Naga Markets

Bitcoin (BTC) pewnie zmierza w kierunku zamknięcia najlepszego stycznia od 2013 roku wzmacniany zakładami, że zacieśnienie monetarne i kryzys w sektorze kryptowalut zaczynają równolegle słabnąć. Najstarsza kryptowaluta zyskiwała w trakcie niedzielnej sesji ponad 3% i ocierała się o poziom 24 tys. dol., najwyższy od sierpnia ubiegłego roku.

Bitcoin testuje 24 tys. dol, a cena BTC bliska zamknięcia najlepszego stycznia od 10 lat!
Bitcoin testuje 24 tys. dol, a cena BTC bliska zamknięcia najlepszego stycznia od 10 lat!

Bitcoin zamyka najlepszy styczeń od dekady

Bitcoin rośnie o ponad 43% od początku 2023 roku, a zysk z pierwszego miesiąca był lepszy tylko dwa razy w historii, gdy kryptowaluta znajdowała się jeszcze w powijakach w 2011 i 2012. Konkurencyjne kryptowaluty, takie jak Solana, Axie Infinity i Decentraland, podwoiły swoją wartość, a cały rynek urósł o 280 miliardów dolarów, wynika z danych CoinGecko.Odbicie po zeszłorocznym głębokim kryzysie jest częścią szerszego ożywienia apetytu na ryzyko w związku z oczekiwaniami, że banki centralne zmniejszą tempo podwyżek stóp procentowych, a być może nawet obniżą koszty pożyczek jeszcze w tym roku, w miarę jak wysoka inflacja będzie się łagodzić.

Bitcoin rysuje najsilniejszą świecę styczniową od dziesięciu lat. Źródło: Tradingview.com
Bitcoin rysuje najsilniejszą świecę styczniową od dziesięciu lat. Źródło: Tradingview.com

Rajd wirtualnych monet następuje pomimo ciągłych kontrowersji wokół upadłej giełdy FTX należącej do Sama Bankmana-Frieda. Do wspomnianych kontrowersji można zaliczyć między innymi bankructwo kryptowalutowego pożyczkodawcy Genesis Global Holdco i falę zwolnień przelewającą się przez największe firmy kryptowalutowe, wliczając do tego Coinbase.

– Styczeń to miesiąc nowych początków, z pojawiającą się jasnością co do postępowań upadłościowych, restrukturyzacji korporacji i podstaw rynku wskazujących na to, że dno jest za nami – napisał Noelle Acheson, autor newslettera “Crypto Is Macro Now”.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

AVA Trade

Kryptowaluty nie są jeszcze pewne sukcesu. Co może pójść nie tak?

Wciąż jednak jest wielu sceptyków, którzy wątpią, czy odbicie na rynku kryptowalut i akcji technologicznych będzie trwałe. Jednym z zagrożeń jest to, że miękkie lądowanie gospodarcze, na które liczą rynki, jest fikcyjne, ponieważ stopy muszą pozostać wyższe przez dłuższy czas.

50-dniowa średnia Bitcoina zbliża się do 200-dniowej. Ich przecięcie to tak zwany „złoty krzyż”. Źródło: Tradingview.com
50-dniowa średnia Bitcoina zbliża się do 200-dniowej. Ich przecięcie to tak zwany „złoty krzyż”. Źródło: Tradingview.com

Powrót aktywów spekulacyjnych takich jak Bitcoin i Ark Innovation ETF “prawdopodobnie odwróci się”, jeśli ropa, płace i wzrost cen konsumpcyjnych przesuną narrację “miękkiego lądowania” w nadchodzących tygodniach do scenariusza “bez lądowania” – powiedzieli w zeszłym tygodniu analitycy Bank of America Corp. pod kierownictwem Michaela Hartnetta.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell może również przypomnieć inwestorom, że urzędnicy planują utrzymać stopy na podwyższonym poziomie przez jakiś czas. Jego wystąpienie ma nastąpić po oczekiwanym obniżeniu stóp przez Fed do ćwierćprocentowej podwyżki w tym tygodniu.

W niektórych zakątkach globalnych rynków również pojawiają się ostrzeżenia. Na przykład fundusze hedgingowe zbudowały największy w historii niedźwiedzi zakład na kontrakty terminowe na obligacje, co kłóci się z narracją, że szczyt podwyżek stóp jest bliski.

Na razie króluje momentum. Rick Bensignor z Bensignor Investment Strategies wyznaczył w poniedziałkowej notatce cel dla Bitcoina na poziomie 25 000 dolarów.

Co na to ethereum?

Największy rywal Bitcoina, kryptowaluta Ethereum (ETH), również notuje silne wzrosty w styczniu i umacnia się obecnie o 36%, co jest najlepszym miesiącem od lipca ubiegłego roku.

Notowania utknęły jednak w konsolidacji, która pokrywa się z poziomami ruchu bocznego z przełomu października i listopada, tuż przed upadkiem FTX. Tym razem rynek jest jednak zdecydowanie mocniejszy, a „box” korzysta z dodatkowego wsparcia w postaci 200 EMA.

Ethereum w konsolidacji, jednak z silną strefą wsparcia przy 1500 dol.
Ethereum w konsolidacji, jednak z silną strefą wsparcia przy 1500 dol.

Warto zwrócić uwagę, że podobnie jak na wykresie Bitcoina tutaj również średnie 50 i 200 EMA są coraz bliżej siebie.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułDevelia sprzedaje biurowiec za niemal 70 mln euro – zapiski giełdowego spekulanta
Następny artykułKomentarz walutowy XTB. Czy Fed pokaże pazur?
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here