Naga MarketsBitcoin służy w 90 proc. do spekulacji, a tylko w 10 proc. do transakcji handlowych. Tak uważa Marcus Swanepoel, CEO giełdy kryptowalut Luno, który przeanalizował ponoć charakter zakupów inwestorów na swojej platformie.

CEO rozmawiał z dziennikarzem CNBC. Wywiad został opublikowany 26 sierpnia.

Bitcoin to tylko spekulacja?

Swanepoel wywołał tym samym ponownie dyskusję o tym, czy BTC to tylko narzędzie spekulantów czy środek płatniczy. Jego zdaniem zdecydowana większość osób, które kupują kryptowalutę, nabywa ją w jednym celu – spekulacji.

„Z grubsza około 90% [transakcji kupna] stanowi kategorię spekulacji inwestycyjnych, więc stoją za nimi ludzie, którzy myślą o tym długoterminowo, osoby które lubią spekulować, a około 10% to transakcje handlowe”

– podkreśla CEO Luno.

Dodaje też, dziś „sensowne jest wkładanie odrobiny pieniędzy w kryptowaluty”. Dodał, że chociaż ryzyko jest ogromne, potencjalne zwroty mogą to w pełni zrekompensować.

Bezpieczna przystań?

Podobnie na sprawę patrzy szef rynku OTC na Krakenie. Mowa o Nelsonie Minierze, który jest zdania, że BTC nie jest jeszcze bezpieczną przystanią dla inwestorów.

“Nie jestem więc pewien, czy jest to bezpieczna przystań, ale myślę, że zaczyna to tak działać. Myślę, że ludzie zaczynają zarządzać swoimi portfelami [inwestycyjnym], zaczynają wchodzić powoli [na rynek kryptowalut]. A kiedy rynek zaczyna się trząść w posadach, widzisz wzrosty na BTC (…)”

– powiedział.

Podczas wywiadu z Nasdaq TradeTalks opublikowanego dn. 22 sierpnia, Minier porównał obecny rynek kryptowalut z Wall Street sprzed lat:

„Wall Street nie jest już takie, jak kiedyś. Przez pierwsze 15 lat [kariery] byłem na Wall Street, było fajnie. Miałem wielkie szczęście. Zaczynałem na rynku CDS, który przypominał [dzisiejsze] kryptowaluty. Tutaj [tj. na rynku cyfrowych walut] masz wiele innowacji finansowych, dużo handlu. Czuje się bardzo podobnie, […] jest dużo energii i entuzjazmu w kwestii tego postępu i jego kierunku.”

Czy więc bitcoin jest już bezpiecznym aktywem na czas przyszłego kryzysu? Tu zdania są – jak widać – podzielne. Jedno jest pewne – postrzeganie krytowaluty mocno się zmieniło przez ostatnie miesiące.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here