Naga MarketsBitcoin to "chińska broń finansowa", twierdzi Peter Thiel
Peter Thiel

Współzałożyciel PayPal i inwestor venture capital, Peter Thiel, przyrównuje bitcoina (BTC) do „broni finansowej”, którą dla własnych celów może wykorzystywać chiński rząd próbując tym samym podważyć politykę zagraniczną i monetarną Stanów Zjednoczonych prowadzoną wobec dolara (USD). Dodaje jednocześnie, że te same ruchy mogą być wykorzystywane w przypadku euro (EUR).

  • Peter Thiel w ostatnich latach aktywnie angażuje się w rozwój projektów kryptowalutowych
  • W ubiegłym roku wspierał między innymi projekt Reserve pracujący nad nowym stablecoinem
  • Obecnie uważa, że bitcoin może być niebezpiecznym narzędziem w rękach chińskich władz

Czy bitcoin to “chińska broń finansowa”? Peter Thiel o BTC

Przemawiając na wirtualnym wydarzeniu organizowanym przez konserwatywną organizację non-profit, Richard Nixon Foundation, Thiel odpowiadał na pytania dotyczące chińskiej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) i rozważał czy może zagrozić statusowi dolara amerykańskiego jako globalnej waluty rezerwowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z jednej strony Peter Thiel, który jest znany jako sympatyk bitcoinów zasugerował, że “wewnętrzny stablecoin w Chinach” będzie wart niewiele więcej niż „totalitarne urządzenie pomiarowe”, z drugiej sugerował jednak, że Kraj Środka może postrzegać bitcoina jako narzędzie do podburzenia dolarowej hegemonii na międzynarodowych rynkach.

– Z punktu widzenia Chin nie podoba im się, że Stany Zjednoczone mają dominującą walutę rezerwową, ponieważ daje to sporą przewagę nad łańcuchami dostaw ropy naftowej i prowadzeniem międzynarodowej polityki pieniężnej – twierdził Thiel.

– Mimo, że jestem kryptowalutowym i bitcoinowym maksymalistą, zastanawiam się, czy w tym momencie BTC nie powinien być częściowo traktowany jako chińska broń finansowa przeciwko USA, gdzie zagraża tradycyjnemu pieniądzowi, a szczególnie dolarowi amerykańskiemu – dodawał.

Thiel nawiązał do chińskich wysiłków denominowania handlu ropą w euro w ciągu ostatnich lat w celu podważenia globalnej pozycji dolara, stwierdzając:

– Myślę, że euro to również część chińskiej broni przeciwko dolarowi – ostatnia dekada tak naprawdę nie działała w ten sposób, ale Chiny chciałyby zobaczyć na rynku więcej walut rezerwowych, w tym euro.

Inwestor venture capital spekulował, że Chiny w rzeczywistości nie chcą, aby ich międzynarodowy juan stało się globalną walutą rezerwową, zauważając, że rząd musiałby “otworzyć swoje konta kapitałowe”, a do tej pory Kraj Środka bronił się przed bezpośrednią ekspozycję na gospodarkę wolnorynkową.

Wspieranie bitcoina ma natomiast oferować Chinom „elegancki” środek osłabienia pozycji dolara na arenie międzynarodowej:

– Chiny działają w kierunku osłabienia dolara. Z perspektywy geopolitycznej, USA powinny zadawać trudniejsze pytania o to, na czym polega rozwój CBDC w Chinach oraz ruchy w kierunku bitcoina – podsumował Peter Thiel.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: euro kurs online | kurs zlotowki | comparic pl | notowania ropy wti | wykres nasdaq |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here