Bitcoin (BTC) rusza na szarżę w 2023 roku, pomagając całemu ekosystemowi kryptowalut podnieść się z ziemi i napędzając spekulację wokół nowego memicznego tokena o nazwie BONK, stworzonego w oparciu o blockchain Solana.
SPIS TREŚCI:
Bitcoin odbija od wielomiesięcznych dołków i daje inwestorom nowe nadzieje
Kryptowaluta numer jeden zanotowała w styczniu 26-procentowy wzrost, skacząc o 22% w samym tylko minionym tygodniu, przebijając się z powrotem ponad poziom 20 000 dolarów i stając się na kursie na najlepszy miesiąc od października 2021 roku – tuż przed przegrzaniem rynku w okolicach 69 tys. dol. i rozpoczęciem trwającego do teraz trendu spadkowego.
Ethereum (ETH), drugi pod względem kapitalizacji token kryptowalut, rósł o 29% w tym roku, pomagając napędzić wartość całego globalnego rynku cyfrowych aktywów i wypchnąć łączną kapitalizację powyżej poziomu 1 biliona dolarów.
– Po ciężkim zeszłym roku, widzimy formę mean reversion – powiedział Jake Gordon, analityk w Bespoke Investment Group, odnosząc się do teorii powrotu cen aktywów do długoterminowych średnich.
Analitycy są zgodnie, że zakłady inwestorów na bardziej różowy obraz makroekonomiczny napędziły skok bardziej ryzykownych aktywów na całym świecie. Skorzystały z tego również kryptowaluty.
Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView
BONK zyskał 5000% w 2023 roku
Wśród nich znajduje się nowa memiczna moneta uruchomiona na blockchanie Solana, a mianowicie BONK, który od początku stycznia wzrasta już o 5000%. Chociaż nie znajduje się już na swoich dotychczasowych maksimach, to cały czas utrzymuje około 900% zysku.
Jest to najnowszy członek bardzo zmiennego świata „meme coinów”, kryptowalut inspirowanych internetowymi memami i jest wzorowany na tym samym popularnym psie rasy Shiba Inu co Dogecoin (DOGE), którego sławę napędzały w swoim czasie wpisy na Twitterze tworzone przez Elona Muska.
Bonk jest jednak nadal szczeniakiem. Nawet w szczytowym momencie był wart zaledwie 0,000004873759 dolarów przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 205 milionów dolarów.
Meme coins znowu wracają do łask?
Inne tokeny memiczne również idą w górę, a Dogecoin i Shiba Inu (SHIB) wzrosły odpowiednio o 19% i 27% w 2023 roku. Wśród kupujących nie widać jednak jeszcze takiej euforii jak w 2021 roku.
– Inwestorzy muszą być szczególnie ostrożni, jeśli chodzi o monety takie jak Dogecoin, Shiba Inu i BONK. Potrafią bowiem spadać tak samo dynamicznie, jak rosnąć – powiedział Les Borsai, współzałożyciel firmy Wave Financial zajmującej się usługami w zakresie aktywów cyfrowych.
Niemniej jednak niektórzy gracze rynkowi wskazali na względną taniość tych tokenów – Dogecoin jest warty około ośmiu centów. Właśnie dlatego spekulanci cały czas chętnie stawiają na niego zakłady.
– Meme monety należą do kultury kryptowalutowej. Wystarczy kilka linii kodu, aby stworzyć token meme, a jeśli masz do tego społeczność, ludzie mogą się zakochać – powiedział Martin Leinweber, specjalista ds. produktów aktywów cyfrowych w MarketVector Indexes.
Solana miała umrzeć, w 2023 jednak rośnie
BONK to meme coin z misją. Został stworzony, częściowo, aby wspierać blockchain Solana, który zanotował odpływ funduszy i użytkowników, odkąd giełda kryptowalut FTX złożyła wniosek o upadłość w listopadzie, a jej natywny token SOL spadł o ponad 37%.
Solana mocniej załamała się po rozrysowaniu szczytów na początku kwietnia, a następnie w listopadzie. Ostatecznie jej wartość spadła w 2022 o 94% do poziomu zaledwie 8 dolarów. W roku bieżącym odbija jednak już o 135% i kosztuje ponad 23 dolary.
– Plotki o śmierci Solany wydają się być znacznie przesadzone. Pomimo niedawnej aprecjacji cen, która wydaje się napędzana przez spekulacje, podstawowy ekosystem pozostaje dość silny – powiedział Tom Dunleavy, starszy analityk w firmie Messari.
Zbyt wcześnie, aby wieszczyć odwrócenie na rynku kryptowalut?
Niektórzy analitycy przypisali zyski kryptowalut optymizmowi, że inflacja osiągnęła szczyt, zmniejszając potrzebę zacieśnienia polityki banków centralnych.
– Bitcoin i kryptowaluty mają tendencję do wyprzedzania wszystkiego, dlatego widzieliśmy godną uwagi względną siłę w tej klasie aktywów w ostatnim czasie – powiedział Borsai z Wave Financial.
Wartość dolarowa wolumenu handlu Bitcoinami na głównych giełdach w ciągu 7 dni skoczyła do 151 milionów dolarów, najwięcej od prawie dwóch miesięcy, według danych Blockchain.com. Całkowite przepływy BTC wzrosły średnio o 13 130 Bitcoinów w ciągu ostatnich 7 dni, zaliczając największy wzrost od 64 dni, pokazały z kolei dane Chainalysis.
Obserwatorzy rynku ostrzegają jednak przed zbyt wczesnym świętowaniem, zauważając, że wolumeny handlowe pozostają niskie, a środowisko makroekonomiczne niepewne.
– Jest zbyt wcześnie, aby ogłosić definitywne odwrócenie dla rynku kryptowalut, pomimo ostatniej siły, którą widzieliśmy – powiedział Aaron Kaplan, współzałożyciel Prometheum, platformy do handlu papierami wartościowymi aktywów cyfrowych.
Jeśli podwyżki stóp procentowych wypadną poniżej oczekiwań rynków, wtedy aktywa ryzykowne skorzystają, a ceny kryptowalut prawdopodobnie będą kontynuować trend wzrostowy. Jak na razie na rynku pozostaje jednak zbyt wiele niepewności, aby przesądzić ostateczne porzucenie niedźwiedziej presji.