Naga MarketsBitcoin, blockchain i w ogóle kryptowaluty stały się już częścią naszej rzeczywistości. Nic nie wskazuje dziś na to, by ten stan miał się zmienić. W tym rankingu postaramy się wam zaś przedstawić sylwetki dziesięciu osób, które miały największy wpływ na rozwój tego rynku. Wybór jest czysto subiektywny.

Hal Finney – miejsce 10.

hal finneyHal Finney to osoba, która współpracowała z Satoshim Nakamoto na samym początku. Otrzymał od samego twórcy blockchaina pierwszą w historii kryptowalut transakcję w BTC. Był też członkiem ruchu cypherpunk.

W 2004 r. zaprojektował dowód pracy wielokrotnego użycia, który wymagał wykonania pewnej pracy obliczeniowej przez żądającego usługi. Sam pomysł miał w założeniu chronić systemy komputerowe przed atakami typu DoS, został też użyty przez Satoshiego w projektowaniu blockchaina.

Hal zmarł w 2014 r. Zdaniem niektórych był faktycznym twórcą BTC. Na to ostatnie nie ma jednak pewnych dowodów.

David Chaum – miejsce 9.

bitcoin Chaum to „ojciec cyfrowego pieniądza”. A to za sprawą jego projektu DigiCash. Swoją koncepcję anonimowej waluty opisał w 1982 r. w pracy” “Blind signatures for untraceable payments”, co w tłumaczeniu oznacza: “Niewidoczne podpisy dla nienamierzalnych płatności”. Co prawda, jego projekt zakończył się upadkiem przez błędy natury technologicznej, ale zainspirował Satoshiego Nakamoto w zaprojektowaniu BTC. Poza tym większość “biografii” bitcoina zaczyna się właśnie od wątku Chauma, jako kreatora Digi Cash.

Gavin Andresen – miejsce 8.

Gavin AndresenGavin Andresen zaangażował się w tworzenie produktów dla rynku BTC już w 2010 roku. Po kilku miesiącach został głównym programistą implementacji referencyjnej dla oprogramowania bitcoina (dokładnie dla klienta kryptowaluty) po tym, jak Satoshi Nakamoto ogłosił, że odchodzi. W 2012 roku założył Bitcoin Foundation, aby wspierać i pielęgnować rozwój kryptowalut. Jako jeden z nielicznych miał możliwość korespondowania z Satoshim.

Należy docenić go za to, że koordynował niejako prace dot. BTC po zniknięciu Nakamoto. Ponadto jego działania w ramach fundacji są także nie do przecenienia.

Mark Karpeles – miejsce 7.

Mark Karpeles to raczej czarny charakter historii o BTC, ale jego wkład z popularyzację kryptowaluty jest nadal duży. Stał bowiem za Mt. Gox – jeszcze w 2013 r. największą giełdą kryptowalut świata. Można krytykować Karpelesa za to, jak niedbale prowadził swoją firmę i w konsekwencji doprowadził do jej upadku. Trzeba przyznać mu jednak jedno: to Mt. Gox, jako kiedyś wiodąca platforma handlowa BTC, pomogło w rozpowszechnieniu się bitcoina.

Andreas Antonopolous – miejsce 6.

Andreas to człowiek, który chyba jak nikt inny z ogromnym zapałem propaguje BTC na całym świecie. Ze swoimi wykładami jeździ po całym globie. Ponadto prowadzi swój popularny kanał na YouTubie. Jest znany z tego, że tłumaczy idee blockchaina i kryptowalut w bardzo przystępny sposób.

O znaczeniu jego osoby dla rynku niech świadczy to, że gdy kilka lat temu pytany o to, ile zarobił na kryptowalutach przyznał, że… nic. Ponoć nie było go stać na inwestowanie w bitcoina, bo wówczas tak mało zarabiał. W odpowiedzi społeczność cyfrowych walut zaczęła wpłacać na jego adres spore datki, czym pomogło mu stanąć na nogach pod kątem finansowym i uzyskać pełną niezależność.

Jako ewangelista BTC był także pierwszym członkiem społeczności kryptowalut, który przemawiał na forum parlamentu – w tym wypadku kanadyjskiego senatu.

Mark Zuckerberg – miejsce 5.

Postać twórcy Facebooka może na tej liście dziwić. W końcu Zuckerberg jak na razie był wręcz wrogo nastawiony do kryptowalut (czyżby utajona niechęć do braci Winklevoss?). Wszystko jednak zmieniło się w tym roku.

W czerwcu jego firma ogłosiła plany związane z LibraCoin – własną cyfrową walutą. Tym samym ponownie zagwarantowała kryptowalutom rozgłos, ale przysporzyła też temu rynkowi sporo kontrowersji. Nie wspominając o siwych włosach polityków i urzędników.

Jeśli Libra wystartuje w 2020 r. Zuckerberg znajdzie się w tym rankingu na wyższej pozycji.

Bracia Winklevoss – miejsce 4.

Bracia Tyler, Cameron WinklevossBracia Tyler i Cameron Winklevoss są znani jako rodzeństwo, które wymyśliło przed laty projekt platformy społecznościowej, która miała stać się Facebookiem. Niestety zatrudniony przez nich Zuckerberg “pożyczył” ich pomysł i stworzył właśnie swoją TwarzoKsiążkę.

Dziś bracia bliźniacy stoją za własną giełdą kryptowalut Gemini, lobbują na rzecz bitcoina w USA i od paru lat walczą o tworzenie bitcoinowego ETF-u na Wall Street. Na razie bez skutku. Jeśli w końcu im się powiedzie, z przyjemnością umieścimy ich na naszej liście wyżej.

Changpeng Zhao – miejsce 3.

Changpeng Zhao (CZ) to twórca giełdy Binance, dziś jednej z topowych platform do handlu kryptowalutami na świecie. Wcześniej był twórcą Fusion Systems – spółki, która zajmowała się tworzeniem rozwiązań handlu wysokich częstotliwości (HFT), a także tworzył Blockchain.info i pełnił rolę CTO w OKCoin. Jego giełda powstała w 2017 r. i niemal od razu stała się jednym z wiodących podmiotów na tym rynku.

Dziś Binance jest nie tylko jedną z najdynamiczniej rozwijających się giełd. To też niejako przepustka do świata kryptowalut dla obywateli Chin, a tego nie można przecenić.

Vitalik Buterin – miejsce 2.

Vitalik Buterin stworzył Ethereum. Jego platforma służy do kreowania smart contractów, a co za tym idzie doprowadziła w boomu na ICO w 2017 i 2018 r. Wiele wskazuje na to, że odegra jeszcze dużą rolę na rynku w przyszłości.

Sam Vitalik wymyślił podstawy projektu jeszcze w 2013 r. Dziś token Ethereum – Ether – jest drugą kryptowalutą świata pod kątem kapitalizacji i zdaniem niektórych prześcignie za parę late nawet bitcoina. Bitcoin zapisze się w historii jako MySpace, Ethereum będzie Facebookiem? Dziś jest zbyt wcześnie, by tak twierdzić, ale za 2-3 lata…

Satoshi Nakamoto – król może być tylko jeden

Tak, wybór mógł być tylko jeden. Satoshi Nakamoto zaprojektował sieć bitcoina i stworzył przełomową dla wielu branż technologię blockchaina. Pewien problem z pełną oceną jego postaci stanowi fakt, że właściwie nie wiemy, kim był. Czy faktycznie był nim Hal Finney, który oficjalnie w historii BTC pełni rolę jego pomocnika i pierwszego odbiorcy kryptowalut? Pretendentów do tej roli jest wielu w tym Craig Wright, który – w odróżnieniu do innych – sam twierdzi, że stworzył bitcoina, ale dziś nikt już mu nie wierzy.

Kimkolwiek Nakamoto był (lub byli) stworzył przełomowy wynalazek, który wstrząsnąć światem i z pewności będzie go zmieniał jeszcze przez wiele lat.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here