Naga Markets

Bitcoin stracił już 37 proc. w 2022 roku. Czy rynek kryptowalut zdoła odbić się od dna?W pierwszej połowie maja 2022 r. rynek kryptowalut załamał się. Wszystko za sprawą ekosystemu Terra, którego wartość w szczytowym momencie w kwietniu 2022 r. wynosiła ponad 50 mld dol. stracił niemal całą swoją wartość. Upadek stablecoina sieci Terra – TerraUSD (UST) – pogłębił słabe nastroje inwestorów, powodując gwałtowny spadek kursu Bitcoina (BTC) do 25 tys. dol., czyli najniższego poziomu od ponad 14 miesięcy. Czy w związku z tym rynek kryptowalut zdoła odrobić straty i odbić się od dna?

  • Krach na ekosystemie Terra przyczynił się do spadku ceny Bitcoina i większości kryptowalut
  • Rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej na świecie już wcześniej wywołało stopniową wyprzedaż ryzykownych aktywów 
  • Bitcoin do swojego historycznego szczytu traci już ponad 56%
  • Fundusz kryptowalutowy Grayscale jest pozytywnie nastawiony do przyszłości BTC
  • Oryginalny artykuł został przygotowany przez analityków Capital.com i dostępny jest w tym miejscu

Bitcoin i cały rynek kryptowalut tracą po krachu na ekosystemie Terra

Luna Foundation Guard (LFG), organizacja non-profit założona w celu ochrony stablecoina UST za pomocą rezerwy Bitcoinów odegrała znaczącą rolę w ostatnim załamaniu cen wiodącej kryptowaluty. LFG sprzedała bowiem 80 tys. BTC w nieudanej próbie ratowania UST.Należy jednak zauważyć, że rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej na świecie już wcześniej wywołało stopniową wyprzedaż aktywów ryzykownych, od akcji po kryptowaluty. Porażka ekosystemu Terra może być sygnałem, że nadchodzi ciężki okres dla kryptowalut.

Nie wszystko jest jednak stracone. Wiele osób z branży z zadowoleniem przyjmuje ostatni krach kryptowalutowy, ponieważ odciąga on uwagę od spekulacji cenami aktywów i przenosi ją na rozwój branży blockchain.

Patrząc historycznie, w ciężkich czasach powstawały najważniejsze protokoły kryptowalutowe, takie jak Ethereum po włamaniu do Mt. Gox w 2014 r. lub MakerDAO i Uniswap po krachu na rynku kryptowalut w 2017 r. – napisała w swoim oświadczeniu firma Grayscale, fundusz oparty na kryptowalutach.

W swojej najnowszej nocie analitycy ING napisali, że czasy solidnego sentymentu do ryzyka w obliczu zacieśniających się banków centralnych już się skończyły. Klasy aktywów muszą teraz wybrać pomiędzy scenariuszem inflacyjnym a recesyjnym.

OTWÓRZ RACHUNEK W CAPITAL.COM I HANDLUJ CFD NA KRYPTOWALUTY

Wycofanie płynności z systemów i rynków finansowych doprowadziło do spadku cen ryzykownych aktywów. BTC spadł już o ponad 37% od początku bieżącego roku, z kolei do swojego historycznego szczytu traci już ponad 56%.

NED

Czy kryptowaluty zdołają odbić się od dna?

BTC znajduje się bardzo blisko ceny zrealizowanej, czyli zagregowanej bazy kosztowej wszystkich inwestorów na łańcuchu, która wynosi obecnie 24 tys. dol. Wszelkie ceny poniżej tego poziomu powinny być postrzegane jako ekstremalne wartości – napisał Will Clemente, główny analityk w firmie badawczej Blockware Intelligence, który uważa, że BTC zbliża się do „pokoleniowego cyklicznego dna”.

Clemente dodał, że BTC staje się “mocno wyprzedany”, powołując się na różne dane, w tym na fakt, że wiodąca kryptowaluta zbliża się do 200-tygodniowej średniej ruchomej na poziomie 22 tys. dol.

Największym ryzykiem dla rynku kryptowalut pozostaje niepewność makroekonomiczna, z możliwością kapitulacji opartej na korelacji z rynkiem akcji, ponieważ BTC nigdy nie był obecny w czasie trwania poważnej recesji – dodał Clemente.

Mimo że katastrofa stablecoina firmy Terra znalazła się na pierwszych stronach gazet podczas ostatniego krachu, rynek niedźwiedzia w branży kryptowalutowej może być napędzany przez globalne warunki makroekonomiczne.

Przez lata Bitcoin stawał się coraz bardziej skorelowany z rynkami akcji ze względu na rosnącą dojrzałość rynków kryptowalutowych i zwiększone zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych.

Fundusz Grayscale w swoim raporcie był z kolei pozytywnie nastawiony do przyszłości Bitcoina, twierdząc, że fundamenty łańcucha Bitcoina wykazują „oznaki siły pomimo słabych wyników cenowych i trudnego otoczenia makroekonomicznego”.

Dla inwestorów nastawionych na długoterminowe inwestycje i jednocześnie przekonanych do swoich racji, może to być świetna okazja do uśrednienia ceny i budowania wielkości pozycji na BTC – dodał Grayscale.

Resztę artykułu znajdziesz w tym miejscu

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed kurs | kurs rubla w kantorach | wskaźnik rsi | cena akcji amrest | średni kurs korony szwedzkiej | famur akcje | akcje pzu |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here