Naga MarketsDokładnie 9 lat temu, 31 października 2008 roku opublikowany został manifest Satoshi Nakamoto, który opisuje konkretne zasady działania sieci Bitcoin. To właśnie ta data uznana została jako oficjalne narodziny pierwszej, najpopularniejszej i jak dotąd największej kryptowaluty o nazwie Bitcoin. 


Definiujemy walutę elektroniczną jako łańcuch podpisów cyfrowych. Każdy z posiadaczy może przenieść własność monety poprzez cyfrowe podpisanie hasha poprzedniej transakcji oraz klucza publicznego następnego właściciela, dodając te wartość na koniec zapisu monety. Odbiorca płatności ma możliwość weryfikacji tych podpisów, pragnąc sprawdzić łańcuch posiadania – czytamy w manifeście, którego oryginalna treść manifestu z 2008 roku w dalszym ciagu dostępna jest na stronei bitcoin.org.

Wykorzystanie sieci peer-to-peer umożliwia zatem użytkownikom dokonywanie wymiany wartości bez pośrednictwa osób/firm/instytucji trzecich jakimi w znanym do tej pory modelu płatności bezgotówkowych są banki. Sieć bitcoin umożliwia wysyłanie płatności online bezpośrednio od nadawcy do adresata.

Pierwszy, realny kurs wymiany Bitcoina ustalony został na podstawie kosztu jego wydobycia. Miało to miejsce 5 października 2009 roku a za jednego dolara amerykańskiego (USD) można było wówczas kupić aż 1309 BTC. Dziś role się odwróciły i to BTC jest zdecydowanie droższy od USD.

Dzisiejsza rocznica jest inna niż pozostałe, jest wyjątkowa. Tylko w ciągu ostatniego roku (ostatnich 12 miesięcy) kurs wzrósł o ponad 900%. Ponadto to właśnie dziś, w dniu 9 urodzin Bitcoina obserwujemy jak wartość BTC po raz pierwszy w historii przekracza poziom 6400 USD ustanawiając nowe ATH.

W ciagu tych 9 lat BTC przeżywał prawdziwe wzloty i upadki. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy, że to bańka spekulacyjna, która prędzej czy później pęknie. Nawet jeżeli tak, to co to zmieni? Na przestrzeni lat, bańka na bitcoinie pękała aż 3 razy:

  • za pierwszym razem kurs osunął się o niemal 94%
  • za drugim razem kurs osunął się o ponad 83%
  • za trzecim razem kurs osunął się o ponad 92%

Mimo, że każda z tych baniek pojawiała się na innych etapach rozwoju sieci BTC to mają one jedną wspólną cechę. Po każdych spadkach, ustanawiane było nowe ATH.

Czy bańka pęknie po raz czwarty? Odpowiedź na to pytanie pozostaje wciąż bez odpowiedzi.

Bitcoin przechodzi do mainstreamu

Miniony rok bez wątpienia moglibyśmy nazwać rokiem popularyzacji kryptowalut. Osoby, które jeszcze rok, dwa temu nie wiedziały czym jest Bitcoin, dziś same posiadają specjalne portfele i konta na giełdach. Oprócz inwestorów indywidualnych widzimy również ogromny wzrost zainteresowania tą tematyką ze strony największych banków inwestycyjnych. Czy zatem Bitcoin jest przyszłością przed którą nie uciekniemy? Piszcie jakie jest Wasze zdanie w komentarzach.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoranny przegląd rynków – wszystkie oczy zwrócone na wieczorne FOMC
Następny artykułLiga Traderów VI – wyniki, tabele i rozpiska 2 kolejki spotkań
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here