbuje. Niedawno Vitalik Buterin, twórca Ethereum, stwierdził, że to już koniec baniek spekulacyjnych. CZ, szef Binance, widzi jednak dla tego rynku wspaniałą przyszłość i dalsze hossy.

Usprawiedliwiając bessę na BTC, warto zauważyć, że w 2017 r. kryptowaluta zaliczyła spektakularne wzrosty, więc obecne spadki są tylko ich odreagowaniem.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here