Naga MarketsBitcoin i dolar kursIzraelski sędzia w sprawie dotyczącej opodatkowania zysków wygenerowanych poprzez handel na kryptowalutach ordynował, że Bitcoin jest aktywem, a nie walutą, poinformowała 21 maja lokalna gazeta Globes. Wyrok jest istony dla izraelskich traderów kryptowalutowych gdyż oznacza, że zyski ze sprzedaży Bitcoina i jego pochodnych powinny podlegać pod podatek od zysków kapitałowych.


Bitcoin to waluta, czy aktywo inwestycyjne?

Sprawa w izaraleskim sądzie dotyczyła Noama Copela, który założył startup blockchainowy DAV. W 2011 roku dokonał zakupu Bitcoinów, a następnie sprzedał je dwa lata później – przy obecnych stawkach były warte niemal 3 miliony dolarów. W trakcie sprawy sądowej starał się udowodnić, że Bitcoin jest normalną walutą, a zmiany kursów walutowych nie podlegają opodatkowaniu. Odmienne zdanie reprezentowała jednak lokalna skarbówka Israel Tax Authority (ITA) argumentując, że waluty muszą posiadać swój fizyczny odpowiednik w ramach prawa danego kraju.

Sędzia Shmuel Bornstein uznał, że Copelowi nie udało się udowodnić spełnienia przez Bitcoina powyższego warunku lub faktu, że kryptowaluty mogą być istotną alternatywą do tradycyjnego pieniądza. Bornstein podkreślał jednocześnie, że jest to jego subiektywna opinia, którea może ulec zmianie.

W związku z zarządzeniem sądowym na korzyść urzędu skarbowego, przedsiębiorca musi zapłacić 830 tysięcy dolarów podatku od zysków, które realizował sześć lat temu. Copel posiada jednak szansę złożenia apelacji przed Sądem Najwyższym i jak poinformowali jego przedstawiciele, z pewnością skorzysta z tej możliwości.

To również może Cię zainteresować: 80% inwestorów nie zamierza płacić podatków od handlu kryptowalutami

Jak sprawa odpodatkowania kryptowalut wygląda w Polsce?

Chcąc złożyć deklarację podatkową dotyczącą zysków inwestycyjnych, inwestor detaliczny powinien sięgnąć po formularz PIT-38. Od 2019 roku istnieje możliwość zalogowania się do rządowego serwisu podatkowego, w którym Urząd Skarbowy umieszcza swoją sugestię rozliczenia podatkowego na podstawie przesłanych dokumentów, w tym PIT-8C. Jak rozliczenia odnoszą się do świata kryptowalut? Odpowiedzi na te pytania udziela Bogusz Kasowski w Makrologii na antenie Comparic24.TV.

Status prawny kryptowalut w zasadzie wciąż pozostaje nieznany, pomimo tego, że nowa ustawa z dn. 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018 r. poz. 723) wprowadza, jako pierwsza w polskim systemie prawnym, w art. 2 ust. 2 pkt 26 definicję waluty wirtualnej. Ustalenie, czym są kryptowaluty skutkuje określonym sposobem opodatkowania, zwolnieniem bądź wyłączeniem z opodatkowania.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here