Naga MarketsBitcoin Taproot, czyli czym jest nowa aktualizacja sieci BTC?Taproot, czyli po polsku korzeń główny, w świecie botaniki odnosi się między innymi do marchewki lub rzepy, na rynku kryptowalut oznacza natomiast istotną aktualizację sieci Bitcoina, która obiecuje zwiększenie prywatności i zakopanie szczegółowych informacji o transakcjach w metaforycznej glebie.

  • Taproot ma zwiększyć prywatność operacji dokonywanych w ramach sieci bitcoina
  • Aby aktualizacja weszła w życie poprzeć musi ją co najmniej 90% górników BTC
  • Większość branży akceptuje aktualizację, sprzeciwia jej się natomiast między innymi Edward Snowden, znany amerykański sygnalista i demaskator

Bitcoin i jego tylko pozorna anonimowość

Taproot jest na dobrej drodze do stania się największą aktualizacją Bitcoina od 2017 roku, która doprowadziła do hard forka sieci – w którym jeden blockchain podzielił się na dwa oddzielne. Chociaż Taproot nie jest tak kontrowersyjny to warto zrozumieć, w jaki sposób zmieni on największą na świecie sieć blockchain.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bitcoin blockchain składa się z kodu komputerowego. Kiedy więc wysyłasz na nim transakcję, “monety” są połączone ze skryptem. Polecenia mówią blockchainowi, co możesz z nimi zrobić. Zazwyczaj oznacza to użycie klucza prywatnego w celu zapewnienia podpisu i udowodnienia, że jesteś w stanie je wydać.

Ale ludzie mogą dokonywać bardziej złożonych transakcji (m.in. przy wykorzystaniu inteligentnych kontraktów, czyli kodu, który definiuje umowę między nadawcą a odbiorcą), wymagających wielu podpisów przed wydaniem monet lub nakazanie okresu oczekiwania znanego jako “timelock”.

Kiedy wspomniane monety są ostatecznie wydawane, skrypty te stają się publiczne na blockchainie dodając wiele danych do i tak nieporęcznego już rejestru, jednocześnie potencjalnie ujawniając niektóre szczegóły dotyczące osób zaangażowanych w operacje. Dlatego też ułatwia to pracę firmom śledzącym blockchain, takim jak CipherTrace i Chainalysis, oraz agencjom rządowym, którym firmy te dostarczają dane.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Co zrobiłby Taproot?

Dzięki Taproot, wszystkie strony transakcji mogą współpracować, aby złożone transakcje wyglądały jak standardowe operacje między dwoma osobami. Będą to robić poprzez połączenie swoich kluczy publicznych w celu stworzenia nowego klucza, oraz połączenie swoich podpisów w celu stworzenia nowego podpisu. Odbywa się to za pomocą rozwiązania zwanego podpisami Schnorra.

invest

Dla tych specyficznych typów złożonych transakcji, Taproot zwiększy prywatność przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości danych potrzebnych do ich przeprowadzenia, obniżając tym samym koszty transakcyjne, które są bliskie historycznych szczytów z powodu rosnącej popularności BTC.

Co więcej, korzyści związane z prywatnością rozciągną się na aplikacje, które używają kontraktów czasowych, takich jak CoinSwap, które mieszają transakcje BTC w celu ukrycia pochodzenia i przeznaczenia monet. To samo odnosi się do Lightning Network, sieci drugiej warstwy, która łączy transakcje razem poza łańcuchem. Aplikacje te, dzięki Taproot, staną się bardziej prywatne.

Jak napisał pomysłodawca aktualizacji, “Wierzę, że ta konstrukcja pozwoli na największy możliwy zestaw anonimowości poprzez sprawienie, że kontrakty będą wyglądały jak najprostsze możliwe płatności.”

Taproot został zaproponowany w 2018 roku przez Gregory’ego Maxwella. Maxwell jest programistą Bitcoin Core, oprogramowania open-source stworzonego przez Blockstream. Bitcoin Core jest dominującym klientem oprogramowania dla BTC co oznacza, że pozwala osobom fizycznym na interakcję z blockchainem. Pobierając Bitcoin Core, ludzie mogą brać udział w zatwierdzaniu transakcji na blockchainie Bitcoin.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: purple trading | zloty kurs | jak kupić kryptowalutę | bitcoin kurs 2020 | kurs biomed lublin |

Jaki jest obecny status aktualizacji Taproot?

Górnicy BTC – którzy wydobywają nowe bloki w sieci – muszą dosłownie “zasygnalizować”, że wspierają aktualizację podczas dwutygodniowego okresu. Aby aktualizacja przeszła, 90% wydobytych bloków w tym okresie musi zawierać dane od górników znane jako “signal bit”. Jeśli próg ten nie zostanie osiągnięty, górnicy będą mieli kolejną szansę w ciągu następnych dwóch tygodni, aż do 11 sierpnia.

Po zaakceptowaniu, Taproot zostanie uruchomiony w listopadzie. (Aktualizacja nie przejdzie podczas pierwszej rundy, ponieważ wielu górników musi jeszcze zasygnalizować wsparcie, podobno z powodu problemów technicznych).

Bitcoin jest globalnym projektem z milionami interesariuszy, w tym deweloperów, górników, instytucji i osób prywatnych. Jako taki, musi istnieć szerokie poparcie dla istotnych zmian, dlatego ustalono, że próg poparcia musi wynieść aż 90%. Standardowym procesem uzyskania akceptacji jest złożenie propozycji ulepszenia Bitcoina (BIP). BIP-y zawierają zmiany kodu do protokołu Bitcoin i mogą być zgłaszane przez każdego.

Członkowie społeczności, na publicznych spotkaniach, ostatecznie zdecydowali się na propozycję przyjęcia zwaną “Speedy Trial”, która daje trzymiesięczny okres górnikom do sygnalizacji 90% poparcia potrzebnym do aktywacji.

Deweloper Bitcoin Core Luke Dashjr wywołał małe poruszenie, gdy stanął w opozycji do Speedy Trial, upierając się, że konsensus został osiągnięty w ramach BIP8. Dashjr stworzył oprogramowanie klienckie, które pozwalało operatorom węzłów na wczesną aktywację Taproot.

Deweloper Bitcoin Matt Corallo określił to jako “nieaudytowane rozwidlenie Bitcoin Core z zasadami rozbieżności konsensusu” i “świetny sposób, aby skończyć z dwoma różnymi tokenami BTC i zamieszaniem wokół projektu”

Kto nie popiera aktualizacji?

Edward Snowden, były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego twierdzi, że Taproot może w rzeczywistości pogorszyć prywatność sieci. Większość deweloperów BTC nie zgadza się jednak z tą oceną.

Ponadto, większość górników musi jeszcze zasygnalizować swoje poparcie, ale trzymiesięczne okno aktywacyjne daje wiele czasu i możliwości, aby tego dokonać. Ogólnie rzecz biorąc, propozycja wydaje się popularna, ponieważ czyni bitcoina nieco bardziej podobnym do cyfrowej gotówki z niewielką ilością dostrzeganych wad.

SegWit był ostatnią dużą aktualizacją sieci BTC

Aktualizacja Segregated Witness (SegWit) w 2017 roku była ostatnią dużą aktualizacją sieci Bitcoin. Jej celem było usunięcie niektórych danych podpisu w transakcjach, aby uzyskać więcej miejsca w blokach dla transakcji. W ten sposób blockchain Bitcoin stał się szybszy.

Niektórzy uważali, że nie zaszło to wystarczająco daleko i traktowali BTC jako narzędzie inwestycyjne zamiast waluty użytkowej. Bitcoin potrzebował jeszcze większych rozmiarów bloków, które pozwoliłyby mu być przedmiotem szybkich i tanich transakcji, jak w przypadku gotówki. Ta frakcja zainicjowała hard fork, aby utworzyć Bitcoin Cash.

Taproot ma znacznie mniej krytyków niż SegWit. Zamiast tego, główny konflikt toczy się o to, jak go urzeczywistnić.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here