Naga MarketsBitcoin świętuję 12. urodziny swojej białej księgi 31 października 2020 r.Dokładnie 12 lat temu Satoshi Nakamoto udostępnił poprzez listę mailingową Bitcoin white paper, białą księgę projektu, który wkrótce miał stać się pierwszą kryptowalutą. Ponad dekadę od tego wydarzenia inwestorzy na całym świecie poznali metody bezpiecznej decentralizacji transakcji finansowych, pozwalających wykluczyć z obiegu pieniądza pośredników w postaci banków i innych instytucji. Kurs BTC utrzymujący się na tegorocznych maksimach, jest niezaprzeczalnie świetnym prezentem dla całej społeczności bitcoinowej z okazji dwunastolecia powstania białej księgi.

  • Bitcoin white paper został udostępniony publicznie 31 października 2008 roku, jednak oficjalny start sieci miał miejsce kilka miesięcy później, 9 stycznia 2009 roku
  • Z niszowego internetowego projektu BTC został aktywem, z którego na całym świecie korzysta około 5-10 milionów ludzi, zgodnie z raportem Uniwersytetu Cambridge
  • Jak twierdził sam Satoshi Nakamoto, Bitcoin miał rozwiązać problem dominacji instytucji finansowych w transakcjach odbywających się w sieci

Bitcoin white paper świętuje kolejne urodziny

Dystrybuowana za pośrednictwem Cryptography Mailing List, biała księga Satoshegoi Nakamoto wyjaśnia, że “handel w Internecie opiera się prawie wyłącznie na instytucjach finansowych, które służą jako zaufane podmioty trzecie do przetwarzania płatności elektronicznych… (i) cierpi na nieodłączne słabości modelu opartego na zaufaniu”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rozwiązaniem tego problemu zdaniem Nakamoto miał stać się “system płatności elektronicznych oparty na dowodach kryptograficznych zamiast na zaufaniu, umożliwiający dwóm zainteresowanym stronom dokonywanie transakcji bezpośrednio między sobą bez konieczności angażowania osoby trzeciej”. Było to również przełomowe rozwiązanie problemu podwójnego wydawania (double-spending) w zakresie cyfrowych walut.

Oficjalny start sieci miał miejsce 1 stycznia 2009 roku, a dwa dni później, wydobyty został genesic block, czyli pierwszy blok Bitcoina, z którym narodziły się monety BTC i zdecentralizowane finanse. 12 lat później, na rynku dostępnych jest kilka tysięcy kryptowalut, ich łączna wartość wynosi ponad 400 miliardów, a kryptowaluty i technologia blockchain wykorzystywana jest przez inwestorów instytucjonalnych, banki, fundusze oraz również detalicznych traderów na całym świecie.

Sam Bitcoin na przestrzeni 12 lat również przebył bardzo długą drogę. Jego wartość w tym czasie urosła do 246 miliardów dolarów, a dzięki współpracom z takimi gigantami jak między innymi PayPal trafi wkrótce pod strzechy ponad 300 milionów użytkowników na całym świecie. W 2020 roku dla wielu inwestorów stał się również ciekawą formą zabezpieczenia przed kryzysem, generując w przeciągu 7 miesięcy stopę zwrotu rzędu ponad 150%.

BTC to również interesując alternatywa dla tradycyjnych lokat bankowych. W obliczu niemal zerowych stóp procentowych, gdy banki oferują oszczędzającym oprocentowanie niższe niż wynosi inflacja, na lokatach kryptowalutowych można zyskać nawet do 10% w skali roku.

Celebryci składają BTC życzenia z okazji 12. urodzin white paper

David Hasselhoff, dawna gwiazda serialu Słoneczny Patrol, zdradził pod koniec października, że to on jest tajemniczym Satoshim Nakamoto. Wyznanie, które należy traktować oczywiście w kategorii żartu, było elementem akcji zorganizowanej przez firmę Halborn, która promuje bezpieczeństwo na rynku BTC. Podmiot zachęcił 9 celebrytów, aby Ci nagrali życzenia urodzinowe dla Bitcoina z okazji dwunastolecia publikacji white paper.

Obok Hasselhoffa w kompilacji życzeń pojawili się również: Charlie Sheen, Carole Baskin, Charlamagne Tha God, Gilbert Gottfried, Doug Benson, Hassan Johnson, Soulja Boy i RZA. Pełna treść życzeń każdego z nich dostępna jest na stronie Halborn.

Oryginał Bitcoin white paper dostępny jest na stronie Bitcoin.org. Można tam znaleźć również polskie tłumaczenie dokumentu, który dał początek kryptowalucie BTC i całemu ekosystemowi cyfrowych aktywów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here