Naga MarketsTort urodzinowy z siedmioma świeczkamiNajstarsza i największa z kryptowalut znajdująca się w obiegu, Bitcoin, świętuje w środę (31 października 2018 roku) swoje 10. urodziny. Jego pojawienie się spowodowało powstanie wielu innych walut cyfrowych, zaprezentowało światu technologię blockchain, doprowadzając do powstania wielu nowych branż, zawodów, ale również i metod na nieuczciwe zarabianie pieniędzy i oszukiwanie inwestorów.


Główne kamienie milowe po dziesięciu latach istnienia Bitcoina

Portal Comparic.pl zebrał w jednym miejscu szereg ważnych wydarzeń, z którymi na przestrzeni dekady związany był Bitcoin. W tym czasie od technologicznej ciekawostki wykorzystywanej jedynie przez kilku entuzjastów urósł do światowego e-pieniądza, będącego jednym z popularniejszych aktywów inwestycyjnych:

 • 31 października 2008 niezidentyfikowany do dzisiaj Satoshi Nakamoto wydaje dziewięciostronicowy dokument okreslający, w jaki sposób bitcoin będzie działał. Whitepaper zatytułowany “Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System” jako pierwszy prezentuje również opis zdecentralizowanej księgi blockchain, technologii leżącej u podstaw cyfrowych walut.
 • 3 stycznia 2009 Nakamoto wydobywa pierwszy “blok” bitcoinów, a kilka dni później przesyła je w pierwszej transakcji
 • 12 stycznia 2009 Pierwsza transakcja bitcoin odbywa się pomiędzy Nakamoto i deweloperem Halem Finneyem. Transakcja jest rejestrowana w bloku 170.
 • 12 października 2009 Martti Malmi, programista z Finlandii, wysyła 5,050 bitcoinów za 5,02 USD do NewLibertyStandard, jednego z użytkowników na forum bitcoin. Transakcja realizowana jest za pośrednictwem systemu PayPal.
 • Luty 2010 Pierwszy na świecie rynek bitcoinów ustanowiony przez dwdollar
 • 22 maja 2010 Deweloper Laszlo Hanecz kupuje dwie pizze za 10 000 bitcoinów, co powszechnie postrzegane jest jako pierwszy raz, gdy cyfrowa waluta została użyta zgodnie z przeznaczeniem – na zakup towarów.
 • 7 lipca 2010 Nowe oprogramowanie BTC jest udostępniane przez społeczność programistów, a przez następne pięć dni miejsce ma dziesięciokrotny wzrost jego wartości – od 0,008 USD za bitcoin do 0,08 USD za Bitcoin.
 • 17 lipca 2010 Mt. Gox zostaje wprowadzony na rynek, stając się największą na świecie giełdą bitcoinów, zanim bankrutuje w 2014 roku.
 • 28 listopada 2013 Gdy uwaga mediów nasila się, Bitcoin po raz pierwszy pokonuje barierę $1000. Spada poniżej tego poziomu zaledwie kilka dni później i nie osiąga ponownie punktu psychologicznego przez ponad trzy lata.
 • 28 lutego 2014 85 tysięcy Bitcoinów  o wartości około pół miliarda dolarów amerykańskich  i 28 milionów dolarów w gotówce znika z giełdy Mt. Gox. Kradzież jest pierwszym z wielu przykładów jak nieregulowane środowisko zachęca do działania hakerów oraz nieuczciwych inwestorów.
 • 1 sierpnia 2017 Bazowy kod oprogramowania Bitcoin dzieli się, tworząc Bitcoin Cash w ramach tzw. hard forka. Ruch ten został zainicjowany przez górników bitcoinowych w Chinach niezadowolonych z planowych ulepszeń technologii waluty, mających na celu zwiększenie jej zdolności do przetwarzania transakcji.
 • 10 grudnia 2017 Operatorzy giełdowi w Chicago, Cboe Global Markets Inc i CME Group Inc uruchamiają transakcje futures na bitcoin, umożliwiając profesjonalnym inwestorom obstawianie ceny waluty cyfrowej.
 • 18 grudnia 2017 Bitcoin osiąga rekordowy poziom 19,666 USD na giełdzie kryptowalut Bitstamp, Zarabiając na przestrzeni 2017 roku ponad 1300%.
 • 29 czerwca 2018 Bitcoin przesuwa się na najniższy poziom od grudniowego szczytu, borykając się z zaostrzonym nadzorem regulacyjnym na całym świecie i zmniejszając zainteresowanie inwestorów detalicznych.
 • 19 października 2018 Światowy organ nadzorujący pranie pieniędzy twierdzi, że w przyszłym roku określi zasady, w jaki sposób rządy powinny regulować wymianę kryptowalut w celu wyeliminowania przestępczego wykorzystania bitcoinów i innych monet cyfrowych
BTCUSD 31.10.2018
Kurs Bitcoina na przestrzeni ostatnich lat

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Po zmiennej dekadzie pierwsi inwestorzy liczą spore zyski

Siedem lat temu Marshall Hayner podarował swojemu dziadkowi jednego Bitcoina wartego około $30. Papierowy portfel schował do koperty, na której napisał „Nie otwierać przed osiągnięciem $100 tysięcy”. Chociaż u dziadka Haynera wywołało to spory uśmiech i Bitcoin nie osiągnął nawet okolic takiej wartości, to od tego czasu wzrastał dwustukrotnie.

Inwestorzy, którzy jako pierwsi zakupili Bitcoina i trzymają go nadal w swoim portfolio mogą czuć się jak na kolejce górskiej – patrzą jednak optymistycznie w przyszłość czekając na silniejsze odbicie cen.

“Widziałem wzrosty, spadki, braki zmienności i załamania,” powiedział 34-letni Hayner, który rozpoczął wydobycie BTC w 2009 roku, kiedy ojciec wszystkich kryptowalut debiutował na rynku. Założył również firmę płatniczą Metal Pay. “Wierzę w tę technologię. Naprawdę wierzę, że bitcoin to kolejne złoto cyfrowe”, powiedział w wywiadzie w tym tygodniu.

W trakcie swojej dziesiątej rocznicy jeden bitcoin jest teraz wart około $6200. Jest to gwałtowny 70-procentowy spadek w stosunku do rekordowego poziomu $20 tys. w grudniu ubiegłego roku. “Jeśli cena spada, jestem szczęśliwy, ponieważ byłem w stanie sprzedać niektóre monety wcześniej z zyskiem”, powiedział izraelski przedsiębiorca Daniel Peled, który skupował BTC od końca 2013 roku i wierzy, że kolejny rekordowy szczyt czeka nas za kilka lat. “A jeśli pójdzie w górę, to to też jestem szczęśliwy, bo nadal trzymam kilka monet”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here