Naga MarketsBitcoin: traderzy na rynku opcji neutralni pomimo spadku BTC o 28%Bitcoin (BTC) notował silne odbicie od niemal dwumiesięcznych dołków i w poniedziałek zamykał jedną z najsilniejszych sesji w 2021 r., okazało się to jednak niewystarczające, aby zwiększyć optymizm wśród inwestorów opcyjnych. Nawet na obecnym poziomie 54 tys. dol., cena pozostaje bowiem 17% poniżej 64 900 dol. wszech czasów osiągniętych 14 kwietnia.

  • Traderzy opcyjni nie reagowali ani na silny spadek BTC, ani na jego silniejsze poniedziałkowe odbicie
  • Otwarte zainteresowanie pokazujące ilość opcji put oraz call zrównoważyło się

Bitcoin i rynek opcji

Popularny Crypto Fear & Greed Index osiągnął najniższy poziom od 12 miesięcy, sygnalizując, że inwestorzy są bliżej “skrajnego strachu”, co stanowi całkowite odwrócenie od poziomu “skrajnej chciwości” widzianego 18 kwietnia. Wskaźnik ten zbiera dane o zmienności cen, wolumenu, aktywności w mediach społecznościowych, dominacji bitcoina i ostatnich trendów wyszukiwania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Gdy cena BTC spadła a następnie odbijała, bardziej doświadczone wieloryby i biura arbitrażowe stojące za handlem opcjami były dalekie od paniki, ale ich główny wskaźnik ryzyka osiągnął ostatnio 12-miesięczny szczyt. Jednakże, pomimo tych “pogarszających się” warunków, traderzy są neutralni jak wynika z danych platformy analitycznej skew (wycena opcji), jak i w stosunku ilości opcji put do call (ekspozycja na ryzyko).

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Opcje put i call zrównoważyły się

Opcje call dają kupującemu prawo do nabycia BTC w przyszłym terminie za ustaloną cenę, a sprzedającemu zobowiązanie do honorowania tego przywileju. Za to prawo nabywca płaci kontrahentowi opłatę z góry (premię). Opcje call dają nabywcy możliwość wysokiego lewarowania przy niewielkiej inwestycji. Z drugiej strony, opcje put (sprzedaży) zapewniają ich nabywcy hedging, czyli ochronę przed negatywnymi wahaniami cen. W rezultacie, są one szeroko stosowane w strategiach niedźwiedzi.

Liczba pozycji put i call według czasu wygasania. Źródło: Laevitas

Jak wskazuje powyższy wykres, zarówno opcje call jak i put są zrównoważone, z wyjątkiem piątkowego wygaśnięcia (30 kwietnia). Chociaż może to odzwierciedlać krótkoterminowy optymizm, bardziej szczegółowy widok pokazuje, że niektóre bycze opcje kupna dominują na scenie. Dlatego też, dostosowując go do bardziej realistycznego zakresu cenowego na następne cztery dni, opcje call i put są o wiele bardziej zrównoważone.

Otwarte zainteresowanie na dzień 30 kwietnia. Źródło: Laevitas

W dniu wygasania 30 kwietnia dominują opcje kupna w przedziale od 72 do 12 tys. dol. Dlatego też, biorąc pod uwagę wyłącznie przedział 44-68 tys. dol., opcje call stanowią 48% rynku opcyjnego w tym momencie.

Wskaźnik ryzyka wyceny opcji jest neutralny

Aby prawidłowo zinterpretować, jak profesjonalni inwestorzy równoważą ryzyko nieoczekiwanych ruchów rynku, warto wziąć pod uwagę wskaźnik firmy analitycznej skew, który zapewnia analizę rynkowego “strachu i chciwości”.

Wskaźnik ten porównuje podobne opcje kupna (buy) i sprzedaży (put) ze sobą i będzie ujemny, gdy neutralna do zadowalającej premia opcji put jest wyższa niż opcje call o podobnym ryzyku. Taka sytuacja jest zwykle uważana za scenariusz “strachu”. Z drugiej strony, ujemny wskaźnik przekłada się na wyższy koszt ochrony przed wzrostem, co jest zwykle interpretowane jako pomiar “chciwości”.

90-dniowe opcje BTC 25% delta skew. Źródło: Laevitas

Po raz pierwszy od 2021 roku, 25% delta skew spłaszczyła się po tym jak przez większość czasu znajdowała się po stronie “chciwości”. Podobna sytuacja pojawiła się 25 marca po tym, jak BTC skorygował się o 18% od szczytu 61,8 tys. dol.

Ogólnie rzecz biorąc, wskaźniki rynków opcji są neutralne, wskazując na łagodny brak zaufania do niedawnego odbicia od 47 tys. dol. Z drugiej strony, te same wskaźniki mogą być interpretowane jako pozytywne, biorąc pod uwagę, że traderzy nie stali się niedźwiedziami pomimo 28% spadku w ciągu ostatnich 11 dni.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazybtc wykres | kryptowaluty kursy | gpw spółki | usd online | akcje cdr |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here