Naga MarketsBitcoin działa prężnie już od ponad 7 lat
Bitcoin działa prężnie już od ponad 7 lat

Od oficjalnych narodzin Bitcoina mija właśnie ponad 7 lat. Dokładnie 3 stycznia 2009 roku o godzinie 18:15:05UTC, Satoshi Nakamoto wygenerował pierwszy blok transakcji BTC (o nazwie „Block #0”). Jest on podstawą wszystkich kolejnych bloków tworzących tak zwany blockchain – w związku z czym podlega specjalnym warunkom. Po pierwsze nie ma wcześniejszych bloków, do których może się odnieść, a nagroda za jego wykopanie w wysokości 50 bitcoinów nie podlega wydaniu.

„Block #0” został wydobyty podczas szczytu kryzysu finansowego 2008-2009. Jego hash: 000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f składa się po części z tekstu “The Times 3 stycznia 2009r.: „Kanclerz na krawędzi drugiego pakietu pomocowego dla banków”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kopia artykułu The Times z 3 stycznia 2009 roku znajdującą się w Ambasadzie Bitcoina w Tel Awiwie.
Kopia artykułu The Times z 3 stycznia 2009 roku znajdującą się w Ambasadzie Bitcoina w Tel Awiwie.

Tekst jest nagłówkiem artykułu w The Times, który omawia jak Alistair Darlin, brytyjski kanclerz skarbu był zmuszony do rozważenia drugiego pakietu pomocowego dla instytucji finansowych w celu poluzowania suszy kredytowej panującej na Wyspach. Istnieje bardzo niewiele fizycznych kopii artykułu, co sprawia, że posiada wartość wręcz kolekcjonerską.

Powiązanie pomiędzy hashem pierwszego bloku a tekstem sugeruje, że Satoshi tworząc Bitcoina kierował się chęcią stworzenia waluty wolnej od rządowej kontroli. Biała księga Bitcoina została opublikowana 31 października 2008 roku w szczegółach opisując technologię, która go wspiera i zasady działania.

Graj na BTC dzięki brokerowi TopOption – SPRAWDŹ!

Od momentu powstania pierwszego bloku, Bitcoin chwilowo wyceniany był powyżej 1100USD i przyciągnął już ponad 1 miliard dolarów kapitału w inwestycjach. Chociaż waluta jest wykorzystywana przez tysiące sprzedawców na całym świecie, to cały czas czeka na powszechną akceptację w świadomości obywateli – aby mogło to mieć miejsce konieczne jest jednak ustabilizowanie bardzo zmiennego kursu.

Niedawno informowaliśmy Was, że w obiegu znajduje się już 15 milionów Bitcoinów – dodatkowo BTC wykonał niezwykle istotny krok milowy przekraczając liczbę 100 milionów transakcji. Warto jednocześnie zauważyć, że trudność wydobycia kolejnych Bitcoinów zwiększyła się od początków istnienia wirtualnej waluty 100 miliardów razy!

W ostatnim roku widać, że krzywa prezentująca wzrost transakcji stała się delikatnie bardziej nachylona. Jeszcze sześć lat temu liczba transakcji była stukrotnie mniejsza:

Wzrost liczby transakcji BTC w przeciągu ostatnich dwóch lat
Wzrost liczby transakcji BTC w przeciągu ostatnich dwóch lat

Patrząc na wykres Bitcoina według notowań giełdy Bitstamp (działającej od połowy 2011 roku), notowania BTC jeszcze na początku 2013 roku znajdowały się w okolicach zaledwie kilku dolarów. Wirtualna waluta potrzebowała jednak niespełna kilkunastu miesięcy, aby dojść do rekordowych wartości 1160USD (większość wzrostów w skali jednego miesiąca) i ponownie zaledwie kilkunastu, aby większość tych dynamicznych zysków skorygować. Na przełomie 2015 i 2016 roku znajdujemy się w okolicach 450USD za 1BTC.

Historyczny wykres BTC
Historyczny wykres BTCConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here